S prvim septembrom bodo veljale spremembe na področju prevozov učencev, ki pa jim člani Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj močno nasprotujejo, saj bi naj v nevarnost spravljale najmanjše in najbolj krhke udeležence v prometu.
Integrirani javni prevoz
V veliki sejni sobi Mestne občine Ptuj je bila danes, ob 9. uri, 29. seja Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj.
Med drugim je bilo na seji govora o prevozih učencev osnovnih šol na poti v šolo in domov, ki bo v naslednjih tednih, pred začetkom novega šolskega leta, ko bo v veljavi nov zakon o integriranem javnem prevozu, zagotovo pereča.
Trenutno problematiko glede prevoza učencev osnovnih šol v šole in domov je predstavil Luka Žižek iz Osnovne šole Ljudski vrt.
Poudaril je, da je v prejšnjih letih Mestna občina Ptuj za šolske prevoze plačevala tam okoli 300 do 330 tisoč evrov, da pa je v lanskem letu ta cena narasla na več kot 600 tisoč evrov in da zadnje simulacije kažejo, da bi morala občina v prihodnje za šolske prevoze zagotoviti čez milijon in pol evrov.
»Gre za blazen skok teh stroškov in mi jih razumemo, da pač občina tega ne more sfinancirati, vemo, kakšno je trenutno stanje pri vseh občinah, ne samo v ptujski in vemo, da gre za ogromen denar. Moramo pa se vprašati, zakaj do takega skoka sploh lahko pride?« je bil oster Žižek in izpostavil, da ne gre za nobeno modernizacijo in da imajo prevozniki že stare avtobuse, ki so že amortizirani.
S prvim septembrom se bodo šolski prevozi spremenili, zaradi zakona o integriranem javnem prevozu. Žižek je takoj izpostavil, da bo zato nekaj avtobusnih postajališč odpadlo.
Kje bodo avtobusna postajališča?
Žižek je dejal, da jih je najbolj zmotilo to, da postajališče za Osnovno šolo Ljudski vrt ne bo več tam, kjer je bilo, čeprav je bilo na novo urejeno pred šele nekaj leti.
»Postaja je nova, pokrita, je večja, kot je standard, je odmaknjena od cestišča in tako naprej. Jaz mislim, da boljšega postajališča v celi občini ni. Bolj primernega in varnega. Zdaj pa smo bili obveščeni o tem, da bi bila vstopna in izstopna postaja na Potrčevi cesti.«
Žižek je opozoril na realnost, ki je, da se ob uri, ko učenci zaključijo s poukom, vsi skupaj odpravijo na avtobusno postajališče, kar pomeni, da je to včasih skoraj sto otrok.
»Zdaj pa si predstavljajte trumo stotih otrok, ki gre dol na Potrčevo, kjer sploh ni postajališča takega primernega, varnega, niti pokritega.«
Vmes med pločnikom in postajališčem je tudi kolesarka steza, ki pomeni dodatno nevarnost, je še izpostavil Žižek. Gre za precej prometno cesto.
Otroci bodo uporabljali tri oblike prevozov
Damijan Plajnšek iz Mestne občine Ptuj je potrdil, da bo res prišlo do omenjenih sprememb. Razložil je, da začnejo veljati koncesije, ki so bile podeljene s strani ministrstva za okolje in prostor ter da je bilo upravljanje javnega potniškega prometa dodeljeno v roke Društvu za upravljanje javnega potniškega prometa.
»Oblike prevozov, ki jih bodo uporabljali učenci osnovnih šol so tri. Posebni linijski prevozi, javni potniški promet in mestni promet v Mestni občini Ptuj. Vse tri oblike so organizirane oblike prometa in so še naprej brezplačne za vse učence osnovnih šol.«
Plajnšek je poleg postajališča Osnovne šole Ljudski vrt izpostavil še postajališče Osnovne šole Breg, ki bi bilo od zdaj naprej morda najbolj nevarno, saj postajališče pri Cvetličarni Vijolica ni primerno urejeno in bi se moralo urediti.
Poudaril je, da občina tukaj nima vpliva na odločitve.
»Namen novih upravljalcev javnega potniškega prometa je, da pohitri promet iz točke A do točke B, da naredi promet bolj privlačen za uporabnike, šolske prevoze v takšni obliki, kot so bili, pa so potisnili nekoliko na stran. V praksi torej to pomeni, da avtobusi ne bodo več ustavljali na vsaki postaji oziroma ne bodo zavijali v stranske ulice, kot so to počeli do zdaj.
Mi smo že poslali vloge oziroma se še pošiljajo vloge na to na novo ustanovljeno družbo za upravljanje javnega potniškega prometa, kjer smo jih prosili, da bi ta postajališča vendarle ostala vsaj v jutranjih špicah in popoldanskih odvozih otrok domov in se ustavljali avtobusi na za to že vnaprej narejenih postajališčih, v katere smo vložili precej denarja.«
Pogajanja o tem, da bi avtobus peljal na šolsko dvorišče Osnovne šole Breg, kot je to počel do zdaj, ker je tam primerna, urejena in varna avtobusna postaja, še potekajo in Plajnšek misli, da jim bo to v tem primeru tudi uspelo.
Enako si želijo tudi v primeru Osnovne šole Ljudski vrt.
Postajališče pri podružnični šoli Grajena po mnenju Plajnška ni problematično in ustreza standardom. Kar se tiče Osnovne šole Olge Meglič, pa bo novo postajališče pod gradom. Tam bo urejeno obračališče za avtobus in tam bodo otroci lahko varno izstopili.
Tudi Osnovna šola Mladika naj ne bi bila tako zelo problematična, kot sta osnovni šoli Breg in Ljudski vrt.
Zdaj imajo otroci varno okolje in informatorja
Franc Kozel, predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj, je izpostavil prvošolce, ki morajo imeti na avtobusno postajališče spremstvo odrasle osebe, staršev oziroma skrbnikov ali v izjemnem primeru osebe stare deset let in v primeru, da stari dajo soglasje.
»Kako bo v tem primeru poskrbljeno za to,« je vprašal. »Kdo bo zagotavljal spremstvo otrok? Bodo jih spremljali učitelji, informatorji?«
Prav tako je poudaril, da je avtobusno postajališče na Potrčevi cesti redkokdaj prazno, zaradi kioskov, in da mora avtobus večkrat ustaviti kar na cesti, kar bi pomenilo dodatno nevarnost za otroke.
Povedal je, da problem ni daljša razdalja do šole, problem je na tej poti zagotoviti varnost za otroke, še posebej za prvošolce.
»Treba bo zadeve temeljito preučiti. Če prevoznik določa pogoje, da ne bo stal na tem avtobusnem postajališču, potem mora on prevzeti odgovornost za varnost teh učencev. Odločevalci boste morali prevzeti vso odgovornost, svet za preventivo ne prevzame odgovornosti in če bo treba bom tudi odstopil iz tega položaja,« je bil oster Kozel. »Z varnostjo otrok se ne sme igrati.«
S tem so se strinjali vsi prisotni na seji in zaključili s tem, da bo treba vztrajati in doseči najbolj varno rešitev za otroke.
»Bomo se pogajali, bomo se trdo pogovarjali, ampak moč je v njihovih rokah,« je še dejal Plajnšek.