Slika je simbolična.
Zveza potrošnikov Slovenije je testirala 166 vzorcev spodnjega perila, ki je naprodaj v naših trgovinah. Ob tem pa so naleteli na šokantna odkritja. Poglejte, kakšne nevarne stvari se nahajajo v vašem spodnjem perilu.

Bisfenoli, kemikalije, ki so znane po svoji škodljivosti, se skrivajo v izdelkih, ki jih vsakodnevno uporabljamo, vključno z oblačili.

Zveza potrošnikov Slovenije je v sklopu projekta Tox Free izvedla obsežen test spodnjega perila, da bi ugotovili prisotnost teh nevarnih snovi.

Rezultati so šokantni – kar tretjina testiranih vzorcev spodnjega perila vsebuje bisfenole, od tega je desetina tako obremenjena, da predstavljajo resno tveganje za zdravje. Kaj natančno so torej ugotovili?

Škodljivi učinki bisfenolov

Bisfenoli, zlasti BPA (bisfenol A), so že dolgo znani po svojih škodljivih učinkih na zdravje.

Kot poroča Zveza potrošnikov Slovenije, bisfenoli posnemajo delovanje estrogena, kar lahko privede do težav z reproduktivnim sistemom, motenj hormonskega ravnovesja, slabšanja imunskega sistema, poškodbe oči in celo draženja dihal.

»Tveganje za stik z bisfenoli prek spodnjega perila je prisotno pri vseh skupinah, a je pri ženskah večje kot pri moških,« je poudarila Urša Šmid Božičevič, vodja projektov na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Zelena barva pomeni odsotnost bisfenolov, oranžna predstavlja zaznano količino, rdeča pa skrb vzbujajočo količino bisfenolov.

Rezultati testa: 166 vzorcev, tretjina s prisotnostjo bisfenolov

Zveza potrošnikov Slovenije je v neodvisnem laboratoriju analizirala 166 vzorcev spodnjega perila različnih cenovnih razredov in znamk, in sicer so preverjali prisotnost 19 različnih kemikalij iz skupine bisfenolov.

Kot pojasnjujejo, so v 15 vzorcih odkrili BPA, v 16 BPF, v 29 BPS, poleg tega pa še druge oblike bisfenolov, kot so BADGE in BADGE-2H2O.

Zaskrbljujoče je dejstvo, da so bisfenole našli v vsakem tretjem vzorcu. »Rezultati so jasni: pomembnejša je sestava izdelkov kot mesto nakupa oziroma cena in blagovna znamka,« je pojasnila Šmid Božičevič. Ob tem pa je bila desetina vseh vzorcev z bisfenoli tako obremenjena, da so jih uvrstili v rdečo skupino.

»Za vzorce smo odšteli od nekaj evrov do več kot 60, nakupovali smo pri vseh najpomembnejših trgovcih. Potrošniki so zagotovo pred izzivom, kako kupovati, a rezultati so jasni: pomembnejša je sestava izdelkov kot mesto nakupa oziroma cena in blagovna znamka izdelka,« poudarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Zelena barva pomeni odsotnost bisfenolov, oranžna predstavlja zaznano količino, rdeča pa skrb vzbujajočo količino bisfenolov.

Kako lahko sami zmanjšamo izpostavljenost bisfenolom?

Čeprav se je bisfenolom težko popolnoma izogniti, lahko potrošniki naredimo nekaj korakov za zmanjšanje izpostavljenosti.

Nika Veger, zagovornica trajnostne mode, svetuje, da izbiramo izdelke z oznako »brez BPA«, uporabljamo steklene ali keramične posode za shranjevanje hrane in se izogibamo segrevanju živil v plastični embalaži. Prav tako priporoča izbiro oblačil iz naravnih materialov, zlasti bombažnega spodnjega perila. Oblačila pa pred prvo uporabo vedno operimo.

Ob tem pa Zveza potrošnikov Slovenije poziva vse potrošnike, naj podprejo mednarodno kampanjo za zaostritev evropske zakonodaje na področju nevarnih kemikalij.

»Evropska zakonodaja ni dovolj dosledna pri omejevanju nevarnih kemikalij v vseh vrstah izdelkov. To se mora spremeniti,« zaključujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Starejše novice