Onesnaženost zraka z delci, ki pozimi narašča zaradi prometa, industrije, kurišč in neugodnih vremenskih razmer, lahko pomembno vpliva na zdravje ljudi.
Kakovost zraka na Ptuju je v zadnjem času slaba. Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje so meritve na merilni postaji na Ptuju pokazale visoke vrednosti delcev PM10 in PM2,5.
Visoke vrednosti delcev
Podatki kažejo, da so včerajšnje vrednosti delcev PM10 na postaji na Ptuju dosegle 23 mikrogramov na kubični meter, PM2,5 pa 20 mikrogramov na kubični meter.
Enako visoke vrednosti so bile zabeležene danes, med 9.00 in 10.00.
V prejšnjih dneh so bile vrednosti višje. V sredo, 4. decembra, med 9.00 in 10.00, so vrednosti delcev PM10 na postaji na Ptuju dosegle 39 mikrogramov na kubični meter, PM2,5 pa 35 mikrogramov na kubični meter, kar kaže na slabo kakovost zraka.
Indeks kakovosti zraka se izračunava na podlagi ravni onesnaženosti s petimi onesnaževali: delci PM10, PM2,5, NO2, SO2 in O3. Za vsako onesnaževalo se po metodologiji Evropske okoljske agencije vsako uro določi indeks oziroma razred kakovosti zraka.
Kakšne so posledice za zdravje prebivalcev?
Onesnažen zrak ima lahko resne posledice za zdravje prebivalcev.
Po mnenju strokovnjakov iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje dolgotrajna izpostavljenost onesnaženju povečuje tveganje za bolezni dihal in srčno-žilne težave.
V dneh, ko so te vrednosti visoke, prebivalcem svetujejo, naj omejijo gibanje na prostem, še posebej ranljive skupine, kot so otroci, starejši in kronični bolniki.
Vremenska napoved
Na onesnaženost zraka vpliva tudi vreme. Agencija za okolje napoveduje, da bo danes vreme spremenljivo oblačno.
Predvsem v notranjosti Slovenije bodo možne kratkotrajne plohe, ponekod pa bo zapihal jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo med dve in sedem, ob morju pa okoli deset stopinj Celzija.
Jutri bo delno jasno, a se bo zjutraj in dopoldne v kotlinah osrednje Slovenije zadrževala megla. Proti večeru bo oblačnost postopoma naraščala. Temperature bodo zjutraj med minus šest in minus ena, ob morju okoli dve stopinji, dnevne pa bodo dosegle največ tri do osem stopinj Celzija.
Komentarji (2)
Dodal bi še nekaj, na kar se očitno pozablja. Večina stavb na Ptuju je skorajda iz srednjega veka ter pod spomeniškim varstvom. Izolacija je prepovedana. Sedaj pa naj kurimo na elektriko, da crknemo v plesni?
In reply to Pred 40.leti smo vsi kurili… by Aiva (ni preverjeno)
Pred 40.leti smo vsi kurili na drva in premog - (drugega niti ni bilo) in je bilo vse OK. Sedaj pa niti prdnit ne smeš. Ta prehod na zeleno energijo žal ne gre čez noč. Prebivalstvo na zemlji eksponentno narašča in to je največji razlog za segrevanje in onesnaževanja ozračja. Dokler prebivalstvo ne bo začelo upadati nima ta preklop na zeleno energijo nobenega smisla. Zato tudi strici v ozadju kot so Black rock, farmacije, & co podpirajo vojne in podmazujejo razne politike.