Žeparstvo je razširjeno povsod po svetu, še zlasti v večjih mestih, mestnih in turističnih središčih, avtobusnih in železniških postajališčih oziroma krajih, kjer je običajno več ljudi. Žeparji obožujejo gnečo in tesen stik z žrtvami.
Gnečo na železniških postajah in vlakih, pa tudi drugod, lahko namreč izkoristijo za neopazno krajo.
Večja koncentracija ljudi na enem mestu za storilce tovrstnih dejanj predstavlja idealno priložnost, saj lahko tatvine izvedejo precej neopazno. Velika večina oškodovancev tatvino opazi šele, ko prejme sporočilo o dvigih na bankomatu ali pa pogrešijo svoj mobilni telefon. Žrtve so tako državljani Slovenije, predvsem v poletnih mesecih pa tudi tuji državljani.
Pogosto gre za organizirane skupine, izurjene za različne zvijače, s katerimi zamotijo žrtev. Tipičen primer tatvine je, ko eden od žeparjev zamoti osebo, sostorilec pa ji ukrade denarnico. Njihov plen so predvsem gotovina, čeki, plačilne kartice in druge listine, redkeje pa nakit, ure ali preostale vrednosti, ki jih ima žrtev pri sebi.
Posebno značilni so primeri, ko s kolesi ali mopedi dohitijo žrtev, ji sunkovito iztrgajo torbico in izginejo, v zadnjem obdobju pa so tarča napada tudi mobilni telefoni, ki jih oškodovanci držijo v roki ali nosijo v žepu in odloženi predmeti v gostinskih lokalih ali na drugih javnih mestih.
Nasvet policije
Policija svetuje, da s sabo ne nosite večjih količin gotovine.
»Ne plačujte z gotovino in pazite na čeke in plačilne kartice. Pazite na osebno prtljago, nosite jo čim bolj ob telesu. Ročna torbica naj bo vedno zaprta in nikoli je ne puščajte brez nadzora (v lokalu, čakalnici, na vlaku ...).
Denarnico in dokumente, ter ostale predmete kot so mobilni telefoni nosite čim bolj ob telesu, in ne v torbicah, še posebno ne v zunanjih žepih. Izogibajte se množici; storilci imajo radi učinek presenečenja in hitrosti ter izkoristijo nepazljivost žrtve. Pazite na mimo vozeče motorje in kolesa. Svoje predmete odlagajte tako, da jih imate stalno pod vidnim nadzorom.«