Slika je simbolična (foto: Jure Banfi).
Letošnja prometna varnost je bila mnogo slabša kot lanska. Zanimivo je, da se večina prometnih nesreč ne zgodi med prometnimi 'špicami'.

Tomislav Sledič iz Policijske postaje Ptuj je predstavil negativen trend na ptujskih cestah. Tak trend v letošnjem letu potrjuje tudi vseslovensko območje. 

V enajstih mesecih tega leta, torej vse do decembra, so ptujski policisti obravnavali 281 prometnih nesreč, kar je deset več kot leto poprej. 

Ne le, da je prometnih nesreč več, tudi posledice teh so bile hujše. Obravnavali so eno smrtno prometno nesrečo, do katere je prišlo na Zagrebški cesti na Ptuju. 

Ena smrtna prometna nesreča, pešci in kolesarji na Ptuju posebej ranljivi

Spomnimo. 75-letna ženska je kolesarila po kolesarski stezi ob Zagrebški cesti na Ptuju, v smeri naselja Pobrežje. Na Zagrebški cesti je s kolesarske steze zapeljala levo na vozišče, kjer je ravno takrat, vzporedno z njo, po vozišču pravilno pripeljal 65-letni voznik avtobusa. 

Kolesarka se je hudo telesno poškodovala, kasneje je zaradi posledic prometne nesreče v bolnišnici umrla. 

Ptujski policisti so v letošnjem letu obravnavali tudi šest prometnih nesreč s hudimi telesnimi poškodbami, od tega dva kolesarja, dva pešca in dva voznika. Tomislav Sledič je izpostavil, da so prav ti, kolesarji in pešci, na ptujskem območju najbolj ranljivi. 

V preteklem letu je bilo lahkih telesnih poškodb 59, leto prej pa štiri manj. 215 prometnih nesreč se pa je končalo le z zvito pločevino. 

Ptujčani in Ptujčanke smo bili najbolj neprevidni ob ponedeljkih in torkih, največ prometnih nesreč pa se ni zgodilo med popoldansko gnečo, ampak med 9.00 in 12.00 uro. 

Ta statistika kaže na mnogo slabšo prometno varnost, kot je bila beležena leto poprej. Pa je Ptuj pod ali nad slovenskim povprečjem? 

Največja težava pa alkohol...

Prometna varnost pa ni slabša le na Ptuju temveč tudi po Sloveniji. Letos je na cestah, do konca novembra, umrlo kar 110 oseb, kar je več kot leto poprej. Alkohol je botroval smrti 33 oseb v prometu. 

Zaradi alkohola je prišlo do 631 prometnih nesreč s telesnimi poškodbami, vpleteni v nesreče so v povprečju napihali 1,42 miligramov alkohola v litru izdihanega zraka. 

Na ravni Slovenije so povzročitelji prometnih nesreč v povprečju napihali 1,39 miligramov alkohola v litru izdihanega zraka. 

Med povzročitelji sta bila letos tudi dva mladoletnika, stara petnajst in šestnajst let. 

Vseh nesreč, ki jim je botroval alkohol, je bilo letos kar 1277. 

Ne le alkohol, tudi napačna stran vožnje, agresivna vožnja...

Franc Kozel, predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu je na seji izpostavil tudi anketo, ki je bila opravljena med udeleženci nesreč. 

Ti so potrdili, da je največja težava prav alkohol, ki je med anketiranimi pristal na prvem mestu. Sledi napačna stran vožnje in nato napačna smer vožnje na avtocestah. 

Težava pri vozniki je tudi agresivna vožnja, na petem mestu pa je pristala neprimerna cestna infrastruktura. 

Starejše novice