Stanovanjski trg v Ljubljani velja za primarnega. Kar pomeni, da tamkajšnje dogajanje narekuje dogajanje na slovenskem nepremičninskem trgu.
Ljubljana je namreč največji in najbolj razvit trg stanovanjskih nepremičnin v državi; skratka, narekovalec trendov.
Konec leta 2021 se je začel upad prodaje stanovanj v prestolnici. Rast cen se je v drugi polovici lanskega leta umirila – cene so praktično stagnirale.
Stagnacija oziroma padec
Cene rabljenih stanovanj v Ljubljani so tako po dveh letih rasti nespremenjene. Še več: Zoran Đukić, direktor nepremičninske družbe Stoja Trade, pravi, da so cene na slabših lokacijah že začele padati.
V zadnjem lanskem četrtletju je bilo za približno četrtino manj prodanih stanovanjskih nepremičnin kot četrtletje prej in za približno četrtino manj kot v istem četrtletju leta 2021.
Kot ugotavlja Geodetska uprava Republike Slovenije, se je po obratu cen nepremičnin leta 2015 število transakcij s stanovanjskimi nepremičninami občutno povečevalo vse do leta 2017, nato pa se je do leta 2020 zmanjševalo.
Pada tudi število poslov. V zadnjem lanskem četrtletju je bilo za približno četrtino manj prodanih stanovanjskih nepremičnin kot četrtletje prej in za približno četrtino manj kot v istem četrtletju leta 2021.
»Končno smo začeli z normalnimi prodajami s pravimi kupci, ki to potrebujejo za sebe: za živeti ali za investicijo,« pove Đukić.
Konec špekulativnih nakupov
Po njegovih besedah je konec s špekulativnimi nakupi in z nakupi za kratkoročne oddaje.
»Prodaja zdaj poteka res normalno, imamo veliko ogledov in povpraševanja, ni pa več histerije, na ogled ni tekmovanja, ni izmišljevanja lastnikov in pretiravanja s cenami, ni hitenja s strani kupcev, ki se bojijo, da bo cena do jutri še narasla, lastniki pa se lahko normalno pogajajo.«
Ve se, kje so mejniki. Te mejnike se zdaj upošteva.
Pod črto: zgodila se je realna slika, poudari sogovornik, »skristaliziral se je trg, ve se, kje so mejniki«. In te mejnike se zdaj upošteva.
Stabilna, dolgoročna naložba
Investicija v nepremičnino je še vedno najbolj varna oblika varčevanja.
Đukić meni, da rasti cen stanovanjskih nepremičnin letos ne bo. Dobre lokacije bodo držale svoje cene, kaj več pa ne gre pričakovati, ker ni ponudbe.
Investicija v nepremičnino je še vedno najbolj varna oblika varčevanja, sploh glede na naš kapitalski trg, »ki je strašno nerazvit; od krize leta 2008 smo zelo konservativni, kar se tiče Slovenije – smo kupci, ki verjamemo v neko stabilno, dolgoročno, konkretno naložbo, torej v zlato ali nepremičnine«.
Pok nepremičninskega balona
Sogovornik poka nepremičninskega balona za zdaj ne pričakuje, ker v njegovi nepremičninski družbi še vedno pospešeno prodajajo, kar pač imajo na voljo.
Kar se tiče organskega trga starih nepremičnin, pa tudi prodajo, »kar je dobrega«. Trpelo pa bo tisto, kar je v slabem stanju, na slabi lokaciji … »To pa bo definitivno trpelo. Cene morajo pasti, ker so si cene novih in rabljenih stanovanj preblizu.«
Cene novih stanovanj v Ljubljani so bile lani v povprečju le malo višje kot cene novejših rabljenih stanovanj.
To potrjujejo ugotovitve Geodetske uprave Republike Slovenije: cene novih stanovanj v Ljubljani so bile lani v povprečju le malo višje kot cene novejših rabljenih stanovanj, pri čemer je treba upoštevati, da so bila praktično vsa lani vseljiva nova stanovanja kupljena že v predprodaji, po cenah, ki so veljale pred letom ali dvema.
Cene novih stanovanj v gradnji, za katere so se predpogodbe sklepale lani, pa so bile že precej višje.