Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport, se je že dopoldne v mestni hiši srečal z županjo Mestne občine Ptuj Nuško Gajšek. Govorila sta o projektih s področja gospodarstva, športne infrastrukture in turizma ter o povezovanju med različnimi ministrstvi.
Obisk petih uspešnih ptujskih podjetij
Minister je najstarejše slovensko mesto obiskal z namenom obiska petih podjetij: Dorssen, Elektronika Borak, JP Montage, Pipe Tech in Tenzor. Izpostavlja predvsem kvaliteto dela: »Vrhunsko je preslaba beseda za podjetja, ki sem jih danes obiskal. Vseh pet je lani kljub raznim oviram poslovalo z dobičkom,« je povedal in izpostavil vpliv spremembe zakona o čezmejnem izvajanju storitev:
»Omenjena podjetja imajo za letošnje leto že veliko naročil, a jim zaradi spremembe zakonodaje zmanjka nekoliko 'mesa'. Zato sem danes tudi prišel na Ptuj, da lahko v Ljubljani povem, da gre za resna podjetja z več kot 200 zaposlenimi in s primarno proizvodnjo na Ptuju in tudi v tujini. Izpostaviti želim, da so zaradi nove zakonodaje ob konkurenčnost in mislim, da je s kompenzacijskimi ukrepi potrebno tem podjetjem pomagati,« je jasen Han.
Z obiskom želi ovreči hipotezo mnogih, da tukaj sistem izkoriščajo »kaslc podjetja«, ki pošiljajo delavce z Balkana na tuja gradbišča in za to pri nas uživajo nižje prispevke.
Kako se lotiti reševanja kadrovske stiske?
Han izpostavlja, da tako lokalne skupnosti kot tudi podjetja predolgo čakajo na nekatero dokumentacijo, dotaknil pa se je tudi kadrovske stiske:
»Demografija nam ne gre v prid in iskanje delovne sile je oteženo. Glede na to, da imamo trenutno najnižjo brezposelnost v zgodovini, in da se zadeve po mojem mnenju ne bodo poslabšale, bomo morali uvesti reforme in zmanjšati administrativne ovire,« je povedal in dodal, da moramo narediti davčno predvidljivo okolje:
»Moj pogled je, da poskusimo dvigniti neto plače in obdavčiti luksuz ali kapital, ki je trenutno relativno malo obdavčen. Tega ne bi storili zato, da bi bil dodaten davek kompenzacija za višje plače, ampak da bodo delavci imeli občutek pravičnosti.«
Kakšne so napovedi za leto 2024?
Minister je po pregledu podatkov posredovanih s strani Statističnega urada Republike Slovenije glede letošnjega leta optimističen:
»Gospodarska rast se bo umirila, a bo še vedno na zavidljivih 2,5 odstotka. Imamo inflacijo, ki pada – trenutno znaša 3,8 odstotka, stremimo pa proti evropskim 2,6 odstotka,« je rekel optimistično in dodal, da verjame, da bo tudi Nemčija s svojimi ukrepi spodbudila svoje gospodarstvo, kar bo ugodno vplivalo na slovenski gospodarski položaj.
Na delo lanskega leta je Han ponosen, a poudarja, da bi se lahko ob boljši komunikaciji in odprtosti predlogom naredilo še veliko več. Dodaja tudi, da bo lahko v roku meseca dni razkril eno največjih investicij v zgodovini Slovenije, že zdaj pa razkriva, da te ne bo prejelo štajersko podjetje, a bo kljub temu na to regijo vplivala pozitivno.
Fokus na dvig produktivnosti in razvojne centre v Sloveniji
Pred približno desetimi leti je bilo na Zavodu za zaposlovanje več kot 100.000 ljudi, zato so se sredstva razdeljevala na podlagi števila ponujenih delovnih mest, a se je to spremenilo:
»Tega problema danes več ni, ampak še vedno moramo tehnološko prenavljati gospodarstvo – odslej je glavni namen dvig produktivnosti,« je odločen minister. Zato veliko priložnost vidi v vlaganju v razvojne centre:
»Imamo dobro osnovo – geostrateško pozicijo, smo v Evropski Uniji, imamo neizmerno dobro šolstvo, dobro izobražen kader – in z dobro davčno politiko bi lahko slovenskim podjetjem zagotovili razvojne centre v lokalnem okolju.«
O davčni reformi zaenkrat še ne more govoriti, a poudarja, da je po programu vlade ta letos ena izmed glavnih točk.