Slovensko šolstvo pretresa še en incident, ki se je zgodil že v lanskem letu, grozovita afera pa je prišla na plano šele nedavno.
Po poročanju Žurnal24 je strokovni delavec enemu izmed učencev Osnovne šole Šmarjeta pošiljal neprimerne vsebine, zaradi incidenta je pod drobnogledom inšpektorata za šolstvo pristala tudi tamkajšnja ravnateljica Nevenka Lahne, za katero je inšpektorat predlagal razrešitev.
Gole fotografije in videoposnetki ...
»Knjižničar je enemu od učencev na predmetni stopnji pošiljal na telefon gole fotografije in videoposnetke, skratka, neprimerne vsebine.
Ravnateljica pa ni takoj obvestila policije, prav tako nismo bili s tem nemudoma seznanjeni starši in šolski svet. A bi morali biti, kdo pa se bo o takšnih stvareh prvi pogovoril z otrokom, če ne mi, starši!?
Nad nadlegovanim učencem so nato izvajali mobing sošolci in nekateri učitelji, zato je šolanje končal od doma,« je o pretresljivem dogajanju za Žurnal24 spregovorila mama enega od učencev.
Neustrezno ukrepanje ravnateljice, inšpektorat predlagal razrešitev
Pripoved mame enega od učencev in ugotovitev inšpektorata za šolstvo nakazujeta, da ravnateljica Nevenka Lahne ni ravnala, kot se od nje zahteva v tovrstnih situacijah.
Dolenjski list poroča, da je bil inšpektorat s strani Policijske uprave Novo mesto že septembra obveščen o postopkih zoper zaposlenega na Osnovni šoli Šmarjeta zaradi suma kaznivega dejanja prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva, ter kaznivega dejanja spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let.
Ob tem so novembra dodali, da so sumi zoper knjižničarja utemeljeni, šolska inšpektorica pa je 7. novembra strokovnemu delavcu izrekla suspenz, na katerega pa se je ta pritožil, vendar je bila njegova pritožba zavrnjena.
Zaradi nepravočasnega obveščanja policije ali državnega tožilstva o sumu, da je otrok žrtev nasilja, ter izvedla zaščite njegovih koristi in pri tem zagotovila spoštovanja integritete žrtve, je šolski inšpektorat obremenil Lahnetovo.
Inšpektorat za šolstvo zoper je zoper ravnateljico »zaradi nevestnega dela, kršitve predpisov in opuščanja svojega nadzorstva« svetu zavoda Osnovna šola Šmarjeta predlagal razrešitev, do katere s soglasno odločitvijo zavoda ni prišlo.
Anonimna prijava ...
Kot piše Žurnal24, je bila na policijo prvo podana anonimna prijava, šele nato je sledilo ukrepanje pristojnih organov.
Sosledje dogodkov za Žurnal24 pojasnjuje tudi Lahnetova, ki očitke o tem, da naj bi se zaposleni v vprašanju vračal na šolo ostro zanika:
»O dogodku so bili s strani šole obveščeni starši, ravno tako na izrednih sejah tudi svet staršev in svet zavoda. Suspendirani je bil nazadnje na delovnem mestu v septembru 2022.
To, da se je na šolo občasno vračal in da tam opravlja svoje delo, ne drži. Ravno tako ne drži, da se je zaposleni sprehajal po šoli in pogovarjal z otroki oziroma jaz kot ravnateljica tega osebno nisem zaznala niti mi ni kdo od zaposlenih, osebja ali staršev o tem poročal (mislim na pogovore z učenci).
Drži pa, da je v maju 2023 nenapovedano vstopil v upravni del stavbe, ki je trenutno v vrtcu in prišel v tajništvo. Njegovega nenapovedanega prihoda in vstopa v tistem trenutku ni bilo mogoče preprečiti.«
O njegovem prihodu je tajništvo šole obvestilo ravnateljico, zaposleni pa nej bi bil z njene strani opozorjen, da zapusti stavbo, in se ob odhodu odpravi direktno do parkirišča in ne komunicira z učenci, ki bi bili slučajno v bližini. .
Pojavile so se tudi informacije, da naj bi se žrtev šolala na doma, kar ravnateljica zanika, razlaga, da je bil učenec s predloženimi zdravniškimi opravičili in opravičili staršev v dveh mesecih odsoten, zanj pa je bil narejen tudi individualiziran načrt ocenjevanja znanja.
Ravnateljica: 100-odstotno zavarovanje žrtve v šoli s skoraj 400 učenci vedno ni mogoče
Po besedah ravnateljice naj bi žrtvi zaradi spolnega nadlegovanja bila nudena takojšnja pomoč svetovalne službe, dodeljen naj bi mu bil tudi zaupnik med strokovnimi delavci, ki si ga je učenec lahko sam izbral.
Na izrednem sestanku učiteljskega zbora so bila prav tako podana navodila strokovnim delavcem povezana z varovanjem žrtve.
Vzpostavili naj bi tudi tim za namen procesne intervencije ob zaznavi in obravnavi medvrstniškega nasilja za pomoč žrtvi in tim za namen procesne intervencije ob zaznavi in obravnavi medvrstniškega nasilja v oddelku učenca žrtve.
Z namenom preventivnega delovanja je bilo v oddelku učenca izpeljanih tudi kar nekaj razrednih ur na temo nasilja, posebna razrednikova ura je bila posvečena verbalnemu nasilju.
Preventivne dejavnosti pa niso zgolj potekale na ravni oddelka, temveč ravni šole. V sklopu tega za vse oddelke od 6. do 9. razreda so potekale preventivne delavnice pod okriljem Policijske uprave Novo mesto.
Ravnateljica sicer pojasnjuje, da so na stiske učenca ustrezno odreagirali, preprečitev tovrstnih dogodkov pa zaradi velikega števila učencev ni možna:
»Dodati pa moramo, da 100-odstotno zavarovanje žrtve v šoli s skoraj 400 učenci žal vedno ni mogoče.«
»V primeru takšnih dogodkov policija v sodelovanju z drugimi organi in službami izvede vse potrebne ukrepe za preiskavo primera in zaščito žrtev. Po zaključeni preiskavi v skladu z zakonom o kazenskem postopku obvestimo pristojno državno tožilstvo,« je razložil potek preiskave Robert Perc iz Policijske uprave Novo mesto.