Slika je simbolična (vir: Neurje.si)
Pogodba je bila podpisana včeraj, 15. maja, vrednost pa znaša nekaj manj od 350 tisočakov.

S toplejšimi dnevi so se na nebu že začele razvijati hujše nevihte, ki s seboj prinašajo tudi točo.

Že včeraj, 15. maja, so se nevihte pojavljale po celotni Sloveniji, toča je prizadela tudi nekatere kraje na Štajerskem in v bližini Pomurja.

Kmetje in sadjarji se vsako leto pripravljajo na nevarnost toče, ki lahko v enem dnevu uniči celoten pridelek.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Letos še brez obrambe, toča udarila že večkrat

Letala za protitočno obrambo na nebu letos še ni bilo, saj pogodba z ministrstvom in izvajalcem vse do včeraj, 15. maja, ni bila podpisana.

Spomnimo, protitočno obrambo vsako leto financiraj pretežno podravske in pomurske občine, okoli 35 odstotkov pa nameni ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Območje posipavanja točonosnih oblakov s srebrovim jodidom na območju severovzhodne Slovenije zajema vseh 27 občin v Pomurju, vseh 41 v Podravju in dodatne občine Slovenske Konjice, Zreče in Podvelka.

Iskanje sistemske rešitve

V zvezi z zagotavljanjem protitočne obrambe sicer že vrsto let iščejo sistemsko rešitev, a ji nekateri nasprotujejo.

»Sistemska rešitev bi na eni strani upoštevala zahteve lokalnega prebivalstva in izvajalca obrambe pred točo, ki pričakujejo izvajanje letalske obrambe pred točo, na drugi strani pa stališče strokovne javnosti s področja meteorologije in javnega zdravja, ki izvajanju in financiranju tovrstne obrambe iz proračunskih sredstev nasprotujejo,« so meseca aprila za Sobotainfo pojasnili iz ministrstva.

Poudarili so, da je zagotavljanje sredstev vezano na občine, ki tudi sofinancirajo izvajanje letalske obrambe proti toči.

Tudi letos protitočna zaščita v roke Letalskega centra Maribor

Na javno naročilo za izvajanje aktivnosti, potrebnih za izvajanje posipanja točonosnih oblakov s srebrovim jodidom na območju severovzhodne Slovenije v letu 2025, je prispela ena ponudba.

Rok za oddajo ponudb se je iztekel 28. aprila 2025.

Prijavilo se je Športno društvo Letalski center Maribor, skupna ponudbena cena z davkom na dodano vrednost pa znaša 346.922,73 evra.

Ministrstvo je pregledalo ponudbo edinega ponudnika, ki je pravočasno oddal ponudbo.

Razlogov za izključitev ni, ponudba pa je cenovno dopustna. S Športnim društvom Letalski center Maribor je bila včeraj, 15. maja, podpisana tudi uradna pogodba.

Brez preventive, na nebu le v primeru toče

Darko Kralj, vodja Letalskega centra Maribor, je še pred podpisom pogodbe za Sobotainfo pojasnil, da so se na razpis prijavili tudi letos, a da je sredstev tudi tokrat premalo:

Na ministrstvu predvidevajo 26 ur letenja, kar bomo odleteli. Lansko leto nam je z urami zelo škripalo. Preventive ne moremo delati, tako, kot to delajo v Avstriji, ko so preventivno v zraku. Tam letijo 300 ur po avionu, mi pa imamo s 26 urami isti efekt.

Če bi leteli tudi preventivno, bi za obrambo porabili vsaj enih 100 do 150 ur, a sredstva zadoščajo za 26 ur.

Starejše novice