Terezija Meško je vozniški izpit opravila pred 50 leti, tokrat pa je ob pomoči učitelja vožnje na Ptuju preizkusila svoje vozniške spretnosti.
Ko je sedla za volan, je hitro ugotovila, da so se stvari precej spremenile. Nastavila je sedež, ogledala in pripela varnostni pas, a že ob prvem koraku se je pojavila manjša težava.
»Te pa kar prižgimo. Toti pa ima na gumb, to so zdaj novi avti,« ji je svetoval in opozoril učitelj vožnje pri avtošoli Prednost Mitja Kostevc.
Po nekaj metrih je Meško spregledala pešca.
»Glejte, tega pešca ste spregledali, tega bi morali počakati,« ji je svetoval Kostevc. Še preden se je dobro zavedla, jo je učitelj ponovno opozoril: »Mrtvi kot. Tukaj bi morali pogledati mrtvi kot, zaradi kolesarja.«
Ko je sledila večja preizkušnja – krožišča, s katerimi imajo starejši vozniki večinoma težave – je učitelj komentiral: »Na notranji pas … Joj, to je šlo malo na knap. Ne notri volana, spustimo gas, počasi, zdaj smo mi glavni. Smerokaz, tukaj se razvrščamo. En izvoz prej, tukaj smo bili prepozni.«
Ob tem je Meško spregledala tudi prometni znak. »Tukaj gor vidimo znak? Jaz ga ne vidim. Hja, zdaj smo že mimo,« jo je opozoril učitelj.
Kljub vsemu je vožnjo zaključila brez večjih težav. Pojasnila je, da vsak dan vozi, zato se v prometu počuti domače.
»Vidi se, da gospa dosti vozi in da obvlada vozilo. Vidijo pa se stare navade – pomanjkanje pogledov, obračanje volana z notranje strani, mrtvi koti. Predvsem pa vozi preveč 'na pamet' – kar pozna. Če je kakšen nov znak, pa … kje je bil, kako je bilo?« je ocenil Kostevc.
Vozniške izpite so večinoma, opravljali še v prejšnjem stoletju
Za starejše voznike avto simbolizira neodvisnost in svobodo, izguba vozniškega dovoljenja pa bi lahko pomenila izgubo te samostojnosti.
Janez Kocmut, eden od udeležencev, je dejal: »Bolj, ko si star, bolj si zaprt. Mladi nimajo toliko časa, da bi šli z nami. Fajn je, če se lahko z ženo kam zapeljeva, da nisva samo doma pred televizijo.«
Tudi Meško je dodala: »Brez tega si še ne predstavljam življenja.«
Starejši vozniki so sicer previdni in zanesljivi, vendar z leti fizične in psihične spremembe lahko vplivajo na njihovo varnost v prometu.
»Odzivni čas je daljši, reakcijski čas je daljši, težje zaznavajo določene spremembe. Niso več tako okretni, zato lahko koga spregledajo. To so pogoste težave starejših voznikov,« je dejal Janez Strelec, predsednik Združenja šoferjev in avtomehanikov Ptuj.
Od prvih kilometrov, ki so jih prevozili v prejšnjem stoletju, se je razvoj avtomobilov in cestne infrastrukture izjemno pospešil.
Vladimir Korošec, ki je vozniški izpit opravil leta 1950, se spominja, kako zelo se je promet spremenil: »Dosti vsega. Ceste so se spremenile – boljše ceste so, prometni predpisi so drugačni, nekaj novega – krožišča. Velika razlika. Takrat so bile ceste makadamske, peljal si se lahko 40 do 50 kilometrov na uro. Če si se peljal 50, je bilo že veliko.«
Še en udeleženec Viktor Prelog je dejal: »Predvsem gostota prometa. O krožiščih takrat pojma nismo imeli.«
Usposabljanja, kakršno so pripravili na Ptuju, so zato izjemno pomembna, saj starejšim voznikom pomagajo obnoviti vozniške veščine in prispevajo k večji prometni varnosti.
»Vozniki do 75. leta imajo štirikrat večjo možnost za povzročitev nesreče kot ostali vozniki. Po 75. letu pa mislim, da je ta možnost šestkrat večja ali še več,« je še dodal Strelec.
Od leta 2013 dalje se vozniška dovoljenja izdajajo do 70. leta, starejši vozniki, ki želijo voziti po 80. letu, pa morajo opraviti zdravniški pregled.