Mariborska Karitas še naprej zaznava velike potrebe po humanitarni pomoči.

Družine in posamezniki ne zmorejo poravnavati osnovnih položnic, k nam prihajajo brezposelni, ki prejemajo le denarno socialno pomoč in otroške dodatke, samozaposleni, delavci tretjih držav z družinami, pa tudi zaposleni, ki se z minimalnim dohodkom s težavo prebijajo iz meseca v mesec, razmere opisujejo v Nadškofijski karitas Maribor.

Kot je pred začetkom letošnjega tedna Karitas, ki bo pod geslom Upanje za vse potekal prihodnji teden, povedal predsednik mariborske Karitas Branko Maček, se trenutno najpogosteje srečujejo s prošnjami za kurjavo in za topla zimska oblačila, z zaostanki pri plačilih električne energije in opomini pred odklopom.

»Opažamo dolgove za prostovoljno zdravstveno zavarovanje. Po pomoč prihaja veliko upokojencev, ki se z nizkimi dohodki s težavo prebijajo iz meseca v mesec. Vse pogosteje opažamo, da imajo številni iskalci pomoči tudi težave s telesnim in duševnim zdravjem,« je dejal Maček. 

Ob potrebi po materialni pomoči zaznavajo zelo veliko psihosocialno stisko, zato skušajo pomagati tudi v obliki informativnih, razbremenilnih ter svetovalnih razgovorov preko dežurne telefonske številke.

Slika je simbolična.

Samo preko programa sprejemno informacijske in svetovalne pisarne so letos obravnavali že 3704 prošenj ljudi v stiski in doslej pomagali 2750 osebam.

Izdali so že 3088 prehranskih in higienskih paketov, 939 peketov z oblačili ter drugimi humanitarnimi artikli, rešili so 457 prošenj za finančno pomoč pri plačilu položnic za najosnovnejše življenjske potrebščine.

Znotraj mreže župnijskih Karitas so razdelili tri dobave hrane iz evropskega operativnega programa za materialno pomoč najbolj ogroženim, kar je skupaj pomenilo 295 ton za 16.259 socialno najbolj ogroženih na širšem mariborskem, koroškem in ptujskem področju.

V sklopu programa Donirana hrana, v katerega je vključenih 30 trgovin, so zbrali 315 ton hrane in iz zbranega pripravili ter razdelili 9870 prehranskih paketov. 

Ob vzpostavitvi mreže dnevnih prevzemov donirane hrane s strani župnijske Karitas ocenjujejo, da zgolj ta program dnevno doseže in omogoča preživetje do 250 ljudem.

V program Ljudska kuhinja Betlehem je bilo letos vključenih 86 različnih oseb, ki so jim razdelili 17.188 kosil oziroma toplih obrokov hrane.

Po besedah Mačka v zadnjem času opažajo vse večje število mlajših oseb, v večini samskih moških, nekateri so tudi brezdomni, ki prosijo za pomoč.

 Pri tem se trudijo, da bi lahko ponudili celostno pomoč, zato v večini programov redno opravljajo individualne svetovalne pogovore, preko katerih spremljamo razmere ljudi, ki so vključeni, jim nudijo svetovanje ali jih napotijo na specializirane ustanove.

Do dodatnih stisk je letos prišlo še zaradi katastrofalnih poplav, neurij in plazov na širšem območju Koroške in Podravja, kjer je njihova pomoč dosegla 802 gospodinjstva. 

Skupaj to pomeni skoraj 1,5 milijona evrov, pri čemer dobro polovico znašajo sredstva države, ostalo pa njihova zbrana sredstva.

Po poročilih sodelavcev in prostovoljcev župnijskih Karitas z ogroženega področja je še veliko odprtih stisk, zato bodo pomoč v naslednjih mesecih usmerjali predvsem tja, kjer so velike socialne stiske, zdravstvene težave, bivanjski prostori pa še niso primerni za bivanje in bo potrebno precej sanacij.

Komentarji (1)

POJEDENI DAN (ni preverjeno)

Neizpodbiten dokaz, da država gre v kurac.

Starejše novice