Ministrstvo za obrambo, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, je 26. junija na podlagi 7. in 54. člena Uredbe o metodologiji za ocenjevanje škode v Uradnem listu izdalo sklep, da se začne ocenjevanje škode na stvareh zaradi posledic močnih neurij z obilnim deževjem, vetrom, zemeljskimi plazovi in poplavami 3. in 7. junija 2024.
Za izpostavo Ptuj izdan sklep velja za občine Cirkulane, Dornava, Gorišnica, Kidričevo, Majšperk, Podlehnik, Ormož, Središče ob Dravi, Sveti Andraž, Sveti Tomaž, Videm, Zavrč in Žetale.
Močna neurja so prizadela posamezna območja, precej v okolici Ptuja
Močna neurja z obilnim deževjem, vetrom, zemeljskimi plazovi in poplavami so junija 2024 prizadela posamezna območja Republike Slovenije.
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje je pozvala prizadete občine, da si ogledajo prizadeta območja in prijavijo prvo oceno škode.
Škoda po močnem neurju z obilnim deževjem, vetrom, plazovi in poplavami je bila zabeležena v 31 občinah, ki so prijavile škodo v predhodni oceni škode. Predhodna ocena škode presega 0,3 promile načrtovanih prihodkov državnega proračuna za leto 2024, tako da je izpolnjen pogoj za izdajo sklepa o pričetku ocenjevanja škode.
Oškodovanci morajo oddati vloge
Neposredna škoda na stvareh se začne z zbiranjem vlog oškodovancev, ki so zaradi posledic močnih neurij z obilnim deževjem, vetrom, zemeljskimi plazovi in poplavami utrpeli škodo na zemljiščih, stavbah oziroma na infrastrukturi in vodotokih v občinah.
Občinske komisije iz navedenih občin ocenijo škodo na stvareh na izdanih obrazcih. Obrazci so oštevilčeni s številkami 1, 4 in 5. Škoda mora biti ocenjena do 26. julija 2024. Podatki iz obrazcev bodo istega dne vneseni tudi v spletno aplikacijo Ajda.
Kaj je treba upoštevati pri ocenjevanju škode?
Škodo na stvareh se ocenjuje na:
- obrazcu 1 - kmetijska zemljišča,
- obrazcu 4 - delna škoda na objektih,
- obrazcu 5 - gradbeno inženirska infrastruktura (transportna infrastruktura, industrijski cevovodi, vodni objekti in drugo).
Občine opozarjajo, da se škoda pridelkov na kmetijskih zemljiščih ne popisuje, temveč zgolj škoda na zemljiščih kot takih, na primer plaz zemljišča, nanosi zaradi poplav, odnašanje zemlje in podobno.
Obrazcem je treba predložiti tudi fotografije, na katerih je razvidna nastala škoda.
Sprejem vlog do 17. julija
Sprejem vlog na večini občin traja do vključno 17. julija 2024. Vse obrazce in dodatne informacije najdete na spletnih straneh posameznih občin ali na občinskih upravah.
Regijske komisije za ocenjevanje škode bodo na svojem območju opravile kontrolne preglede do 2. avgusta 2024. Škodo v gozdovih ocenjuje Zavod za gozdove Slovenije, na vodotokih Direkcija Republike Slovenije za vode, na kulturni dediščini Zavod za varstvo kulturne dediščine, v gospodarstvu Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ter na državnih cestah Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo.
Oceno škode podajo do 26. julija 2024.