Območje med Santorinijem in Amorgosom je v sredo zvečer stresel najmočnejši potres v zadnjih dneh. Sunek z magnitudo 5,1 na globini 14 kilometrov so občutili tudi na drugih egejskih otokih in v delu grške celine.
»Najdaljši doslej. Grozljivo « je izkušnjo opisala oseba, ki je tresenje tal doživela v bližini Aten.
Uničena rdeča plaža, dostop le še po morju
Na Santoriniju je potres sprožil zemeljske plazove. Eden od njih je v torek uničil znamenito rdečo plažo, priljubljeno turistično točko.
Po navedbah portala Newsit.gr je plaz zasut dostopno pot do plaže, zato je trenutno mogoč dostop le z morja.
Kljub opozorilom strokovnjakov se je skupina turistov kmalu po dogodku povzpela na rob pečine, da bi posnela fotografije s pogledom na območje nesreče.
V zadnjih devetih dneh je seizmična dejavnost na območju izjemno povečana, saj so zabeležili več kot 6400 potresnih sunkov.
Po podatkih grških oblasti je otok zaradi strahu pred nadaljnjimi tresljaji zapustilo že več kot 11.000 ljudi, od tega 7000 s trajekti in 4000 z letali.
Znanstveniki: Možnih več scenarijev
Nacionalna in Kapodistrska univerza v Atenah je pojasnila, da ima trenutna dejavnost značilnosti potresnega roja, saj ni nobenega izrazitega glavnega potresa.
Strokovnjaki napovedujejo dva mogoča scenarija – bodisi postopno umiritev dejavnosti z občasnimi sunki v prihodnjih mesecih bodisi močnejši potres, ki bi mu sledili popotresni sunki.
Izdana so opozorila na povečano nevarnost zemeljskih plazov. Santorini so preventivno okrepili z enotami civilne zaščite in vojsko, ki se pripravlja na morebitne reševalne operacije.
Minister za podnebje in civilno zaščito Vassilis Kikilias je potrdil, da so na otok poslali gasilce, ekipe z reševalnimi psi in mobilni operativni center, v pripravljenosti pa so tudi helikopterji.
Santorini v preteklosti že prizadeli močni potresi
Santorini je vulkanski otok, ki leži na stičišču tektonskih plošč, zaradi česar je podvržen močnim potresom.
Leta 1956 sta potresa z magnitudo 7,7 in 7,2 ter cunamiji, ki so sledili, povzročila veliko škode in smrtnih žrtev.
Grške oblasti trdijo, da so bili nedavni potresi povezani s premiki tektonskih plošč in ne z vulkansko aktivnostjo.
Znanstveniki ne morejo napovedati točnega časa, velikosti ali lokacije potresov. Obstajajo pa področja sveta, kjer je večja verjetnost, da se bodo pojavili, kar vladam pomaga pri pripravi.
Zaenkrat potresi na Santoriniju niso povzročili večje materialne škode, a oblasti opozarjajo na možnost novih tresljajev in pozivajo prebivalce ter turiste k previdnosti.