Na Goričkem so netopirji že dolgo doma, a letošnje leto je prineslo zanimivo odkritje – tam je potekal študentski biološki raziskovalni tabor, v sklopu katerega so odkrili novo vrsto netopirja.
»Do letošnjega leta je bilo na Goričkem evidentiranih, dokazano najdenih ali pa ujetih, slišanih 17 vrst, zdaj imamo 18. vrsto. Gre za nimfnega netopirja,« razloži Gregor Domanjko iz Krajinskega parka Goričko.
Gre za vrsto netopirja, ki ga ponavadi ne najdemo v jamah ali na podstrešjih.
»Živi v gozdovih, na drevesih, za skorjo dreves, v špranjah, duplih. Verjamem, da je še kakšna druga vrsta na Goričkem, ampak ker nimamo raziskovalcev in ker ti niso vsako leto na Goričkem, je takšnih najdb seveda manj,« doda Domanjko.
V Sloveniji najdemo veliko netopirjev, predvsem zaradi velikega števila podzemnih jam, ki jim v jesensko - zimskem času nudijo možnost prezimovanja.
»Najdemo jih po celi Sloveniji, po gozdovih, po naseljih, v Ljubljani, Mariboru, po vaseh itd...,« še pove Domanjko.
Na Goričkem je zagotovo čutiti ljubezen do netopirjev, tukaj se je za pomoč njim odločilo tudi nekaj duhovnikov, ki so na zvonike cerkva namestili prav posebna polkna.
Ta omogočajo, da netopirji pridejo na varno, tja pa ne morejo golobi. Ob tem so namestili tudi manj močno in tako netopirjem kot okolju bolj prijazno osvetlitev cerkva.
»Brez duhovnikov in župnikov si na Goričkem ne predstavljamo varstva netopirjev, zato nam je to odlično sodelovanje bistveno, da lahko netopirjem na Goričkem pomagamo,« sodelovanje komentira Domanjko.
Zdi se, da netopirjem večkrat delamo krivico in smo mnenja, da so te živali neprijazne, nevarne …
»Pri ljudeh je treba ovreči določene neresnične mite, kot je recimo, da netopirji pijejo kri, se zapletajo v lase, predvsem pa, da so netopirji ljudem nevarni. Sploh niso nevarni, to ne drži,« pojasni Domanjko.
In prav to hočejo obiskovalcem predstaviti na edini stalni razstavi netopirjev v Sloveniji, ki jo torej najdemo na Goričkem. Tukaj si lahko netopirje ogledamo skoraj v živo.
Ti stanujejo v kletnih prostorih ali na podstrešju, opazujemo pa jih lahko preko kamere, ki sliko iz prostorov oddaja v živo.
Majhna bitjeca, za katera je potrebno poskrbeti tako kot za vse ostale živali.
»Zakaj ne bi naredili nekaj dobrega, če pa lahko. To je dobro, ne le zate, ampak tudi za nekoga drugega,« še doda duhovnik Dejan Horvat.
Netopirji in tudi tudi druge vrste v naravi potrebujejo našo pozornost in skrb. Goričko je lep primer, kako lahko z majhnimi prilagoditvami v sožitju z naravo prispevamo k boljšemu vsakdanu.