V ljubljanskem kliničnem centru so ta konec tedna presadili pljuča 14-letni deklici s cistično fibrozo. To je bila prva presaditev pljuč pri otroku v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Deklica z novimi pljuči že diha.

»Poseg je trajal od 23. ure do 8. ure zjutraj, deklica pa je že drugi dan po posegu samostojno zadihala z novimi pljuči in se sedaj odlično počuti,« so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

V ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru presajajo pljuča od leta 2018, a tokrat so imeli prvič na operacijski mizi otroka, 14-letnico s cistično fibrozo.

Za uspešno izveden poseg je zaslužna celotna ekipa zdravnikov in medicinskih sester, so zapisali. Še posebej pa se želijo zahvaliti vsem, ki so jim sredi noči požrtvovalno priskočili na pomoč, nekateri so se celo predčasno vrnili s počitnic.

Kaj je cistična fibroza?

Cistična fibroza je najpogostejša, večkrat usodna, avtosomska recesivna bolezen, kar pomeni, da je to genetska bolezen, ki se izrazi pri otroku, če prejme okvarjen gen od obeh staršev. Zaradi mutacije gena oboli približno en od 5000 novorojenih letno, mutacijo pa nosi vsak 25. človek.

Če upoštevamo te podatke, se v Sloveniji vsako leto rodijo trije do štirje otroci s cistično fibrozo. Ob predpostavki, da znaša njihova povprečna življenjska doba okoli 30 let, je v Sloveniji okoli 100 bolnikov s cistično fibrozo.

vir: Društvo za cistično fibrozo Slovenije

Starejše novice