Slika je simbolična.
Nedavno se je na družbenih omrežjih pojavila fotografija, ki je prikazovala drenažo s kirurško rokavico. Predstojnik ptujske kirurgije pojasnjuje, zakaj gre za primeren postopek.

Nedavno se je na družbenem omrežju Facebook pojavil zapis, ki je razburil mnoge. Zapis s fotografijo je bil v vmesnem času že odstranjen iz družbenega omrežja. 

Pojavila se je kočljiva fotografija moškega po operaciji kile. Drenaža je bila narejena z odrezano kirurško rokavico. 

Fotografije je zaradi kočljivosti in s tem povezanega 'efekta šoka' požela mnogo nezadovoljstva. 

Predstojnik ptujske kirurgije: Ne gre za popolnoma nič neobičajnega, metodo uporabljajo vse bolnišnice 

Mihael Majerič, predstojnik ptujskega oddelka kirurgije, je za Ptujinfo pojasnil, da se običajno abscesi, tudi pri zapletih s kirurško okužbo, zdravijo z drenažo. Pomeni, da razdrejo šive in iz rane spustijo ognojek. Ko menijo, da to ne bo dovolj, pa v rano vložijo še posebne trakce. 

Trakcem se strokovno reče 'penrose drain'. Gre za majhno tubo, ki je mehka, izdelana iz lateksa in preprosto omogoči prosti iztek iz rane. 

»Ampak je to lahko tudi čisto navadna sterilna rokavica, ki jo na koncu odrežemo,« razloži zdravnik.

Poudarja, da gre za popolnoma standardni način zdravljenja, to pa potrdijo tudi premnoge študije - tehnika vstavljanja prsta rokavice je popolnoma ekvivalentna 'penrose drain' metodi. 

Dodal je tudi, da je bil pacient operiran na kili, vnetje, ki ga je pacient dobil, pa je eno najpogostejših zapletov vsake operacije.

Pozor, spodnja fotografija iz izvorne objave na družbenih omrežjih, ni za občutljive!

Pritožbeni postopki so jasni, do pritožbe v dotičnem primeru ni prišlo

Majerič je obenem dodal, da naj pacienti kontaktirajo svoje zdravnike glede kakršnih koli pomislekov. Tako so tovrstne zadeve hitreje rešene, zdravniki pa lahko na mestu pojasnijo in razjasnijo dvome pacientov. 

Pritožbeni postopki so jasni, pritoži se lahko vsak pacient, nato se sprožijo nadaljnji mediacijski postopki.

Pacient sicer ni bil pacient predstojnika kirurgije, a predstojnik Majerič poudarja, da stoji za postopkom zdravnika. Pri tem pa poudarja, da so zdravniki, tudi on, zmeraj na voljo za pojasnila. Želi si, da se te in podobne zagate razrešujejo sproti, na oddelku, a se morajo za to, da situacijo razreši, pacienti obrniti nanj. 

»Bi apeliral, da se ljudje držijo postopkov, ki so temu namenjeni. Kot sem rekel pacientu - vsak lahko pride do mene. Tu nimam nobenih zadržkov,« je jasen. 

Komentarji (7)

Meri (ni preverjeno)

Ojoj, takšna operacija pravijo, da je rutinska ... Moram napisati: sin je imel operacijo kile (takrat je bil v mali šoli v vrtcu) in pozneje v srednji šoli še operacijo slepega črevesa oziroma slepiča; na vso srečo ga je operirala obakrat dr. Đurđa Sokolić; je pa takrat nekaj dni za sinom bil operiran na slepem črevesu en fant od znancev; operiral ga je en mladi kirurg; prišlo je do sepse in taisti fant je bil en mesec na zdravljenju zaradi tega :((

upokojenec70 (ni preverjeno)

meni so hoteli tića odrezati
pa nisem pustil
In še sedaj me vsesosede pozdravljajo
Kaj mislite zakaj

zakaj le? (ni preverjeno)

ker se jim smiliš k majo večja jajca kt ti

pohorski bataljon (ni preverjeno)

ej *žaljiva vsebina je bila odstranjena*
tam piše sosede
in ne sosedje
Pojdi k dopolnilnemu pouku
da se boš še kaj brati naučil

zakaj le? (ni preverjeno)

dobro vem kaj piše sam ti nisi dojel

Urška zabuhla (ni preverjeno)

a so ti ga zato hoteli odrezati ker je bil predolg

Meri (ni preverjeno)

Zakaj minus? Pred leti je bila dr. Sokoličeva najboljša kirurginja Splošne bolnišnice Ptuj!!!

Starejše novice