Dornavski lükari že čistijo lük in spletajo krence. Le še nekaj dni nas loči od Lükarskega praznika.

V malem in slikovitem slovenskem naselju Dornava se skriva dragocen košček kulturne dediščine - lükari

Čeprav geografsko majhni, so lükari iz Dornave velikani v smislu ohranjanja in negovanja bogate kulturne, zgodovinske in agrarne zapuščine regije. Tako ohranjajo identiteto lükarstva tudi zdaj, v sodobnem svetu. 

Pravi dornavski lük, lükari še zmeraj pridelajo ročno. Zdaj smo že priča čiščenju in pletenju lüka v krence, a pot do pridelka je bila dolga. 

Svoj lükec ročno sadijo, nato ga okopavajo, pobirajo, spravijo na skedenj na sušenje, nato ga spravijo s skednja, očistijo in spletejo - vse z rokami. 

Letos so pridelali tudi svoje žito, da imajo lastno slamo, s katero pletejo krence. 

Maja Bezjak, predsednica Turistično etnografskega društva Lükari, je za Ptujinfo dejala, da je bila letošnja letina nekoliko slabša. Njive so bile precej mokre, kar za lük ni idealno. Kljub temu pa so pridelali okoli 700 kilogramov lastnega pridelka, ki ga bodo, spletenega v krence, ponudili obiskovalcem. 

Ptujski lük je edinstven

Lük, ki zraste na tem območju, pa je nekoliko drugačen. Gre za Ptujski lük, ki ga je evropska komisija konec leta 2011 zaščitila z geografsko označbo. 

Območje pridelave je tako omejeno, omejujejo ga reke Drave, Pesnica, mesto Ptuj, obronki Slovenskih goric in Ormož. Še danes pri pridelavi tega lüka velja triletno kolobarjenje, da pa je zares pravi, pa prepoznamo po značilni vijoličasti barvi. 

Na Ptujskem polju se ta lük prideluje že več kot 200 let, na dornavskem Lükarskem prazniku pa boste lahko spoznali, kako so ga pridelovali nekoč. Seveda pa ga bosta lahko tudi poskusili!

Ste vedeli, da je lük naravni antibiotik? Vsebuje mnogo vitaminov, mineralov. Mnogi si z njim pomagajo pri zbijanju temperature, pri pikih insektov, razkuži usta in prebavni trakt, olajša izkašljevanje, pomaga pri odvajanju vode, pa še kaj se najde. 

Na oljof lük z jajco, gibanico, po krenec

Na osrednji prireditvi bo moč okusiti domačo specialiteto oljof lük z jajco, imeli bodo tudi sladke gibanice, kupili boste lahko krence spletene iz pravega Ptujskega lüka. Vse to pa boste lahko poplaknili tudi z dobrim vinom. 

Napasli pa si boste lahko tudi oči, saj bodo odprli kulinarično etnografsko razstavo, ki je letos namenjena delovanju aranžerske sekcije. 

Seveda pa ne bo manjkalo niti prikaza lükarstva - tako boste lahko na lastne oči spoznali to staro kmečko opravilo spletanja. 

Pred nami bodo zaplesali majhni folklorniki, nastopile bodo ljudske pevke, godci, nastopil bo tudi Ansambel Poetovio, oktet iz Dornave, Nuša Bezjak, pihalna godba, pa ljudske pevke Kitice.

Pripravili bodo tudi srečelov, del denarja pa bodo namenili pobratenemu društvu iz Mežice, saj tako upajo, da jim bodo lahko po ujmi nekoliko pomagali. 

Tudi letos bodo zbirali največji, najtežji lük. Tako lahko vsi, ki bi se s svojim pridelkom posebej pohvalili, prinesete svoj ogromen lük. Če je vaš res največji, bo nagrajen. 

Praznik bo potekal že to nedeljo, 27. avgusta, ta je že 28. zapovrstjo. Potekal bo na igrišču ob občinski zgradbi. 

Vam zaupamo skrivnost? Maja Bezjak je razkrila, da bo dogodku sledilo tudi presenečenje, ki bo priletelo kar iz zraka! Le kaj se bo dogajalo?

Lükari vas pozdravljajo »po dornavski šegi lük, lük«!

Komentarji (1)

dr. Rakar (ni preverjeno)

Dobro famo tirajo zadnja desetletja. Zato je luk mnogo predrag. Podobno kot Dolenjci cviček. V bistvu je čmiga, košta pa!

Starejše novice