Vir: Instagram, Pope Francis (franciscus)
Po dolgotrajnih zdravstvenih težavah se je poslovil papež Frančišek, je danes sporočil Vatikan.

Vatikan je danes sporočil žalostno vest, da je v 88. letu starosti umrl papež Frančišek, ki je katoliško cerkev vodil vse od leta 2013. Papež, rojen kot Jorge Mario Bergoglio, je bil prvi jezuit na papeškem položaju, prvi papež iz Latinske Amerike in prvi neevropski papež po več kot tisoč letih.

Frančišek je umrl dan po tistem, ko se je na velikonočno nedeljo pojavil na Trgu svetega Petra.

»Zjutraj ob 7.35 se je rimski škof Frančišek vrnil domov k Očetu,« je dejal kardinal Kevin Farrell v izjavi, ki jo je Vatikan objavil na svojem kanalu Telegram.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Papeža so 14. februarja sprejeli v bolnišnico, sprva zaradi bronhitisa, ki pa se je hitro razvil v pljučnico. 

Odkar se je papež Frančišek 23. marca po večtedenskem zdravljenju v bolnišnici zaradi pljučnice vrnil v Vatikan, se je že večkrat nenapovedano pojavil v javnosti. Zadnje presenečenje je pripravil na veliki četrtek, ko je obiskal zapornike v rimskem zaporu, na cvetno nedeljo pa se je pojavil tudi na Trgu svetega Petra.

Bil je navzoč tudi v nedeljo ob tradicionalnem blagoslovu Urbi et orbi (mestu in svetu) po velikonočni maši na Trgu svetega Petra, ki jo je vodil kardinal Angelo Comastri.

Na mesto papeža so ga izvolili leta 2013

Papež Frančišek se je rodil v Argentini kot Jorge Mario Bergoglio. Na svet je prišel 17. decembra 1936 kot najstarejši od petih otrok v priseljenski družini iz Italije.

K jezuitom je vstopil leta 1958, enajst let kasneje pa je bil posvečen v duhovnika. V škofa je bil posvečen leta 1992, leta 1998 pa je postal nadškof Buenos Airesa.

Papež Janez Pavel II. ga je imenoval za kardinala 21. februarja 2001. 12 let kasneje, marca 2013 je bil kot prvi jezuit in prvi Južnoameričan izvoljen za papeža. Izbral si je ime Frančišek.

Med prioritetami vprašanja revščine in okoljevarstva

Frančišek je bil znan po svoji skromnosti, prizadevanju za socialno pravičnost ter odprtosti do marginaliziranih skupin. Kot papež je naslavljal vprašanja revščine, okoljevarstva in človekovih pravic.

Zavzemal se je za večjo vključenost žensk v vatikanskih dikasterijih in poudarjal potrebo po sočutju do članov LGBTQ skupnosti.

Med pomembnejšimi dosežki njegovega pontifikata so tudi vzpostavitev diplomatskih odnosov med Združenimi državami Amerike in Kubo, pogajanja s Kitajsko glede imenovanja škofov ter glasna podpora beguncem in migrantom.

Papež Frančišek je bil tudi odločen nasprotnik smrtne kazni in goreč zagovornik ukrepov proti podnebnim spremembam. Katoliška cerkev zdaj vstopa v obdobje sedisvakance, ko bo sklican konklave za izbiro novega papeža.

Komentarji (0)

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.
CAPTCHA

Starejše novice