Slika je simbolična.
Zveza potrošnikov Slovenije je po daljšem času ponovno izvedla test baterij AA za enkratno uporabo.

Praznični čas med drugim zaznamujejo lučke, igrače in druge naprave, ki jih poganjajo baterije. 

V Zvezi potrošnikov Slovenije so zato testirali baterije tipa AA in ugotovili, da so razlike med njimi precej majhne, predvsem pa manjše, kot so razlike v ceni. Najboljša tako stane le 15 odstotkov cene najdražje, so poudarili. 

Zveza potrošnikov Slovenije je po daljšem času ponovno izvedla test baterij AA za enkratno uporabo in ugotovila, da se v od zadnjega testiranja na tem področju ni veliko spremenilo. »Njihova učinkovitost se je nekoliko povečala, a še vedno velja, da so razlike med njimi precej majhne, predvsem pa manjše, kot so razlike v ceni,«  so zapisali v sporočilu za javnost.

Med uporabo se napetost v bateriji počasi zmanjšuje. V skladu s standardom se za izpraznjeno šteje baterija, ki deluje z manj kot 0,9 volta napetosti

Po besedah Zveze potrošnikov Slovenije v praksi to pomeni, da bo naprava začela delovati počasneje ali pa se celo prenehala odzivati.

Po standardu bi morala baterija zdržati vsaj pet ur, to mejo pa so vsi preizkušeni vzorci brez težav presegli tudi pri večji obremenitvi, s katero so želeli ponazoriti obnašanje baterije med igranjem z otroško igračko, kot je daljinsko voden avtomobil.

Pri manjši obremenitvi, kot je na primer radijska ura, baterije zdržijo blizu sto ur.

Baterije za enkratno uporabo sicer velika obremenitev za okolje

Vse testirane baterije so bile po zmogljivosti precej primerljive, pri cenah pa je po ugotovitvah zveze zgodba bistveno drugačna. Preračun cene na baterijo pokaže, da ena lahko stane od 0,25 evra pa vse do 1,75 evra.

»Razlika je torej več kot očitna, pri čemer ponovno poudarjamo, da najdražje baterije v primerjavi z najcenejšimi ponujajo komaj kaj več kapacitete in časa delovanja,« izpostavljajo v zvezi.

Baterije za enkratno uporabo so sicer velika obremenitev za okolje, največja težava je njihova kemijska sestava, zato naj se jih nikoli ne odvrže v naravo ali v smeti.

Zveza potrošnikov Slovenije posledično svetuje, da se izpraznjene baterije vrne v prodajalno, kjer se nahaja posoda za brezplačno vračilo izrabljenih baterij. Tako zbrane baterije reciklirajo in v življenje vrnejo lep delež redkih in dragih materialov, so pojasnili.

Komentarji (1)

ČADA VIDONIČ (ni preverjeno)

Če bomo baterije lepo vračali na deponije zato potem v trgovini ne bodo nič bolj poceni. Zakaj? Slovenci nimamo tovarne baterij, zato bodo profit od tega imela samo komunalna podjetja. To so pa tista, ki so uvedla sortiranje odpadkov z "vabo", da bodo potem položnice nižje. Kolikor to drži v realnosti vidimo sami. Eno samo zavajanje!
Kar se dražjih in cenejših baterij tiče pa takole. Ni samo energetski volumen edino merilo kvalitete baterij. Mnogi smo že doživeli, ko smo posegli po cenenih baterijah in z njimi nafilali vse mogoče daljince, ki se gužvajo na mizi dnevne sobe. Za potrebe multimedije jih jaz imam vsaj 15 kom.. V nekem trenutku ugotovimo, da daljinec ne dela. Hočemo zamenjati baterije. Po odprtju predalčka z njimi pa ugotovimo, da se je vsaj ena "oscala" in s svojimi kemikalijami uničila vzmetko, po kateri se odvaja v sam aparat +pol električne napetosti. Tam, kjer bi morala biti vzmetka, ponavadi ne najdemo več nič in tok nima več po čem teči v elektroniko. Nisem pa še doživel, da bi se oscala baterija denimo firme duracell, zato so vsi moji daljinci opremljeni s temi baterijskimi členi. Ali pa denimo elektronika na kitarah ali basih. Notri je praviloma 9V baterija, ki se tudi rada oščije, če ni prave marke. Toliko v razmislek...

Starejše novice