Državni svet Republike Slovenije je ob mednarodnem dnevu prostovoljstva slovesno podelil plakete Državnega sveta Republike Slovenije najzaslužnejšim posameznikom in organizacijam s področja civilne družbe.
Slavnostni govornik na prireditvi je bil predsednik Državnega sveta Republike Slovenije Marko Lotrič.
Vsakoletna podelitev plaket je izraz sodelovanja Državnega sveta Republike Slovenije in civilne družbe pri širjenju in razvoju prostovoljstva, je prepričan.
V nagovoru je predsednik državnega sveta Marko Lotrič spomnil, da je mednarodni dan prostovoljstva priložnost, da priznamo in praznujemo prizadevanja prostovoljcev po vsem svetu in njihovo pomembno vlogo pri ustvarjanju bolj povezanih, enakopravnih in trajnostnih skupnosti.
»Skupnost je kot tkanina. Tkanina je pogosto sestavljena iz številnih niti različnih barv, tekstur in debelin.
Vse niti skupaj tvorijo nekaj lepega in funkcionalnega. Nekaj močnega in odpornega.
Vsak posameznik je kot nit, ki je kljub svoji individualnosti del širše celote in s tem omogoča skupnosti, da raste, se razvija in postane trdna ter robustna.
Izjemni posamezniki, ki se nesebično trudite, da bi vsi živeli bolj varno, zadovoljno in zdravo življenje, ste v tej skupnostni tkanini zvezdne, svetleče se niti, ki nas usmerjajo v boljšo prihodnost,« je povedal doživeto in slikovito.
Lotrič je poudaril, da je delo prostovoljcev tisto, ki nas spomni, da se spremembe, ki si jih želimo, začnejo pri nas samih ter da je civilna družba temelj, na katerem slonijo vrednote demokracije, človekovih pravic in pravičnosti.
»Mednarodni dan prostovoljstva je priložnost, da se še toliko bolj zahvalimo prostovoljcem za čas, energijo in trud, ki jih vlagajo v izboljšanje življenj drugih, obenem pa je ta dan namenjen tudi povečanju prepoznavnosti prostovoljstva, spodbujanju sodelovanja in prostovoljskih dejavnosti, pa tudi ozaveščanju o izzivih, s katerimi se prostovoljci soočajo.«
Med izzivi, s katerimi se soočajo prostovoljske organizacije, je omenil pomanjkanje prostovoljcev, stabilnih virov financiranja ter izobraževalnih programov, ki bi prostovoljcem omogočili, da se izpopolnijo pri svojem delu.
To, je poudaril, velja še posebej v primerih, ko gre za delo z ranljivimi skupinami.
»Nemalokrat ste postavljeni pred težko nalogo usklajevanja svojih prostovoljskih obveznosti z rednim delom in osebnim življenjem – saj ima dan le 24 ur – za povrh pa pogosto ne prejmete dovolj priznanja za vaš trud. Zavedam se, da podeljevanje nagrad, priznanj in pohval, ni dovolj,« je še izpostavil Lotrič.
Izrazil je upanje, da bodo izzivi in potrebe, s katerimi se soočajo prostovoljske organizacije in organizacije s prostovoljskim programom, na ustrezen način umeščene v Strategijo razvoja prostovoljstva za obdobje 2024 – 2029, k pripravi katere se je zavezala Vlada Republike Slovenije.
Plakete so podelili predsednik Državnega sveta Republike Slovenije Marko Lotrič, podpredsednica Mandatno-imunitetne komisije Državnega sveta Republike Slovenije Lidija Jerkič, podpredsednik Državnega sveta Republike Slovenije Matjaž Švagan in generalna sekretarka Državnega sveta Republike Slovenije dr. Monika Kirbiš Rojs.
Dogodek je povezovala znana televizijska voditeljica Bernarda Žarn, za glasbeno popestritev slovesnosti so poskrbeli parlamentarni pevski zbor Kvorum in Trobilni kvartet Policijskega orkestra.
Prejemniki plaket državnega sveta najzaslužnejšim posameznikom in organizacijam s področja civilne družbe za leto 2024:
Marko Alauf za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju kmetijske dejavnosti.
Predlagatelji so Čebelarska zveza Slovenije s podporo Boštjana Noča, predsednika Čebelarske zveze Slovenije in predsednika Evropske čebelarske zveze ter državnih svetnikov Leopolda Pogačarja in Dušana Strnada.
Jože Derlink za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju humanitarne dejavnosti
Predlagala ga je Gasilska zveza Slovenije.
Jože Derlink je najprej opravil tečaj za operativnega gasilca v Prostovoljnem gasilskem društvu Stražišče Kranj in se nato zaposlil v poklicnem oddelku Gasilsko-reševalne enote Sava Kranj, kjer je kasneje postal tudi njen častni član.
Je višji gasilski častnik II. stopnje. Vse do danes je opravil številna usposabljanja za gasilske specialnosti in sodeloval na več kot tisoč intervencijah, nekatere je izmed njih, je tudi vodil. Bil je eden od ustanoviteljev nove gasilske zveze Mestne občine Kranj, kjer je opravljal najprej funkcijo podpoveljnika in 20 let funkcijo predsednika gasilske zveze Mestne občine Kranj.
Je odličen predavatelj ter organizator srečanj in tekmovanj. Aktivno deluje tudi v Gasilski zvezi Slovenije. Deset let je bil član komisije za industrijsko gasilstvo in tudi član upravnega odbora.
Deset let je bil podpredsednik Gasilske zveze Slovenije. V svoji gasilski karieri je nanizal lepo število priznanj in odlikovanj.
Med drugim je prejel Plaketo Civilne zaščite in priznanje Matevža Haceta, najvišje priznanje gasilske organizacije za izjemne življenjske zasluge, pomembne za razvoj ter napredek gasilske organizacije in požarnega varstva v Republiki Sloveniji.
Društvo tabornikov rod Jezerski zmaj Velenje za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju vzgoje in varovanja narave.
Predlagatelj je državni svetnik Peter Dermol.
Cilji taborniške organizacije so krepitev pozitivnega odnosa posameznika do sebe in do drugih, do narave ter do okolja; spoštovanje družbenih in moralnih norm, kot so odgovornost, solidarnost, spoštovanje različnosti, bonton, zdrav način življenja in razmišljanja.
Društvo tabornikov Rod Jezerski zmaj Velenje to v Velenju uspešno počne že več kot 50 let. Mladim ponujajo edinstveno okolje za izkustveno učenje in osebnostno rast, da odrastejo v samostojne, angažirane, odgovorne in solidarne posameznike.
odniki prostovoljci svoj čas vzgoji mladih posvečajo na tedenski ravni in v skupnem seštevku opravijo izjemno veliko število prostovoljskih ur. Rod šteje skoraj 500 aktivnih članov. Vodniki s svojim prostovoljnim delom omogočajo članom mnogo različnih aktivnosti, preko katerih jih vzgajajo za življenje.
Akcije, kot so taborjenja, zimovanja, bivakiranja, izleti ter tekmovanja, kjer dosegajo tudi vidne rezultate, so vedno polna nepozabnih doživetij. Udeležujejo se delovnih in očiščevalnih akcij in po svojih močeh skrbijo za ohranjanje narave.
Franc Gombač za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju kulture.
Predlagatelj je Zveza društev upokojencev Slovenije.
Anton Jesenko za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju športno-rekreativne dejavnosti.
Predlagatelj je Planinska zveza Slovenije.
Dušan Konda za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju športa.
Predlagatelja sta državni svetnik Marko Zidanšek in Zavod 116.
Franc Kukovec za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju turizma in ohranjanja kulturne dediščine.
Predlagatelj je Turistična zveza Slovenije.
Alfred Lasetsky za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju invalidskega varstva.
Predlagatelji so državni svetnik Danijel Kastelic, Zveza paraplegikov Slovenije in Društvo paraplegikov Posavja.
Mijo Levanič za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju zdravja in socialnega varstva.
Predlagatelj so Društvo Žarek upanja s podporo Zveze skupin zdravljenih odvisnikov Slovenije.
Zvonko Milković za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju vzgoje in izobraževanja.
Predlagatelj so Zveza združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije s podporo Zveze za tehnično kulturo Slovenije.
Slovenska zveza društev za telefonsko pomoč v stiski za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju socialnega in zdravstvenega varstva.
Predlagatelj je Slovenska zveza društev za telefonsko pomoč v stiski.
Slovenska zveza društev za telefonsko pomoč v stiski je prostovoljska organizacija, ki združuje 4 društva. Njena osnovna dejavnost je nudenje telefonske pomoči ljudem v duševni stiski 24 ur na dan, vse dni v letu, na treh telefonskih linijah hkrati.
V letu 2023 je bilo v vseh štirih društvih, ki jih zveza združuje skupaj včlanjenih 252 aktivnih prostovoljk in prostovoljcev ter nekaj več kot šest sodelavcev v rednem delovnem razmerju.
Ti so v letu 2023 skupaj opravili 31.005 pogovorov v trajanju 11.521 ur. Vodstva posameznih društev skrbijo za pridobivanje in usposabljanje novincev ter za dopolnilno izobraževanje stalnih članov v obliki supervizij in mesečnih predavanj.
Zveza izdaja tudi kvartalna glasila in organizira letna srečanja vseh društev v zvezi, letos že 33. letno srečanje po vrsti. Zveza je bila na kongresu v Jeruzalemu leta 1994 kot polnopravna članica sprejeta tudi v mednarodno zvezo za telefonsko pomoč.
Zveza sodeluje tudi v različnih projektih – 2024 je med drugim, poslovenila spletno aplikacijo MonaLiSa, ki je namenjena preverjanju in izboljševanju poslušalskih veščin posameznikov, ki nudijo telefonsko pomoč.
Mateja Stare za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju zdravstvene dejavnosti.
Predlagatelj je državna svetnica Monika Ažman.
Mateja Stare je prva slovenska medicinska sestra, ki je bila leta 2011 sprejeta v mednarodno humanitarno organizacijo Zdravniki brez meja.
Na svojih sedmih misijah v Gazi, Južnem Sudanu, Afganistanu, Libiji, Siriji in Kamerunu je nesebično pomagala ljudem na kriznih, vojnih območjih in ob pomoči najranljivejšim nemalokrat tvegala lastno življenje.
Mateja Stare je neustrašna in požrtvovalna, s svojim predanim delom in strokovnostjo je okrepila mednarodno prepoznavnost slovenskih zdravstvenih strokovnjakov ter za svoje humanitarno delo, razvoj in prepoznavnost operacijske medicinske sestre leta 2018 prejela tudi zlati znak, najvišje priznanje strokovne organizacije Zbornice – Zveze, katere prostovoljna članica je že več kot 30 let.
Cveto Šumec za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju humanitarne dejavnosti.
Predlagatelj je državni svetnik Dejan Crnek.
Jože Urbancl za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju socialnega varstva.
Predlagatelj je državni svetnik Bojan Borovnik.
Tone Urbas za izjemen prispevek v okviru opravljanja prostovoljskega dela na področju kulture in športa.
Predlagatelj je Zveza kulturnih društev Slovenije.
Po prijetnem podeljevanju je sledil še klepet in prigrizek v preddverju državnega sveta.