Potem ko je UKC Maribor odpustil dolgoletnega vodjo službe za odnose z javnostjo Janeza Lencla, je ta vložil tožbo proti nekdanjemu delodajalcu, saj meni, da je bila odpoved nezakonita.

Janez Lencl, nekdanji vodja službe za odnose z javnostmi Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, je bil v mariborskem kliničnem centru zaposlen od leta 2010. 

Začel je kot projektni inženir, nato pa je postal vodja za odnose z javnostmi, marketinga in informatike.

»V zadnjem obdobju, ko se je dejansko začela vzpostavljati služba za korporativno varnost, mi je bil to en izziv in na koncu sem bil pomočnik direktorja za korporativno varnost in komuniciranje,« je pojasnil Lencl.

Pritiski?

V času Lenclovega službovanja v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so se na mestu direktorja zamenjala tri imena. 

Od leta 1996 do 2016 je Univerzitetni klinični center Maribor vodil Gregor Pivec, ki ga je nato za en mandat nasledil Vojko Flis. Ob koncu epidemije je klinični center od leta 2021 do 2023 vodil Anton Crnjac. Lani so Crnjaca razrešili in mesto direktorja je znova prevzel Flis.

Lencl je ocenil Crnjaca kot uspešnega direktorja, ki je Univerzitetni klinični center Maribor v dveh letih potegnil iz šestih milijonov evrov minusa v tri in pol milijona evrov plusa. Nato se je zamenjala vlada.

»Pritiski so bili, to vam iz prve roke povem, ker je bil Crnjac zelo žalosten, ker vse, kar je naredil - nobeden mu ni mogel nič očitati, ni imel afer, finančno poslovanje je bilo dobro,« je dodal Lencl.

Sprva je ostal brez pooblastil, nato se je začel mobing

Kmalu po nastopu Vojka Flisa, ki ga je na mesto generalnega direktorja imenovala vlada Roberta Goloba, so Lencla iz kadrovske službe obvestili, da je ostal brez pooblastil.

»Osnovna pooblastila. Že to je bilo nenavadno in za zaposlene in za moje podrejene, da jim ne morem delovnih nalogov podpisovati. Pa da nisem mogel iti na izobraževanje, da so moji podrejeni lahko šli, ker jim je direktor podpisal, meni kot vodji, pa ne. In to se je stopnjevalo ves čas,« je pojasnil Lencl.

Če je vse do takrat užival zaupanje in bil večkrat nagrajen za svoje delo, se je lani septembra situacija spremenila - začelo naj bi se z mobingom in pritiski, je zatrdil.

»Non stop sem poročila pisal, pa ta nepravilnost, pa druga nepravilnost in to te sesuje,« je povedal Lencl.

Občutek ima, da so ga skušali zvabiti v past

Maja letos je prejel krivdno odpoved, v kateri mu je Flis očital, da ni poskrbel za videonadzor v bolnišnici. Lencl je trdil, da za to ni imel pooblastil, pa tudi pravilnik mu te odgovornosti ni nalagal.

»In ta človek, ki zato skrbi, ni spadal pod mene. To je v drugi organizacijski enoti, v vzdrževanju. In jaz njemu neposredno ne morem biti nadrejen, lepo prosim, če svojim zaposlenim do 12. decembra nisem mogel podpisati nalogov. Kako bom njemu komandiral, pa mu rekel, daj gospod, te in te podatke, kdaj se snema, kdo je noter,« je pojasnil Lencl.

Lencl je menil, da so ga skušali zvabiti v past, da bi ga lahko krivdno odpustili.

»Absolutno. Zato sem pa vložil tožbo in tudi z odvetnico sem se posvetoval,« je dodal.

UKC Maribor zadeve ne komentira

Za pojasnila o razlogih za krivdno odpoved in odgovore na trditve Lencla so se obrnili tudi na Univerzitetni klinični center Maribor.

Tam so le na kratko odgovorili, da zadeve zaradi sodnega procesa, ki je v teku, ne morejo komentirati.

Lencl bo naslednje leto izpolnil pogoje za upokojitev, zato ga je odpoved še bolj prizadela. Zaradi prehude stiske je moral poiskati psihiatrično pomoč.

»Ko te en po krivici nekaj obtoži in ker veš, da nisi kriv, da je to sploh mogoče. Na koncu, ko greš iz krivdnih razlogov na cesto, ko sem se šel prijaviti, ne dobiš nič,« je s solzami v očeh dodal Lencl.

Njegova tožba proti Univerzitetnemu kliničnemu centru Maribor čaka na obravnavo na delovnem sodišču.

Komentarji (1)

sraka (ni preverjeno)

zato pa ni dobro biti na višjih položajih, mar bi se zadovoljil z nižjo plačo (in egom), pa bi bil mir.

Starejše novice