Slika je simbolična.
Javne službe Ptuj obveščajo o spremenjenem obratovalnem času toplotnih postaj.

Javne službe Ptuj obveščajo odjemalce toplote v večstanovanjskih stavbah, da v petek, 15. novembra 2024, pričenjajo s spremenjenim obratovalnim časom toplotnih postaj.

Spremenjen obratovalni čas bo:

  • Med 2.00 in 4.00 zjutraj - reduciran režim (znižana temperatura ogrevne vode).
  • Med 4.00 in 23.00 – normalni režim
  • Med 23:00 in 02:00 – toplotna postaja ne obratuje.

Obratovalni režimi se dotikajo obratovanja toplotne postaje v večstanovanjskem objektu in ne ogrevanja v posameznem stanovanju. V stanovanju si željo po ogrevanju preprosto prilagajate z nastavitvijo radiatorskih ventilov oziroma sobnih termostatov.

Če ogrevanja ne želite, ventile preprosto zaprete.

Kakšna so priporočila za nastavitev radiatorskih ventilov?

Priporočila za nastavitev termostatskih radiatorskih ventilov:

  • dnevni režim – nastavitev na stopnjo 2,5 – 3 (od 5),
  • nočni režim (čas spanja) – nastavitev na stopnjo 2 (od 5).

Zakaj podaljšan režim ogrevanja?

Podaljšan režim ogrevanja bodo uvedli, ker je priporočljivo, da se stavbe ogrevajo konstantno čez celoten dan in se čez noč ne ohladijo preveč.

»Sedaj, ko so se na večini večstanovanjskih stavb v mestu izvedle nove fasade in se je zamenjalo stavbno pohištvo, so se toplotne izgube bistveno zmanjšale. To pomeni, da lahko stavbo ogrevamo z nižjimi temperaturami skozi celoten dan in se nam ni potrebno bati, da bi za to porabili več energije,« so povedali na javnih službah.

Seveda pa tak način ogrevanja ni priporočljiv v stavbah, ki so slabo izolirane, saj so toplotne izgube prevelike.

Prednost daljšega režima ogrevanja je, da se za dosego primerne temperature v prostoru porabi manj energije, kot bi se sicer, prostor pa se ogreje v krajšem času z nižjo temperaturo ogrevne vode.

Nižja temperatura ogrevne vode pomeni tudi manjše izgube toplote in poškodbe na cevovodih ter opremi ogrevalnega sistema. Podobno je tudi na viru, torej v kotlovnici, so razložili.

»Obratovanje je bolj konstantno, kotlovska oprema ni preobremenjena, temperature ogrevne vode so nižje, s tem pa tudi izgube v transportu toplote do toplotnih postaj.«

Za racionalno rabo energije je treba upoštevati vsa priporočila, najdete jih na spletni strani Javnih služb Ptuj.

Komentarji (1)

SLOVENEC NA BORZI (ni preverjeno)

JEBITE SE, KURCI KRADLJIVCI! POŠTENO ZAKURITE, NE PA DA VARČUJETE NA NAŠ RAČUN! RADIATOR IMAM DO KONCA ODPRT, PA SAMO MLAČNO TOPEL!

Starejše novice