Slika je simbolična.
Zmeraj več tujcev nedovoljeno prestopa meje.

Število nezakonitih vstopov v Evropsko unijo prek njenih zunanjih meja se je v obdobju med letošnjim januarjem in septembrom v primerjavi z enakim obdobjem leta 2021 povečalo za 70 odstotkov in doseglo najvišjo raven po letu 2016, je danes sporočila evropska agencija za zunanje meje Frontex.

V prvih devetih mesecih letošnjega leta so pri Frontexu zabeležili 228.240 nezakonitih vstopov prek zunanjih meja v Evropski uniji, kar pomeni 70 odstotkov več nezakonitih prihodov v Evropsko unijo kot leto prej, je agencija navedla v izjavi na svoji spletni strani.

Samo v septembru je bilo zabeleženo 25-odstotno povečanje nezakonitih prehodov glede na leto 2021, pri čemer so najbolj obremenjene migracijske poti še vedno tiste, ki potekajo prek Zahodnega Balkana in osrednjega Sredozemlja, so dodali.

Predvsem Zahodni Balkan še vedno predstavlja najbolj aktivno migracijsko pot v Evropsko unijo, na kateri so septembra prestregli 19.160 migrantov - dvakrat več kot lani.

Veliko število nezakonitih prehodov je mogoče pripisati ponavljajočim se poskusom številnih migrantov, ki so že prisotni na Zahodnem Balkanu.

Pritisk ostaja velik tudi na osrednji sredozemski poti, saj veliko število dnevnih prihodov obremenjuje sprejemne zmogljivosti v Italiji. Na zahodni sredozemski poti in vzhodni kopenski meji pa se je število odkritih nezakonitih migracij zmanjšalo.

Osebe, ki bežijo iz Ukrajine, niso vključene v podatke o odkritih nezakonitih vstopih, dodaja Frontex. Po zadnjih podatkih agencije je sicer od začetka vojne iz Ukrajine v Evropsko unijo vstopilo več kot 11 milijonov ukrajinskih državljanov, toda hkrati se jih je precejšnje število tudi vrnilo v svojo državo.

Starejše novice