Iz Mestne občine Ptuj so sporočili, da je bila občina uspešna na razpisu ministrstva za okolje, podnebje in energijo za izdelavo občinske celostne prometne strategije.
25. marca se je z uvodno predstavitvijo namena in ciljev občinske prometne strategije županji, mestnemu svetu in občinski upravi začel 11-mesečni proces priprave strategije razvoja trajnostnega prometa v Mestni občini Ptuj.
Občina ima odobreno sofinanciranje
V okviru Programa evropske kohezijske politike v obdobju od 2021 do 2027 so prednostne naloge 5 »Trajnostna (čez)regionalna mobilnost in povezljivost«, specifičnega cilja RSO 3.2 »Razvoj in krepitev trajnostne, pametne in intermodalne nacionalne, regionalne in lokalne mobilnosti, odporne proti podnebnim spremembam, vključno z boljšim dostopom do vseevropskega prometnega omrežja (TEN-T) in čezmejno mobilnostjo«.
Občina je dobila odobreno sofinanciranje v višini 70 odstotkov vrednosti celotne operacije izdelave občinske celostne prometne strategije.
Kaj je Občinska celostna prometna strategija?
»Občinska celostna prometna strategija je sedemletni temeljni strateški dokument občine o usmerjanju razvoja in celostnega upravljanja prometa na njenem območju.«
Razložili so, da bo usmerjanje razvoja in celostnega upravljanja prometa temeljilo na ukrepih za spodbujanje trajnostne mobilnosti, katerih cilj je doseči večjo stopnjo ureditve prometa po meri in potrebah ljudi.
Urejanje prometa po meri in potrebah ljudi prinaša s sabo koristi, ki se bodo kazale skozi zagotovljeno učinkovito in enakopravno dostopnostjo za vse, v izboljšanju pogojev za bivanje, v izboljšanju prometne varnosti in v izboljšanju same podobe občine.
Vse to se bo doseglo skozi implementacijo ukrepov, ki bodo temeljili na odločitvah, ki jih bo podpirala javnost.
Sprememba potovalnih navad
Namen občinske celostne prometne strategije je sprememba potovalnih navad v občini in izboljšanje pogojev za hojo, kolesarjenje, javni prevoz ter drugih alternativnih oblik mobilnosti zaradi zmanjšanja osebnega motornega prometa, so povedali na občini.
»Načrtovanje za občane z občani« je temeljno vodilo pri izdelavi občinske prometne strategije, zato bo v času procesa izdelave strategije vzpostavljeno trajno sodelovanje oziroma vključevanje občanov v oblikovanje skupne bodoče vizije razvoja prometa v mestni občini.
Javni poziv občanom
Preko različnih medijskih komunikacijskih kanalov bodo javno objavljeni pozivi občanom na prihajajoče javne prireditve, kot so javne razprave in prireditev na prostem, kjer bodo imeli možnost podati svoja mnenja, pobude, predloge in ne nazadnje tudi lastno vizijo glede prihodnjih prometnih ureditev za mestno občino.
Z namenom vključitve čim večjega števila občanov bo ustvarjen tudi poseben elektronski naslov, na katerega bodo občani lahko v času procesa izdelave občinske prometne strategije posredovali vsa vprašanja, pobude in predloge.
Potekale bodo javne razprave
Mestna občina Ptuj v sodelovanju s podjetjem LINEAL Maribor vabi na javne razprave v okviru izdelave občinske celostne prometne strategije.
Skupaj bo organiziranih pet javnih razprav, od katerih bosta dve potekali tudi v digitalnem okolju. Na ta način si občani lahko izberejo časovno in lokacijsko najprimernejšo zase.
Termini javnih razprav:
- v torek, 7. maja 2024, ob 17. uri, v poročni dvorani Mestne občine Ptuj,
- v sredo, 15. maja 2024, ob 17. uri, v digitalnem okolju Teams,
- v sredo, 22. maja 2024, ob 17. uri, v poročni dvorani Mestne občine Ptuj,
- v torek, 28. maja 2024, ob 17. uri, v digitalnem okolju Teams,
- v torek, 4. junija 2024, ob 17. uri, v poročni dvorani Mestne občine Ptuj.
Na javnih razpravah bodo sodelovali strokovnjaki iz strokovnih služb Mestne občine Ptuj in Matej Dobovšek iz Lineal Maribor s sodelavci.
Rezultat celotnega dela bo na mestnem svetu sprejeta občinska celostna prometna strategija s pripadajočim akcijskim načrtom, ki bo vseboval najprimernejše in stroškovno najučinkovitejše ukrepe za obdobje sedmih let, od leta 2025 do 2031.