Regijski gasilski poveljnik za Pomurje Dušan Utroša je za uredništvo poročal o razmerah na goriškem Krasu, kjer se z ognjenimi zublji ob pomurskih borijo tudi številni štajerski gasilci.
Položaj na Krasu je zelo zahteven, zaradi manjših opeklin in respiratornih težav je zdravniško pomoč potrebovalo pet gasilcev.
»Zelo je vroče, gre za nevaren teren, na tem območju so tudi neeksplodirana ubojna sredstva, tako da moramo strogo paziti, kaj delamo in kje delamo ter se poskušamo izogniti nevarnosti, da slučajno ne bi prišlo do kakšne tragedije,« je pojasnil.
»Ni enostavno, to so nadčloveški napori«
Kot je dejal, je bil čas alarmiranja zelo kratek, a so se odzvali hitro: »Včeraj proti večeru smo prejeli poziv, šli v akcijo in zbrali ljudi. Ko prizadeta regija zaprosi za pomoč, pokličejo tiste regije, ki so najbližje in tiste, ki niso ogrožene. V tem primeru so ocenili, da je potrebna pomoč več regij.«
Nekateri delodajalci gasilcev ne spustijo na intervencijo
Utroša pravi, da je ravno v tem času dobiti večjo skupino gasilcev pravi izziv: »Ni enostavno dobiti ljudi, predvsem, ker je čas dopustov. V teku je Olimpijada v Celju, kjer smo tudi vključeni. Še vedno pa imamo težave z delodajalci, ki ne razumejo oziroma ne spustijo gasilcev na intervencijo.«
Gre za faktorje, kjer je potrebno vse dobro razmisliti in načrtovati. »Nenazadnje moramo, prej kot se odpravimo na pot, zagotoviti tudi varnost v naši regiji. Ne moremo oditi s celotno tehniko, doma pa ne imeti nič,« dodaja sogovornik.
»Fantje bodo delali najmanj 12 ur oziroma dokler ponoči ne pride zamenjava. Nato sledi premik domov. Ni enostavno, to so nadčloveški napori. Tudi sam premik na drug konec Slovenije z vso tehniko ni enostaven,« je dodal.
Kar zadeva vzroke požara, spomnimo, da se zdi najbolj verjetno, da so ogenj sprožile iskre, ki so nastale zaradi zaviranja vlaka. Močan veter, ki je takrat pihal nad Krasom, in suha vegetacija sta hitro podžgala prve plamene, piše Ansa.