»Gospa, podpis proti drogam? Vsi lasje mi stopijo pokonci, ko zaslišim ta stavek,« je na Facebooku zapisala Ninna Kozorog, ustanoviteljica projekta #Vida in dolgoletna vodja Humanitarčka.
»Navadno sem ga bila navajena iz tujine, zadnja leta iz Maribora in Ljubljane, sedaj pa butne vate že skorajda v vsaki slovenski vasi,« dodaja.
Kot pravi, jih tisti, ki potujete po svetu, verjetno poznate iz velikih mest, kjer so navadno tik ob turističnih atrakcijah: »V Sloveniji pa so to postali (ironično) zdravstveni domovi, zdravstvene postaje in lekarne.«
Njeno objavo so delili tudi na Facebook profilu društva Humanitarček, kjer so pripisali, da gre za »lautarijce« - društvo, ki zbira podpise proti drogam.
Gre le za pretvezo. Ko prejmejo podpis, zahtevajo še »prostovoljni prispevek«.
Komuna za pomoč odvisnikom Lautari Onlus sicer v resnici obstaja. A gre za terapevtsko skupnost v Italiji, ki je že večkrat zatrdila, da na tak način nikjer po Evropi ne zbirajo denarja.
»Že pred leti pa je bilo javno in jasno povedano, da slovenska skupina z njimi ni povezana. V Sloveniji nimajo izpostave, niti niso registrirani,« pojasnjujejo na Humanitarčku.
»Ne nasedajte lepim besedam, birokraciji,« pozivajo. Nekateri s seboj nosijo tudi akreditacije. »Prosimo opozorite starše, starejše,« dodajajo: »Obenem pa morda malce zadržkov preden tujcem na ulici podate osebne podatke. Nenazadnje smo v časih, ko se ti zlorabljajo na številne načine.«
»Vsak se odloči sam, komu in kaj bo doniral,« ob tem dodaja Ninna Kozorog: »A sama sem žalostna, ker toliko starejših nasede pred zdravstvenimi domovi in donira evre za nekaj, kar ni to, kar mislijo, da je.«