V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so že v intenzivnih pripravah na tretji val.

Trenutna situacija na področju hospitalizacije covid pacientov v Univerzitetnem kliničnem centru Marbor se je nekoliko izboljšala.

»Še pred sedmimi dnevi je bilo skupno številko hospitaliziranih pacientov okoli 230, zdaj pa se številka spušča vse nekje do številke 160,« pojasnjuje Matjaž Vogrin, strokovni direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.

Opozarja pa, da je število pacientov, ki so hospitalizirani na intenzivni terapiji, ves čas na zgornjem robu: »Giblje se nekje med 45 in 50 in tu je stanje najhujše.«

Lani 6000 večjih operativnih posegov manj kot v letu 2019

Zaposleni so na račun nižanja skupne številke hospitaliziranih covid pacientov nekoliko lažje zadihali, zato so v kliničnem centru uspeli minimalno povečati nekaj drugih programov, ki so v času drugega vala trpeli.

»Številke kažejo, da je bilo lani v naši ustanovi obravnavano približno 95.000 pacientov manj kot v letu 2019 in je bilo opravljenih približno 6000 večjih operativnih posegov manj kot v letu 2019,« zgovorne številke razkrije Vogrin.

»Te številke so takšne, ker smo bistveno zmanjšali število obravnav, ki niso urgentne. To pomeni, da ves čas, z nezmanjšanim tempom, obravnavamo paciente, ki se zdravijo zaradi onkoloških obolenj, in akutne paciente, ki so napoteni k nam s stopnjo nujnosti urgentno in zelo hitro,« dodaja strokovni direktor kliničnega centra.

Intenzivne priprave na morebitni tretji val

Začeli so s pripravami na izgradnjo hitromontažnaga zdravstvenega objekta, kjer bodo nameščeni covid pacienti, kasneje pa še pacienti, ki se zdravijo zaradi infektivnih bolezni. Gre za 4,5 milijona težek projekt mobilne stavbe za bolnike s covid-19, ki bo stala na parkirišču Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.

Objekt bi v prvi fazi uporabili za zdravljenje bolnikov s covid-19, v naslednjih letih pa za delovanje oddelka za infekcijske bolezni in vročična stanja, ki bi ga tja začasno naselili za čas predvidene gradnje nove stavbe oddelka v letih od 2023 do 2025. V končni fazi pa bi objekt uporabili za potrebe oddelka za onkologijo, ki se že sedaj sooča z vedno večjimi potrebami po dodatnih bolniških posteljah. 

»Načrtujemo tudi kadrovske prerazporeditve glede na trenutne zmogljivosti. Nekoliko smo povečali običajne programe v zadnjih tednih, seveda, pa jih bomo prisiljeni znova zmanjšati, v kolikor se bo število covid pacientov ponovno večalo,« še dodaja Vogrin.

Trenutno je v kliničnem centru hospitaliziranih več kot 500 necovid bolnikov: »Gre za najtežje onkološke, kardiokirurške, nevrokirurške, internistične in druge bolnike, ki nujno potrebujejo bolnišnično zdravljenje, saj so najbolj zahtevni pacienti in tem ves čas posvečamo vso pozornost. Ves kader je ves čas izkoriščen za klinično delo s pacienti.« 

»Zelo razveseljiva novica je ta, da smo v preteklih dneh pričeli z intenzivnim cepljenjem zaposlenih. Do tega trenutka se je cepilo približno 600 zaposlenih v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor, tudi sam sem se včeraj cepil, glede na vrstni red,« še dodaja strokovni direktor.

Načrtujejo, da bo v prihodnjih dneh vsega skupaj cepljenih približno 1600 zaposlenih v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor. Med prvimi se je cepil tudi direktor mariborskega kliničnega centra Vojko Flis.

Starejše novice