Vklenjenega v lisice so čez stranska vrata mariborskega sodišča, danes na predobravnavni narok pripeljali Kristjana Kamenika.
Očita se mu, da naj bi skupaj s še 17 člani sodeloval v hudodelski združbi, ki je preprodajala kokain.
Kamenik, ki se je svoj obraz skrival za papirji in zaščitno masko, je v sodni dvorani povedal, da se ne more izjasniti o krivdi, dokler sodni spis ni popoln in dokler državni tožilec ne bo vložil v spis vseh dokazov, ki jih je zagotovil.
Kamenikova zagovornica Maksimiljana Kincl Mlakar je pred začetkom predobravnavnega naroka želela narok najprej preložiti z argumentom, da zanj niso izpolnjeni pogoji.
»Dokazi, na katerih temelji obtožnica, so bili pridobljeni s kršitvijo človekovih pravic, ki jih zagotavlja, tako ustava kot tudi evropska konvencija o človekovih pravicah,« je dejala po naroku.
Kamenika tega kokaina naj ne bi prodajal?
Sodnica je menila nasprotno, in sicer da sodišče lahko odloča na podlagi tega, kar ima v sodnem spisu. Ocenila je, da je spis tak, kot mora biti po zakonu in se zato odločila, da se predobravnavni narok opravi.
Kamenikova zagovornica je sprva podala predloge za izločitev dokazov in nato navedla še nove dokaze. Med drugim je predlagala izvedenca kemijske stroke, ki naj bi pregledal kokain, saj obtoženi trdi, da tega kokaina ni on prodajal.
Ob tem pa je še dodala, da je sama še pred obravnavami začela opozarjati na ključne manjkajoče listine, ki bi mogle po zakonu biti že del spisa.
»Obramba s tem, ko nima vsega dokaznega gradiva, ocenjuje, da ji je kršena pravica do obrambe, kršena pravica do poštenega sodnega postopka, obramba ne more, s tem, ko ji manjkajo določene listine, preverjati zakonitosti dokazov,« je po naroku še poudarila Kincl Mlakar.
Tožilec Izidor Rojs pa je to ocenil za pričakovano potezo: »Pričakovano je obramba predlagala izločitev dokazov, podala dokazne predloge, dala je to obsežno v pisni predlogi, do tega se bomo opredelili. Kaj več pa v tej fazi postopka ne moremo pojasnjevati.«
Sodnica Helena Melliwa je predobravnavni narok prestavila za nedoločen čas. V kolikor bo obtoženim krivda dokazana, jim grozi od pet do 15 let zapora.
Spomnimo ...
Trije obtoženi so priznanje krivde zavrnili prejšnji teden, v sredo pa se je za nedolžno izrekla še ena od obtoženih, logaška učiteljica Monia Žuran.
Je pa krivdo priznal in dejanje obžaloval Benjamin Slemenjak.
Šesterica obtoženih iz združbe, ki so jo prijeli februarja letos, je v priporu, drugi se branijo s prostosti. Skupaj naj bi 18 obtoženih v treh letih izvršilo 44 kaznivih dejanj.
Če bi zaseženo drogo prodali na črnem trgu, bi z njo zaslužili 650.000 evrov.
Kokain in konopljo kupovali na območju Maribora
Preiskavo so policisti začeli letu 2020. Predkazenski postopek je najprej usmerjalo ptujsko tožilstvo, nato ga je prevzelo specializirano državno tožilstvo.
Ugotovili so, da sta osumljenca z območja Ptuja različnim odjemalcem prodajala kokain in konopljo, ki sta jo sprva kupovala od državljana Albanije, nato pa od moškega z območja Maribora.
V nadaljevanju sta kokain, amfetamin in konopljo za nadaljnjo prodajo kupovala na območju Ljubljane, pri tem pa sodelovala z več drugimi člani hudodelske združbe.
Dva izmed članov združbe z območja Ljubljane sta večje količine kokaina in amfetamina dostavljala preprodajalcem na območju Štajerske, Pomurja, Gorenjske, Notranjske in Primorske.