Milan Klemenc iz svetniške skupine Lista Andreja Čuša je na Mestno občino Ptuj podal pobudo za pridobitev podatkov o številu kršiteljev nezakonitega odlaganja odpadkov v naravi.
Na podlagi podatkov bodo lažje ukrepali
»Odlaganje odpadkov v naravi ima številne negativne posledice za okolje in zdravje prebivalcev, zato je nujno, da pridobimo točne in ažurne podatke, ki bodo omogočili boljše razumevanje obsega te težave ter prispevali k učinkovitejšim ukrepom za preprečevanje takih dejanj,« je zapisal Klemenc.
Reševanje tega problema po njegovem mnenju zahteva usklajeno akcijo tako občanov kot različnih pristojnih služb in organov, kot so Inšpektorat za okolje in prostor, občinsko redarstvo in policija.
Predlagal je, da se pridobijo nekateri podatki, ki so ključni za nadaljnje ukrepanje. To je število zaznanih kršitev, število kaznovanih kršiteljev, lokacije kršitev in višina kazni, izvor kršiteljev ter podatek o tem, katere pristojne službe so kršitev zaznale.
Na podlagi teh podatkov bi lahko razvili nove strategije na področju ravnanja z odpadki, te informacije pa bi omogočile boljši vpogled v obseg problema nezakonitega odlaganja odpadkov v naravi ter učinkovitost obstoječih ukrepov.
Koliko je primerov nezakonitega odlaganja odpadkov in kje?
V zadnjih treh letih so na občinski inšpekciji obravnavali 43 primerov nezakonitega odlaganja komunalnih odpadkov na območju Mestne občine Ptuj.
V večini primerov je šlo za manjše količine odpadkov, ki so jih občani odložili v naravo ali na neustrezno mesto na javni površini, na primer na parkirišča, ob zabojnike na javnih površinah ...
Nekaj večjih odlaganj so zaznali na območju Semenarne Ptuj, ob strugi reke Drave, ob Termah Ptuj, na gozdna zemljišče v Mestnem vrhu in Grajenščaku.
Manjše količine komunalnih odpadkov najpogosteje odložijo občani, večja odlaganja pa izvajalci raznih obrtniško gradbenih del, ki gradbišče po zaključku gradnje počistijo, potem pa odpadke odpeljejo v naravo.
Kršitelju je krivdo težko dokazati
Občinski inšpektorji so ugotovili, da je zelo težko ugotoviti dotičnega kršitelja in mu krivdo dokazati.
»Inšpektorji po prejemu prijave ali lastne zaznave nedovoljenega ravnanja speljemo ugotovitveni postopek, v katerem se trudimo najti sledi, po katerih bi lahko identificirali kršitelja, vendar so kršitelji v zadnjih letih precej previdni in za sabo ne puščajo sledi z morebitnimi kuvertami z naslovi ali listinami, ki bi vsebovale identifikacijske podatke.
Najbolj učinkovite so lastne zaznave inšpekcije ali prijave občana, ki je bil očividec nezakonitega dejanja in je pripravljen pričati.«
Globe so visoke, v zadnjih treh letih niso izdali nobene
Predpisane globe za nepravilno odlaganje komunalnih odpadkov v ptujski občini, v skladu z odlokom, so za fizično osebo, odgovorno osebo pravne osebe ali odgovorno osebo samostojnega podjetnika posameznika 400 evrov, ter za pravno osebo 1400 evrov.
V kolikor se ne da ugotoviti kršitelja, čiščenje odpadkov naložimo lastniku zemljišča ali v kolikor gre za javno površino izvajalcu rednega vzdrževanja.
V zadnjih treh letih na območju Mestne občine Ptuj inšpektorji niso izdali nobene globe iz naslova nedovoljenega odlaganja komunalnih odpadkov.
Izdanih je bilo pet odločb z izrečenim opominom, ker so kršitelji takoj počistili za sabo ali so bila izdana opozorila občanu, ki je nepravilno odložil manjšo količino in jo je takoj počistil.
Število teh primerov iz leta v leto pada
»Težko je reči, da gre samo za kršitelje, ki imajo stalno prebivališče na območju občine, vendar ocenjujemo, da v pretežni meri so,« so povedali občinski inšpektorji.
Devetdeset odstotkov primerov nedovoljenega ravnanja z odpadki ugotovijo inšpektorji in le deset odstotkov policija ali redarstvo.
»Kljub navedenemu ugotavljamo, da število primerov nezakonitega odlaganja iz leta v leto pada.«
Komentarji (2)
Zelo pričakovana reakcija in obnašanje glede na vedno dražje odlaganje smeti na Gajkah, kjer se zaračuna vsaka malenkost. Deponiranje barv n izolacije je dražje kot nakup istih stvari v trgovini.
Namesto da bi vzpodbujali prevzem nevarnih odpadkov in jih prevzemali brezplačno, jih raje kasiramo kot zlato, dokaj logična reakcija, da potem vozijo smeti na divja odlagališča. Preden kdo od odgovornih komentira cene, naj raje razložijo zakaj 2 tovornjaka (razlicnih barv) praznita iste kante za smeti v razmiku nekaj minut. Mogoče pa bi že tukaj kaj prihranili.
Saj se ni za čudit da je toliko nezakonitih odlagališč smeti v naravi. Zadnjič sem moral za odpadni gradbeni materijal kar pošteno plačati na smetišču v gajkah-čeprav sem imel plačano položnico od komunale zraven.