K pogovoru smo povabili družinski terapevtki iz Inštituta Vita bona, ki se že več let ukvarja s starševstvom in vzgojo. Z nami sta se pogovarjali Saša Petrovič in Katja Knez Steinbuch.
Zakaj ste se odločili za pripravo izobraževanj ravno zdaj?
Katja: »Izobraževanja sočutnega varstva otrok pripravljamo že nekaj let, toda tokrat smo jih res razširili in želeli podariti tudi učiteljem. V svoji terapevtski praksi namreč opažam veliko preobremenjenih učiteljic in vzgojiteljic in zato smo jih poleg kvalitetnih predavanj želeli ponuditi tudi prostor, da lahko te napetosti odložijo.«
Izobraževanja strokovnih delavcev ste pripravili tudi na osnovi raziskav – kako je to potekalo?
Saša: »Izobraževanja so sicer namenjena vsem, staršem, vzgojiteljem in učiteljem. Na socialnih omrežjih smo vprašali specifično vzgojiteljice in učiteljice, kaj pogrešajo v vzgojnem sistemu. Poleg številnih vzgojnih izzivov so na primer vse vzgojiteljice naštele željo po nižjih normativih oziroma dodatni pomoči pri delu.«
Pa se vam ta sprememba normativov v vrtcih zdi res nujna?
Katja: »Ja, je nujna, če želimo slediti hkrati novodobnim raziskavam in potrebam strokovnih delavcev. Kritično se mi zdi ravno to, da se pri nas v praksi ne omogoča sprememb glede normativov. Ministrstvo za šolstvo sicer resda dopušča drugačne normative, vendar to prepušča občinam. Slednje pa za dodatne finančne investicije povečini nimajo dovolj sredstev in tako se nič ne spremeni. Kritično se mi zdi, da zaradi 'pomanjkanja denarja' trpijo zaposleni in na ta račun tudi otroci.«
Imate razen izobraževanj še kakšno idejo, kako bi lahko rešili to situacijo?
Katja: »Vsi študiji, ki vsebujejo delo z ljudmi, bi lahko vsebovali programe za osebno rast, ki bi omogočali stroki, da kvalitetnejše poskrbi zase. Toda večji problem je v okostenelih sistemskih ureditvah. Že večkrat sem kje omenila, da bi tovrstne težave lahko preprečevali z uvedbo možnosti eksterne pomoči. Ta pomoč bi lahko bila tudi prostovoljna, ali kot del priprave na študij, ali pa bi celo lahko uvedli medgeneracijske programe tudi v vrtcih. A me skrbi, da je pri nas za te možnosti preveč birokratskih ovir, na ministrstvu za šolstvo pa bi lahko takšne ideje hitro označili kot lahkotne.«
Kako vas podpira ministrstvo za šolstvo?
Katja: »Ministrstvo je tisto, ki tudi naše programe prepozna kot kvalitetne in slušateljem ovrednoti ure ter točke za napredovanje.«
Kaj točno pomeni sočutno varstvo otrok?
Saša: »Sočutno varstvo otrok je projekt, katerega temeljna dejavnost je izobraževanje staršev in strokovnih delavcev. Temelji na znanstvenih spoznanjih o razvoju in delovanju otroških možganov. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da so stari pristopi, ki se še vedno izvajajo, lahko škodljivi in imajo vplive tudi skozi celotno življenje posameznika. Mednje štejemo kaznovanje, javna izpostavljanja ter sramotenje otrok, ignoriranje otrokove stiske, psihično nasilje in tako dalje. Skozi izobraževanje bodo različni strokovnjaki razložili, kako sočutno prstopiti k otroku, mu ovrednotiiti čutenja ter sprocesirati stisko, ki se za odklonilnim vedenjem vedno skriva.«
Kje bodo predavanja potekala?
Saša: »Uvoden brezplačni seminar bo že v 20. februarja 2019 ob 19. uri v Ljubljani (SMC Rakovnik). Udeleženci bodo spremljali več predavanj in delavnici, hkrati pa bodo strokovnjaki podrobneje predstavili celoten program. Vsa nadaljna predavanja bodo potekala preko webinarjev, spletnih live fb videov, kar pomeni, da si jih boste lahko ogledali kjerkoli v živo preko spleta ali kasneje, ko boste imeli čas. Več kot 30 jih bo. Del je brezplačen ravno zato, ker smo želeli kvalitetna predavanja narediti dostopna vsem.«
Deluje obsežna številka. Kdo vse sodeluje z vami in kaj prinaša izobraževanje stroki?
Saša: »Zbrali smo preko 30 odličnih strokovnjakov: Željka Čurića, Aleksandra Zadela, Andrejo Poljanec, Ana Bešter Bertoncelj, FamilyLab in mnoge druge. SVO prinaša poglobljeno znanje o sodobnih raziskavah vzgoje otrok in metode navezovanja stika ter grajenja odnosa na osnovi varnosti ter zaupanja. Vrtci in šole dobijo naziv Sočutnih vrtcev/šol, učitelji in vzgojitelji s potrdilom lahko pridobijo točke za napredovanja. Več informacij pa lahko dobite na spletnih straneh Inštituta.«