Foto: Facebook (Slovenski letalski portal - Slovenian Aviation Site)
Tragedija v Severni Makedoniji. Dva hudo poškodovana prepeljana v Univerzitetni klinični center Maribor, nujno stanje je resno.

Po tragičnem požaru v Severni Makedoniji, ki je zahteval več življenj, sta bila dva hudo poškodovana pacienta prepeljana v Univerzitetni klinični center Maribor

Njuno zdravstveno stanje ostaja resno, zdravniki pa poudarjajo predvsem težave s pljuči.

Generalni direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Vojko Flis je ob tem poudaril pomembnost timskega dela in vrhunske oskrbe, ki jo omogoča sodobna medicina.

»V Univerzitetni klinični center Maribor smo sprejeli dva poškodovanca iz Severne Makedonije. Najprej bi se želel zahvaliti vsem ekipam Urgentnega centra, zdravnikom-specialistom Oddelka za plastično kirurgijo, še posebej pa anesteziologom in zdravnikom v enotah za intenzivno terapijo. 

To je zgleden primer, kako lahko sodobna medicina v takšnih ustanovah, kot sta Univerzitetni klinični center Ljubljana ali Univerzitetni klinični center Maribor, deluje na visoki ravni.«

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Huda okvara pljuč

Po njegovih besedah je pri obeh pacientih največja skrb huda okvara pljuč.

»Oba sta mlada, stara okoli 26 let. Ostale spremljajoče poškodbe niso življenjsko ogrožajoče, vendar nam okvara pljuč pri obeh povzroča precej skrbi. 

Zato bosta ostala v enotah za intenzivno terapijo, po približno desetih dneh pa bomo ponovno ocenili njuno zdravstveno stanje in pripravili nov načrt zdravljenja.«

Dolgotrajno zdravljenje

Direktor je poudaril, da bo zdravljenje dolgotrajno. 

»V medicini so napovedi nehvaležne, zato ne želimo govoriti o prognozah. Kljub temu pričakujemo, da bo zdravljenje pri teh dveh pacientih trajalo več kot mesec dni.«

Poleg intenzivne terapije jih čakajo tudi operativni posegi: »Oba sta trenutno v enotah intenzivne terapije in priključena na naprave za dihanje. V naslednjih tednih bosta prestala tudi operacije.«

Vpletenih veliko zdravstvenih delavcev

Glede števila vpletenih zdravstvenih delavcev je izpostavil široko interdisciplinarno sodelovanje.

»Sodobna medicina pri tako hudih poškodbah je mogoča le s tesnim sodelovanjem različnih strokovnjakov. V tem primeru so bili ključni urgentni zdravniki, specialisti plastične kirurgije ter anesteziologi, ki nadzorujejo dihanje pacientov in njihovo splošno stanje. 

Že ob samem sprejemu v urgentnem centru je bilo prisotnih več kot 20 ljudi, celotno zdravljenje pa vključuje več kot 40 strokovnjakov.«

Starejše novice