Foto: Osebni arhiv.
Tina Lah pod imenom L'ah! ustvarja čudovite velikonočne okraske in druge izdelke.

Tina Lah ustvarja pod imenom L'ah!. Pod to znamko izdeluje nakit, s katerim se je vse začelo, zdaj pa tudi prav posebna jajčka, pirhe ali pisanke, kot jih imenuje in ki so posebno dragoceno ročno delo. Izdeluje tudi božične okraske in razne dekorativne izdelke za dom ter za različne priložnosti, kot so na primer poroke.

Za Ptujinfo je povedala: »S svojimi izdelki želim pričarati zgodbo, ki bo ljudi pritegnila, jih vsaj za sekunda ustavila ter pobožala njihovo dušo.«

Tina je umetnostna zgodovinarka, po poklicu kustosinja, zadnjih sedem let pa je samostojna podjetnica. Poleg svoje znamke L'ah! se ukvarja tudi z bioterapijo.

Okraske priprave vnaprej, naročila sprejema samo občasno

Ponovno so tukaj velikonočni prazniki, ko okrasimo svoje domove z okrasnimi pirhi in jih podarjamo kot darilo. Tino smo povprašali, kdaj začne z izdelovanjem pirhov oziroma velikonočnih okraskov, da so narejeni pravočasno. 

Zanimalo nas je tudi, ali jih pripravi vnaprej ali jih izdeluje po naročilu.

»Običajno z izdelovanjem pirhov pričnem v januarju oziroma včasih februarja, odvisno kdaj je velika noč. Večinoma izdelke pripravim vnaprej in si nato stranke izberejo izdelek ali več njih, ki so jim najbolj všeč. Vsake toliko naredim tudi kak izdelek po naročilu, a se moramo dogovoriti pravočasno, saj celotna izdelava vzame precej časa in priprav.«

En pirh nastaja teden dni

Lah pojasnjuje: »Pri izdelavi vseh izdelkov v bistvu kombiniram več različnih tehnik in materialov. V celotnem postopku je najbolj opazna tehnika decoupage, kar pomeni umetnost izrezovanja in lepljenja papirja, saj je tista, ki da izdelku zgodbo. Drugače pa so v postopek izdelave okraskov in pirhov vključeni še kitanje, brušenje, rezanje, občasno tudi barvanje, lakiranje in oblivanje, včasih tudi zlatenje. Vsak od teh postopkov in tudi materialov pa doprinese h končnemu izgledu izdelka. En izdelek nastaja 7 do 8 dni, celoten postopek je precej zahteven, terja veliko natančnosti in potrpežljivosti.«

Zajčki, piščančki in cvetlični motivi

Vsako leto so na voljo motivi z zajčki, piščančki in podobni velikonočni motivi. Lah pove, da te stranke najpogosteje kupijo za otroke, recimo za prvo veliko noč ali kot spomin, da ima vsak otrok svojo posebno pisanko oziroma pirh.

»Prav tako pa vsako leto izdelam pirhe z različnimi cvetličnimi motivi, ki jih stranke pogosto kupijo zase. Nekateri jih kupijo vsako leto, saj jih zbirajo, ali za darilo. Marsikdo jih pošlje v tujino kot darilo prijateljem ali sorodnikom.«

Stranke si lahko zamislijo motiv tudi same, ampak je v tem primeru ključno, da se o tem dogovorijo pravočasno. Če želijo kaj posebnega, potrebuje Lah več časa, da najde primerne motive ter jih sestavi.

»Navdih pri izbiri so mi motivi sami. Primerne motive iščem celo leto in naročam iz različnih koncev sveta. Nekateri motivi me toliko pritegnejo, da komaj čakam, da jih prejmem in iz njih sestavim zgodbo. Vsake toliko me kak preseneti, da mislim, da bo super, pa se izkaže, da ni. Pa tudi obratno gre. Ravno letos sem izdelala en pirh s cvetličnim motivom, ki mi je delal precej preglavic pa je na koncu to letos moj najljubši pirh oziroma pisanka.«

Pri velikonočni ponudbi se povezuje z lokalnimi podjetniki

Stranke lahko pri Tini kupijo zgolj jajce oziroma pirh, lahko se odločijo, da je v stekleni kupoli, tretja možnost, ki jo ponuja, pa je, da se kot podstavek doda še gnezdece. 

Vse je odvisno od namena uporabe oziroma kako in kdaj želijo uporabiti izdelek. Okraski oziroma jajca v stekleni kupoli na lesenem podstavku so kupljena, da kot dekoracija krasijo dom vse dni v letu, še pove.

»Tukaj bi še dodala, da pri izdelavi lesenih podstavkov za steklene kupole sodelujem z butično lesarsko delavnico BigBer s Ptuja, gnezdeca za pirhe pa izdeluje cvetličarka Andreja Lah prav tako s Ptuja. Všeč mi je, da se lokalno povezujemo in sodelujemo.«

Naročila prihajajo iz Slovenije in tujine

Pogosto se dogaja, da ji stranke napišejo kakšno lepo zgodbo o tem, kako je njen izdelek razveselil njihove bližnje, zaposlene ali pa kako so izdelek na koncu zadržali zase, čeprav je bil kupljen za darilo.

»Stranke imam tako iz Slovenije, kot iz tujine, nekoliko več je domačih kupcev. Glede povpraševanja je tudi raznoliko, je pa zagotovo več naročil konec leta, ko so na udaru božični okraski. Z njimi veliko strank ustvarja pravo božično tradicijo. Vsako leto kupijo en okrasek, nekateri tudi več, veliko jih kupi vsako leto za otroke. Te zgodbe me posebej veselijo. Z mnogimi strankami imamo že pravo vsakoletno srečanje ob nakupu okraska. Poleg tega izdelujem okraske kot poslovna darila, ki jih podjetja namenijo svojim zaposlenim ali poslovnim partnerjem. Posebej vesela sem, da se je za ta korak odločilo že kar nekaj uspešnih slovenskih podjetij, in da z nekaterimi prav tako ustvarjamo tradicijo, to je vsakoletno obdarovanje poslovnih partnerjev.«

Starejše novice