Vir: Facebook, Kočevsko
Dejstva in zanimivosti o vojaškem objektu iz obdobja hladne vojne več kot 70 metrov pod zemljo.

Bunker Škrilj je bil zgrajen med letoma 1953 in 1957, po sporu med Titom in Stalinom, ko se je država zaradi grožnje s hladno vojno začela pripravljati na morebitno agresijo. 

Predstavljal je telekomunikacijski center v objektu v Gotenici, ki je bil namenjen neposredni zaščiti tedanjega republiškega političnega in vojaškega vodstva.

Bunker Škrilj leži 72 metrov pod površjem, v primeru atomskega napada pa bi teh osemsto kvadratnih metrov podzemnih prostorov tridesetim vezistom in kriptografom omogočalo bivanje do približno treh mesecev brez zunanje pomoči. 

Za obstoj tajnega bunkerja javnost še nedolgo tega ni vedela, zadnjih osem let pa ga lahko celo obiščete.

V Zavodu Kočevsko nudijo obisk hodnikov, bivalnih in servisnih prostorov, ki so več let burili domišljijo ljudi, s čimer lahko pobliže spoznate skrivnostno podzemlje in tehnično znanje minulih rodov.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Vas Škrilj: Vas, iz katere so morali vsi oditi

Ime vasi izhaja iz skrilavih slojev kamnin v okolici, najverjetneje pa je nastala še pred naselitvijo Kočevskih Nemcev v 14. stoletju

Pred začetkom druge svetovne vojne je v Škrilju živelo okoli 80 prebivalcev, večina pa se jih je izselila pozimi leta 1941, ko je bil izvršen Hitlerjev ukaz o preselitvi Kočevskih Nemcev v Posotelje in Posavje. 

Kljub bombardiranu med vojno se je vas ohranila, a so bili vsi prebivalci izseljeni leta 1953, ko je začel nastajati skrivnostni podzemni objekt. Danes tako stalnih prebivalcev ni več, Škrilj pa od tedaj ostaja zaprto območje. V njem se nahaja vojaška vaza Enote za specialno delovanje Slovenske vojske.

Velik del južnega in osrednjega dela tedanje občine Kočevje je bil med leti 1950 do 1990 razglašen za zaprto območje in torej nedostopen javnosti. V njem je potekala izgradnja tajnih zaščitnih objektov, namenjenih umiku političnega vodstva. 

Vir: Facebook, Zavod Kočevsko

Hlad, tajnost in neponovljiva izkušnja

Ob vstopu v kočevsko podzemlje morajo obiskovalci v omarice odložiti telefone in druge možne snemalne naprave ter se nato podajo po dolgem, mrzlem hodniku, kjer termometer kaže le nekaj stopinj nad ničlo. V ostalih prostorih naj bi bila temperatura okoli 17 stopinj.

Rov se nato razcepi levo in desno, oba pa se zaradi varnostnih razlogov slepo končata. 

Stene so debele meter in pol, za vse, kar je zgrajeno, pa so uporabljali najboljše takrat dostopne materiale iz vse Evrope, zato ga ob njegovem odprtju za javnost ni bilo treba prenavljati. Tudi oprema, ki jo najdemo, je originalna.

Hodnik nas nato popelje do jedilnice in kuhinje, pod katero je tudi rezervoar za vodo. Pot se nadaljuje v spalnice s pogradi, delovne prostore in telekomunikacijsko sobo, kjer je bilo včasih 40 radio oddajnikov in telefoni, katere je moral včasih vodja varnosti preverjati enkrat tedensko.

Vir: Facebook, Zavod Kočevsko

Več zanimivosti si lahko preberete v muzejskem delu v TIC Kočevska Reka, ki ga je pripravil Pokrajinski muzej Kočevje.

Za ogled bunkerja Škrilj je potrebna predhodna prijava in rezervacija po telefonu ali elektronski pošti Zavoda Kočevsko, TIC Kočevska Reka. 

Samostojni dostop do bunkerja Škrilj ni dovoljen, prav tako je prepovedan vstop, zadrževanje, snemanje in fotografiranje na vojaškem območju in v objektih tega območja.

Cena ogleda za odrasle osebe znaša 18 evrov, za otroke od šest do 14 let pa osem evrov. Dijaki, študenti, veterani, upokojenci in invalidi si bunker Škrilj lahko ogledajo za 16 evrov, lahko pa koristite tudi možnost družinske vstopnice, ki znaša 45 evrov.

Komentarji (3)

Sergej 22 (ni preverjeno)

Prava skrivnost če pišete o njem!!!!!!!

DEHTEČI PEZDÉ (ni preverjeno)

A-ha.., elita na varno v bunker, ostale pa naj "tisti" gleda....

IGOR POLAJNAR (ni preverjeno)

Bunker Škrilj v Gotenici??? No, našteta sta že dva identična bunkerja. Prvi je namenjen obiskom turistov, drugi pa je namenjen hranjenju filmskega arhiva. Je pa še tretji bunker, ki ostaja zaprt..... Moram priznati Nastja Ščurk ...., izjemno strokoven prispevek.
A ja..... Kočevska ali Koroška?

Starejše novice