Lastovke so ptice pevke, ki so znane po svojih vitkih telesih z dolgimi repi in ostrih perutih. Ne le po lepem petju, znane so tudi po spretnem letenju.
Lastovice se lahko vrnejo v ista gnezda, ki so jih zapustile, lahko pa si zgradijo tudi nova. Mestne in kmečke lastovke si svoja gnezda zgradijo blizu človeka, najbolj so jim všeč vogali pod strehami, balkoni in oporniki.
Lastovke so zavarovane ptice
Lastovk je ogromno različnih vrst, a v Sloveniji jih imamo pet, zavarovane pa so prav vse. Vlada opozarja, da je zavarovane živalske vrste prepovedano zavestno poškodovati, zastrupiti, usmrtiti, odvzeti iz narave, loviti, ujeti ali vznemirjati.
Prepovedano je tudi odstranjevanje njihovih gnezd. Na vladi dodajajo, da je gnezda sicer mogoče odstraniti, a nikoli v času, ko lastovke gnezdijo.
Prav zdaj, ko bo topleje in bodo lastovke začele gnezditi bodo začele tudi nesti svoja jajca.
»Ljudje jih običajno sprejemajo z naklonjenostjo, žal, pa prepogosto dobimo tudi informacije o tem, kako so s sten postrgali njihova gnezda z mladički vred,« sporočajo iz inšpektorata za okolje in prostor.
V Sloveniji sta odstranjevanje ali uničenje gnezd kaznivi dejanji. Če se pri tem poškoduje ali ubije žival pa storilcu grozi zapor do treh let.
Če so se lastovke naselile tudi k vam pa jih opazujte le od daleč. Če se jim bo zazdelo, da je gnezdo preveč obiskano ga lahko zapustijo, mladiči pa poginejo.
Kaj pa, če želimo gnezdo vseeno odstraniti?
Za odstranitev gnezda je potrebno pridobiti posebno dovoljenje Agencije Republike Slovenije za okolje. Tam izdajo dovoljenje po predhodnem strokovnem mnenju Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave.
Gnezda pa lahko odstranijo tudi investitorji, ki so za obnovo ali gradnjo objektov dobili pravnomočno gradbeno dovoljenje.