V Mariboru te dni že poteka uvajalni teden za bruce, kjer lahko novopečeni študentje in študentke izvedo vse informacije, ki jih bodo uvodoma potrebovali pri svojem vstopu v študijsko leto.
V okviru Univerze v Mariboru in nato še posamičnih fakultet potekajo dogodki, na katerih se bo spregovorilo o vstopu v akademski svet, predstavilo tutorje in njihov namen, bodoče profesorje, delo v predavalnicah, o študentovih dolžnostih in pravicah …
Do 18. oktobra pripravlja Študentska organizacija Univerze v Mariboru tudi tradicionalne tedne dobrodošlice in tako bo s partnerskimi organizacijami izvedla več kot 20 različnih dogodkov – od raznih zabav, literarnih in športnih dogodkov do krvodajalske akcije in velikega brucovanja.
Subvencionirana prehrana …
Do 5. oktobra se lahko študentje tudi vpišejo v sistem študentske subvencionirane prehrane na posebej vzpostavljeni točki na Štuku, ki bo odprta med 9. in 16. uro. Nato bo od 15. oktobra delovala stalna točka SŠP na Gosposvetski cesti 86.
Za ureditev ali podaljšanje študent potrebuje telefon, osebni dokument in potrdilo o vpisu.
Seznam restavracij in njihove lokacije, odpiralne čase in seznam menijev »na študentske bone«, vrednost obrokov ter doplačil pa lahko študentje odslej preverijo kar s pomočjo nove aplikacije Študentska prehrana.
… in prevoz
Tistim študentom, ki se dnevno vozijo od kraja bivanja do kraja izobraževanja, je namenjena tudi subvencionirana mesečna vozovnica; cena pa je odvisna od razdalje, po kateri upravičenec – ki mora biti od kraja izobraževanja oddaljen vsaj 2 kilometra – potuje v eno smer.
Za študente tudi zdravstvena oskrba in brezplačna psihološka svetovalnica
Dijakom in študentom, ki so dopolnili 18 let in se šolajo v Sloveniji, ni več treba predložiti potrdila o šolanju za ureditev zdravstvenega zavarovanja – ZZZS podatke pridobiva kar neposredno od šol. Študent je obravnavan kot družinski član zavarovane osebe do konca študijskega leta, v katerem dopolni 26 let, in je tako upravičen do vseh storitev, ki jih krije obvezno in prostovoljno (dopolnilno) zdravstveno zavarovanje.
Študentje, ki so nenadno zboleli ali se poškodovali, a v Mariboru nimajo izbranega osebnega zdravnika, se lahko za zdravniško pomoč obrnejo na katerokoli ambulanto enote Zdravstvenega doma Adolfa Drolca. Naročiti se morajo tako kot vsi ostali pacienti določenega zdravnika in bodo prednostno pregledani le v nujnih primerih. V sklopu študentskega dispanzerja lahko obiščejo tudi zobno ambulanto, laboratorij in mentalno-higiensko posvetovalnica po urniku.
- Ambulanta Splošne nujne medicinske pomoči, Ljubljanska ulica 5,
- Splošni ambulanti Ob parku 5 (pritličje in 2. nadstropje),
- Splošne ambulante Ul. Talcev 5 (2. - 5. nadstropje),
- Splošne ambulante Jezdarska ul. 10,
- Splošne ambulante Pobrežje, Cesta XIV. Divizije 30,
- Splošna ambulanta Studenci, Kalohova 18,
- Splošne ambulante Nova vas, Cesta proletarskih brigad 71,
- Splošne ambulante Gosposvetska c. 41,
- Splošne ambulante Tezno, Zagrebška c. 84 a,
- Splošni ambulanti Kamnica, Vrbanska cesta 97.
V primeru, da se študent znajde v stiski in ne ve, kam ali na koga se obrniti, je Študentska organizacija UM organizirala tudi brezplačna individualna psihološka svetovanja, ki jih na Gosposvetski cesti 86 izvaja asist. Vita Poštuvan, univ. dipl. psih.
Brezplačno pravno svetovanje
Na isti ulici lahko študent pride tudi do pravnih informacij. Zavod PIP izvaja pravno svetovanje in sicer v pisarni po sistemu predhodnega naročanja – med 9. in 13. uro. Upravičenci do brezplačnega svetovanja so tudi študenti Univerze v Mariboru.
Kam po informacije?
Informacije za študente, ki zadevajo izobraževalni proces, ponujajo na fakultetah navadno posamične službe za študentske zadeve, medtem ko lahko informacije o študentskem bivanju, prehrani, zdravju, študiju o tujini, štipendiranju, študentskem delu in prostovoljstvu, zabavi ter športu ponudi študentska organizacija.
Pod njenim okriljem deluje tudi Klub študentskih in dijaških družin Maribor, ki ponuja tovrstnim družinam svetovanje in podporo.
Streha nad glavo
Opozarjali smo že na problematiko, ki zadeva študentska stanovanja. Ob tem pa Študentski domovi UM poročajo, da so v visokošolskem središču v Mariboru prejeli 1183 vseh prošenj za sprejem, od tega 1139 za sprejem v javne študentske domove ter 1722 prošenj za podaljšanje bivanja.
Študentje so se v študentske domove že začeli vseljevati, izdana pa je bila tudi tretja prednostna lista za vselitve za javne, zasebne in dijaške domove. Študenti, ki izpolnjujejo pogoje in so povabljeni na vselitev, bodo na domač naslov prejeli odločbo o izpolnjevanju pogojev in glede na mesto na prednostni listi tudi napotitev za vselitev.