Od doslej vabljenih jih večina ne priznava krivde, za ostale je načrtovan predobravnavni narok decembra, danes poroča časnik Večer.
13 obtoženim tožilstvo po poročanju časnika Večer očita vpletenost v mrežo, ki je organizirala nezakonite prevoze tujcev, dva pa sta prišla pod drobnogled preiskovalcev zaradi dogovarjanja o prodaji oziroma nakupu prepovedanega vojaškega orožja.
Gre za hudodelsko združbo, ki jo je po ugotovitvah slovenske policije vodil 52-letni Ivan Cikač iz okolice Ptuja, njegovi desni roki pa sta bila 41-letnik, prav tako doma iz okolice Ptuja, in 46-letni Dolenjec.
Kot je februarja povedal takratni vodja mariborskih kriminalistov Beno Meglič, so člani omenjene združbe v najmanj 16 uspešno izvedenih prevozih prepeljali skupno najmanj 212 tujcev.
Ti so morali za pot iz Srbije prek Madžarske do Avstrije plačati okoli 5000 evrov na osebo, za celotno pot iz matične do ciljne države pa od 15.000 do 20.000 evrov. Hudodelska združba naj bi tako za prevoze od Srbije do Avstrije zaslužila najmanj 100.000 evrov, za celotno pot pa najmanj 3,2 milijona evrov.
Stranke naj bi pridobivala tudi tako, da je posnetke uspešno opravljenih prevozov objavljala na družbenih omrežjih.
Trojica na čelu združbe je po Megličevih besedah iskala voznike za prevoz tujcev čez Madžarsko, od meje s Srbijo do meje z Avstrijo, kamor so tujci vstopili peš. Prevoze s Hrvaške po Sloveniji pa so zaradi prevelike nevarnosti prijetja opustili, so takrat ocenjevali kriminalisti.
Po opravljeni sodni preiskavi in vložitvi obtožnice se je zatrjevani znesek o protipravni premoženjski koristi po poročanju Večera zmanjšal za kar petnajstkrat. Za koliko se je ob vložitvi obtožnice zmanjšalo sprva zatrjevano število prebežnikov, ki so jih tihotapci spravili preko meje, pa na predobravnavnih narokih še ni bilo javno predstavljeno.
Zagovorniki obtoženih, ki krivde ne priznavajo, se trudijo obtožnico zrušiti z razlago, da so policisti prikrite ukrepe proti enemu izmed osumljenih pričeli izvajati že pred izdano odredbo. Eden za drugim so na predobravnavnih narokih podali tudi ugovor procesne narave, češ da ptujsko sodišče ni krajevno pristojno v tej zadevi, ker se obtoženim očita, da so kazniva dejanja izvajali na Madžarskem, še piše Večer.
Večina obtoženih se brani s prostosti, štirje so v priporu, najmlajši med njimi, star 19 let, je v hišnem priporu. Slednji je doslej edini, ki je na predobravnavni narok prišel s podpisanim sporazumom o priznanju krivde.
Najbolj znano ime med obtoženimi je Adel Obali. Čeprav v omenjeni združbi ni imel vodilne vloge, je tožilstvo tudi zoper njega terjalo pripor zaradi ponovitvene nevarnosti, saj gre po poročanju Večera za človeka s pestro kriminalno preteklostjo.