Kot smo že poročali, mariborsko zavetišče za živali z dobrodelno akcijo išče Božičke, ki bodo njihovim kosmatincem uresničili majhne, a zanje velike želje. Tam trenutno biva 34 psov in okoli 50 mačk. Med čakanjem na nov ljubeč dom pa jim želijo pričarati lepe praznike.
Na družbenem omrežju Facebook so zato objavil fotografije svojih živali, pod njimi pa kratek seznam želj oziroma daril, ki si jih želijo.
Jack si za božič želi trpežne igračke, kvalitetno hrano in slastne priboljške. Mila pa si želi večje plastične postelje, večje oprsnice ter brikete in mokro hrano za pasje mladiče.
»Tako, kot se obdarja tudi določene družine, otroke, ki so iz socialno šibkejših družin, se mogoče lahko tudi te živali, ki ostanejo brez doma, ki ostanejo v zavetiških boksih, pa se morda tudi njim malo polepšamo te praznike,« upa Katja Ferlič, vodja Zavetišča za živali Maribor.
Prva darila zanje so že prispela
Kot še dodaja Ferlič, se sicer vsakodnevno trudijo, da se živali v njihovem zavetišču počutijo prijetno: »Da imajo tisto mero ukvarjanja z njimi, sprehodov, igranja, priboljškov. Mogoče pa se res za božič še toliko bolj posladkajo s kakšnimi večjimi kostmi.«
Prva darila za kosmatince pa so tako že prispela.
»Darila se zbirajo, prinašajo jih vsakodnevno. Nekaj jih damo pod smrekico, nekaj že naprej k živalim. Nekaj jih shranimo v klet za kasnejši čas. Tako da, daril je kar že ogromno,« še doda Ferlič.
Pokanje je za živali zelo stresno
Živali pa v prazničnem času ne potrebujejo le daril, temveč moramo zanje tudi ustrezno poskrbeti in jim nuditi primerno zavetje.
V času pokanja petard pa zaščititi. To poudarjajo tudi v Društvu za zaščito živali Pomurja.
»Za živali, ki so zunaj v kakšnem hlevu, je fajn, da zapremo vrata, da jim predvajamo kakšno glasbo, da se to pokanje malo skrije. Drugače pa, če je le možno, živali vzamemo k sebi, v notranje prostore,« opozarja Ana Marija Žnidarič iz Društva za zaščito živali Pomurja.
Ker živali ne vedo, kaj se dogaja, je pokanje zanje zelo stresno.
»Psi v povprečju slišijo kar štirikrat bolje, zato je ta pok za njih še veliko bolj glasen in strašen, kot za nas. Po navadi jih požene v kakšno paniko, brezglavo tekanje ali pa v nek strah in v trepetu se skrivajo pod kakšno mizo, posteljo, v kakšnem kotu,« je jasna Žnidarič.
Živalim moramo dati občutek varnosti
V tem času je zato tudi veliko pobegov in povoženih živali. Zato je še toliko bolj pomembno, da jim damo občutek varnosti in jih poskušamo razvedriti.
»Dajmo jim omogočiti nek prostor, kamor se lahko skrijejo. Bodimo z njimi, da niso sami prepuščeni temu strahu, bodo se na takšen način lažje pomirili,« še poudari Ferlič.
Priporočljivo pa je tudi, da sprehode psov v času pokanja omejimo na dopoldanske ure, ko je verjetnost pokanja najmanjša.
»Vsekakor jih pa ne peljemo ven na prizorišče, kjer se pokajo petarde. Četudi se na primer psi ne bojijo samih pokanj, lahko v igri stečejo za kakšnim pirotehničnim kosom v smislu igranja in jim potem razpoči ta eksploziv v gobcu - kar se je tudi že na žalost zgodilo,« je jasna Žnidarič.
Preden vržete petardo, zato pomislite tudi na živali.