Slika je simbolična.
Poletna vročina ne vpliva samo na nas, ampak ima močan vpliv tudi na počutje živali. Kako jim lahko v vročih mesecih zagotovite ustrezne pogoje?

V teh dneh se nam obetajo izredne visoke temperature in prvi vročinski val tega poletja. Tako kot moramo sami v vročini upoštevati določene nasvete, na primer se izogibati močnemu soncu in spiti zadostne količine vode, je potrebno določene nasvete upoštevati tudi pri skrbi za živali, poletna vročina namreč vpliva tudi na njih.

Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v ta namen izdala priporočila lastnikom živali v vročih dneh. Kaj vse so izpostavili?

V vročih poletnih dneh pomembna ustrezna skrb za živali

Kot so uvodoma pojasnili na upravi, ima vsaka živalska vrsta značilen način prilagoditve visokim temperaturam. Nekatere vrste so pri tem uspešnejše, druge manj. Zato je naloga skrbnika živali, da v prvi vrsti pozna svoje živali in jim zagotavlja pogoje, v katerih bodo lažje prenašale visoke temperature.

Na prvem mestu med ustreznimi pogoji pri skrbi za živali v poletnih dneh je zagotovo potreba po zadostnem vnosu vode, saj jo živali pri visoki temperaturi pospešeno izgubljajo.

Drugi pomemben dejavnik tveganja je neposredna izpostavljenost soncu. Pomembno je, da se živalim, ki so nameščene na prostem, zagotovi možnost, da se umaknejo v senco, ki je lahko bodisi naravna (drevesa in grmovje) ali umetna (nadstreški).

Posebno pozornost je treba nameniti živalim, ki so privezane, saj se pogosto ne morejo umakniti pred soncem. Hišnim ljubljenčkom, ki stalno bivajo v objektih, pa je treba pri visokih zunanjih temperaturah zagotoviti ustrezno zračenje prostorov.

Pazljivo tudi pri prevozih živali, skrbno načrtujte pot

Posebna pozornost pa je nujna tudi pri živalih v prevoznih sredstvih. Številni v teh dneh svoje ljubljenčke peljejo tudi s sabo na morje ali izlet, pri tem pa včasih pozabijo, da je lahko živali v prevoznem sredstvu tudi izredno vroče ali neudobno.

Pri prevozih živali v poletni vročini je zato treba upoštevati, da temperatura v prevoznem sredstvu, kjer se prevažajo živali, ne sme preseči 35 stopinj.

V kolikor gre za prevozno sredstvo, ki je starejše in ni klimatizirano, je bolje če se odpravi na pot v zgodnjih jutranjih urah ali ponoči. Izrednega pomena je tudi načrtovanje poti ter načrtovanje postankov. Le tako je namreč mogoče preprečiti ali omejiti izpostavljenost vročini na cesti ob morebitnih zastojih, še izpostavljajo na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Če žival pustite v avtomobilu, lahko pride do pogina

Na upravi ponovno poudarjajo še, da pri tako visokih zunanjih temperaturah hišnih živali ni dovoljeno puščati samih v parkiranih vozilih, razen če se zagotovi primerno zračenje oziroma hlajenje.

Visoka temperatura v vozilu lahko pri živali povzroči vročinski udar, kar se nemalokrat lahko konča s poginom živali

To je šest priporočil, ki jih je nujno upoštevati 

Da boste v čim večji meri preprečili zdravstvene težave svojih živali in poskrbeli, da se bodo tudi v vročih poletnih dneh dobro počutile, upoštevajte naslednje nasvete: 

  • Nikoli ne puščajte živali v zaprtem, parkiranem avtomobilu. 

  • Sveža pitna voda naj bo vedno na voljo.

  • Živali omogočite dostop do sence in hladnejših mest (hladne površine). 

  • Sprehode in druge fizične aktivnosti omejite na jutranje in večerne ure. 

  • Posebno pozornost namenite psom brahicefaličnih pasem (kratek gobček), ki imajo zaradi svojih anatomskih značilnosti večje težave z uravnavanjem telesne temperature. Te pasme psov je še posebej priporočljivo hladiti z vodo.

  • Prva pomoč pri vročinskem udaru.

    Starejše novice