Slika je simbolična.
Lesena stolpnica bi lahko zrasla na mestu poslovne stavbe Rotonda.

Kot je razvidno iz dokumenta, objavljenega na spletni strani Mestne občine Ljubljana, bodo mestni svetniki na februarski seji obravnavali predlog lokacijske preveritve za bežigrajsko poslovno stavbo Rotonda.

Če bo predlog potrjen, se bo poslovna stavba na vogalu Dunajske ceste in severne obvoznice, trenutno prepoznavna po značilni okrogli obliki, spremenila v 41 metrov visoko leseno stolpnico.

Že novembra lani je Dnevnik poročal, da bi rad lastnik stavbe zgradbo nadzidal za pet nadstropij, do 41 metrov.

»Po veljavnem prostorskem aktu je predpogoj za nadzidavo gradnja podhoda pod Dunajsko cesto v podaljšku nakupovalne ulice pri WTC, a na občini bodo investitorju očitno šli na roko. Tega podhoda verjetno na koncu nikoli ne bo,« so tedaj zapisali.

In res: po drugem členu sklepa o lokacijski prevetritvi za enoto urejanja prostora BE-585, za stavbo Dunajska cesta št. 165, 167 - Rotonda se bo na območju lokacijske prevetritve dopustilo individualno odstopanje od urbanističnih pogojev, in sicer tako da bosta dopustni nadzidava obstoječega dela objekta ob Dunajski cesti do višine 41 metrov in izgradnja podhoda pod Dunajsko cesto v osi obstoječe pokrite nakupovalne ulice brez medsebojne povezanosti.

Če bo mestni svet lokacijsko preveritev potrdil, bo sledila faza projektiranja, nato pa bo Družba RB One, lastnica stavbe, lahko začela z gradnjo dodatnih petih nadstropij.

Zaenkrat je potencialna lokacijska prevetritev zmotila le Četrtno skupnost Bežigrad, saj naj bi obstoječi parkirni prostori v podzemni garaži omenjene stavbe že zdaj komaj zadostujejo potrebam na tem območju, prevetritev pa bi površino stavbe povečala za 30 odstotkov.

Menijo torej, da bo gradnja dodatno obremenila območje z mirujočim prometom. Občina odgovarja, da lokacijska prevetritev tako ali tako ne spreminja parkirnega normativa, temveč je šlo le za odpravo zahteve za sočasno gradnjo podhoda pod Dunajsko cesto.

Zakaj les?

V Sloveniji oziroma Ljubljani lesenih stav še nismo vajeni, v tujini pa že nekaj časa veljajo za trend. Obširen članek o tem, zakaj so leseni nebotičniki v vzponu, je spomladi lansko leto denimo objavil Wall Street Journal.

»Če pogledate vpliv ogljika pri sečnji dreves in uporabo teh za gradnjo stavb, dobite veliko boljšo številko, kot če za gradnjo uporabite beton ali jeklo,« je zanj na primer povedal Stephen Shaler, profesor za trajnostne materiale in tehnologijo na univerzi v Mainu. »Dokler so gozdovi trajnostno vodeni - in mi imamo to možnost -, je les jasen zmagovalec glede na ogljični odtis.«

Poleg tega naj bi bile takšne stavbe tudi cenejše. V ZDA se je tako število tovrstnih stavb med julijem 2020 in septembrom 2021 povečalo kar za 50 odstotkov.

To je za Delo poudaril tudi lastnik poslovne stavbe Rotonda Miha Ažman. »Z lesom dosežemo najnižji ogljični odtis, to je tudi najnovejši trend, saj po svetu že gradijo lesene stolpnice.«

Investicija je ocenjena od tri do pet milijonov evrov, zidanje pa bi se po poročanju portala Siol.net lahko začelo v roku enega leta.

Gradnja bo razmeroma enostavna, saj bo šlo za montažno leseno gradnjo. Prednost tovrstne gradnje je, da je večina del izdelanih v delavnici, kar pomeni, da ne delovišču ni hrupa in težkih strojev.

Starejše novice