V izboru za naj vinarja ste bralci za zmagovalca izbrali Herbersteinovo klet v Juršincih. Obiskali smo Sebastjana Božiča, ki je pred šestimi leti prevzel tastove vinograde in vinsko klet, in z njim poklepetali o načrtih za prihodnost.

Splošno znano je, da so vinogradniki strastni in predani kmetje, ki se ukvarjajo z gojenjem vinske trte in pridelavo grozdja. Vsak ljubitelj vina ima zato po navadi izbranega tudi svojega najljubšega vinarja. 

Na vprašanje, na čigavo vino prisegate, ste bralci Ptujinfo največ glasov namenili Herbersteinovi kleti v Juršincih, za katero skrbita mlada zakonca Sebastjan Božič in Sara Kaučič Božič.

Sebastjan Božič izhaja iz obrtniške družine, zato mu poprijeti za delo nikoli ni bilo tuje. Skupaj z ženo Saro sta se zato pred šestimi leti odločila, da se poleg rednih služb, ki jih imata, začneta ukvarjati še z vinogradništvom. 

»Če bi se ukvarjal samo z vinogradništvom, bi imel kaj početi od jutra do večera,« priznava Sebastjan Božič.

Od Sarinega očeta Alojzija Kaučiča, ki je bil dolga leta tudi župan občine Juršinci, sta prevzela vinsko klet s pripadajočo starejšo hišo in dva hektarja vinogradov. Ob prevzemu sta zamenjala etikete na steklenicah in embalaži, pa tudi vizijo za prihodnost samega posestva.

A se tukaj celotna zgodba ne ustavi, poleg vinogradništva se vse bolj usmerjata tudi v turizem. Zaupala sta nam, kaj nameravata storiti s Herbersteinovo domačijo, a o tem nekoliko kasneje.

Tukaj je nekoč stala hiša za lovskega čuvaja

Herbersteinova klet ima korenine v 19. stoletju, ko jo je kupila dinastija grofov Herberstein. 

Sprva so kletni prostori služili kot shrambe za kmetijske pridelke, predvsem vino, ki so ga nato prevažali na ptujski grad. Herbersteinovi so imeli tukaj v Juršincih in okolici, obsežne posesti vinogradov in sadnih nasadov.

Sebastjan Božič nam je povedal, da je klet v lasti družine Kavčič že od leta 1975. Njegov tast jo je takrat kupil za lastne potrebe, ker je imel v Juršincih gostilno.

Čez leta so povečali njeno površino in danes meri nekaj več kot 150 kvadratnih metrov.

»Grofje so imeli tukaj hišo za lovskega čuvaja. Malo hiško, ki so jo čez leta dozidavali. Lani smo jo začeli obnavljati - odkrili smo streho in jo na novo prekrili, podrli zidove in zravnali tla,« pripoveduje.

V njihovi kleti boste našli samo bela vina

Najstarejši vinograd, ki ga obdelujejo, bo kmalu praznoval abrahama, saj je star že 45 let, a kljub temu po besedah Sebastjana, še vedno odlično rodi.

Vsak grozd, ki ga v Vinogradništvu Božič-Kaučič pridelajo v svojih vinogradih, predelajo v vino, približno štiri do pet ton grozdja pa vsako leto dokupijo. 

Pridelujejo sedem sort grozdja, iz katerih nastanejo bela vina, s katerimi letno napolnijo približno 12 tisoč steklenic. 

Njihova vizija je, da ostanejo butično vinogradništvo, zato tudi večinoma delajo na butičnih vinih, na katerih je večja dodana vrednost.

Traminca več ne bo

Kot nam je povedal, se časi za vinogradnike le nekoliko izboljšujejo. 

Sebastjan in Sara sta mnenja, da če znaš narediti dobro vino, ga ni težko prodati. Jim pa velik izziv predstavlja podnebje in z njim povezane naravne nesreče, kot so toča, suše in pozebe.

»Čez deset let tukaj na našem koncu nekatere sorte vinske trte ne bodo več uspevale. Ena izmed teh je traminec, ki ga obožujejo predvsem ljubitelji sladkega vina. Zanj bo tukaj že čez nekaj let prevroče in ne bo več tako dobro uspeval,« razlaga Sebastjan.

Tudi lanska sezona je bila količinsko manj donosna, saj jim je vinograde oklestila toča. Če je ne bi bilo, bi bila po Sebastjanovi oceni lani rekordna letina.

Tisti, ki se radi zadržijo v njihovi kleti, bodo že kmalu imeli kje prespati

Tukaj v Herbersteinovi kleti se odvije veliko degustacij. Lanskega decembra so imeli vse vikende zasedene s skupinami, ki jih poleg vina, postrežejo še z domačimi narezki in sirnimi ploščami.

Vse več je tudi gostov iz tujine. Največ iz sosednje Avstrije, pa tudi iz Nemčije, Mehike in Združenih držav Amerike.

»Enkrat so nas obiskali kolesarji iz Amerike, vsi stari blizu 70 let. Na hrib so kolesarili z običajnimi kolesi, ne električnimi. Ko sem jih vprašal, kako jim je uspelo, so mi rekli, da so jim znanci, ki poznajo Herbersteinovo klet, obljubili, da bodo lahko tukaj pili vino, če jim uspe prekolesariti Juršinske hribe,« se z nasmeškom na obrazu spominja Sebastjan.

Skozi pogovore, ki sta jih imela z gosti, pa sta Sebastjan in Sara ugotovila, da je turistom všeč narava, s katero je obdano posestvo.

»Ko sva s Saro videla, kako se gostom, predvsem tujim turistom, dopadejo Juršinci oziroma Slovenske gorice na splošno, sva se odločila, da se preusmeriva v turizem,« pravi.

V hiši nad kletjo bodo predvidoma do konca tega leta uredili štiri apartmaje s kopalnico, jedilnico, v kateri bodo stregli zajtrke in degustacijski prostor. V načrtu pa sta še postavitev wellnessa in savne.

Starejše novice