Po nekolikšnem, a majhnem padanju števila okužb, je na današnji novinarski konferenci direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Anton Crnjac poudaril, da se nekoliko zmanjšuje tudi pritisk na bolnišnico.
Število hospitaliziranih s koronavirusom v mariborski bolnišnici, tako na akutnem kot na intenzivnem oddelku, stagnira, v zadnjih dveh dneh pa število hospitaliziranih celo pada. A gre za majhen odklon.
»Je nekoliko boljše stanje, vendar se ne smemo slepiti, da je to dokončno stanje, ki vodi v neko svetlo prihodnost. Stanje se lahko hitro spremeni in tudi poslabša,« pravi Crnjac.
Tudi za praznike moramo ravnati samozaščitno
Kljub temu še vedno delajo v sila kritičnih razmerah, zaradi česar Crnjac vse državljane ob veselem decembru poziva k preventivnemu in samozaščitnemu ravnanju za nadaljnjo zamejitev okužb s koronavirusom.
»Prihaja čudovit veseli december, ampak zaradi neupoštevanja pravil ali veseljačenja, je vsaka smrt, ki se zgodi, tragičen dogodek. Če povem drugače, v teh lepih časih in praznikih, ki prihajajo, so sveče za božični čas v okviru družine dosti lepše, kot tiste na pokopališčih,« poudarja Crnjac.
Število bolnikov v intenzivi mora pasti pod 42
V bolnišnici zato trenutno izvajajo le od 33 do 35 odstotkov normalnega operativnega programa, a pri tem izvajajo vse urgentne in onkološke operacije.
»Pacienti s stopnjo nujnosti hitro in zelo hitro praktično ne prihajajo na vrsto. Če se bo zmanjšalo število pacientov, konkretno v naši ustanovi, v intenzivni terapiji pod 42, bomo lahko bistveno povečali število operacij, nekje do 50 odstotkov,« razlaga strokovni direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Matjaž Vogrin.
Pri tem dodaja, da trenutne projekcije kažejo, da lahko tudi ob umirjanju razmer po novem letu zaradi koronavirusa še vedno pričakujemo 600 hospitaliziranih po celotni državi. Torej se bo število zmanjšalo le za polovico.
Prerazporejenih še vedno okoli 300 delavcev
Hilda Rezar, pomočnica direktorja za zdravstveno nego v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor, pri tem razlaga, da ostaja velik pritisk tudi na delavcih mariborske bolnišnice. Tako je v bolnišnici v tem trenutku preko tristo zaposlenih prerazporejenih na covidna delovišča, med drugim 140 medicinskih sester.
Pri tem jim pomagajo tudi medicinske sestre okoliških zdravstvenih domov, pripadniki Slovenske vojske, ter 17 prostovoljcev Rdečega križa in pet prostovoljcev Slovenske filantropije.
»Vsi zdravstveni delavci smo tudi družinski člani, imamo svoje družine. In glede na to, da oskrbujemo res težke paciente, si tudi sami želimo doživeti božič, praznike, med svojimi najbližjimi. Zato upoštevajmo ukrepe,« pa pravi Rezar.