Slika je simbolična.
Varna hiša Ptuj praznovala 20 let delovanja.

Varna hiša na Ptuju deluje že vse od leta 2004 in je javni verificirani socialnovarstveni program Centra za socialno delo Spodnje Podravje.

Deluje kot program za preprečevanje nasilja v mreži socialnovarstvenih programov pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Ženskam, ki doživljajo kakršnokoli obliko nasilja, in njihovim otrokom nudi varno zavetje ter strokovno pomoč in podporo strokovnih delavk.

Varna hiša je v našem okolju nujno potrebna

Direktorica Centra za socialno delo Spodnje Podravje Valerija Ilešič Toš je ob obletnici za Ptujinfo povedala, da gre za edini nastanitveni program za žrtve družinskega nasilja na območju upravnih enot Ptuj in Ormož.

»Varna hiša je v našem okolju potrebna in pomembna, o čemer priča podatek, da v 20-ih letih delovanja programa nikoli ni bila prazna. Zavetje v njej je v tem obdobju poiskalo več kot 200 žensk, s skupaj več kot 200 otroki. Potrebe po vključitvi v varno hišo so večje od nastanitvenih kapacitet.

Beležimo, da kar 70 odstotkov naših uporabnic uspešno zaključi program, kar pomeni, da uresničijo zastavljene cilje in se ne vračajo nazaj v nasilni odnos,« je povedala Ilešič Toš.

Izkušnje vključenih v program so pozitivne

Ženske, ki so bivale v ptujski varni hiši, pravijo, da so v njej pridobile veliko pozitivnih izkušenj, pridobile pa so tudi na krepitvi moči, samospoštovanju in samovrednotenju, zmanjšale so občutke strahu, postale bolj odločne in bolj jasno začrtale svoje cilje za življenje brez nasilja.

Prejeli priznanje za svoje delo

Ob obletnici se je županja Mestne občine Ptuj Nuška Gajšek zahvalila strokovnim delavkam za izjemno delo v Varni hiši Ptuj in za vso podporo, ki jo nudijo ženskam v stiski.

Direktorici Valeriji Ilešič Toš je ob tej priložnosti podelila statuo Mestne občine Ptuj.

Ilešič Toš je povedala, da jim podelitev statue predstavlja potrditev, da lokalna skupnost in najvišji lokalni predstavniki z županijo na čelu, prepoznavajo pomen varne hiše na Ptujskem ter da prepoznavajo tudi delo in trud oziroma strokovnost delavk v varni hiši.

Ničelna tolerantnost do nasilja

Za prihodnost jih čaka še precej dela: »Kot družba smo, žal, še vedno preveč tolerantni do nasilja. Zato si je potrebno prizadevati v smeri, da bi toleranco do nasilja znižali do ničelne točke.«

O nasilju nad ženskami in v družini je po mnenju direktorice treba vedno znova govoriti ter razbijati z njimi povezane mite, saj ti žrtve nasilja še bolj diskriminirajo.

Žrtve bodo lažje spregovorile, če bodo vedele, da jim bodo drugi verjeli in da obstaja ustrezna pomoč. Javnost je treba nenehno informirati o vseh možnih oblikah pomoči, je dejala.

»Strokovne delavke varne hiše si želimo, da žrtve družinskega nasilja najdejo dovolj moči, da poiščejo in zaupajo institucijam, ki nudimo ustrezne oblike pomoči,« so povedale.

Komentarji (1)

pr prlek (ni preverjeno)

V tistem grdem komunizmo niso poznali varne hiše, kaj je narobe z demokracijo ??

Starejše novice