Foto: Žan Osim
Govorili smo s Tilnom Sedlakom in Majo Pečarič ter podrobneje spoznali njuno zgodbo. Z njima smo govorili o medosebnih odnosih, pridelavi vina in odnosu do narave.

Tilen Sedlak, drugi vinski kralj Jeruzalemsko-Ormoških goric in Maja Pečarič, 26. vinska kraljica Slovenije sta ljubezniv par, ki ga poleg ljubezni veže še vinska trta, zaradi katere sta se v prvi vrsti tudi spoznala. Svoje prve korake v vinogradu Tilen in Maja opisujeta podobno, saj sta oba že v otroštvu od blizu spoznala vinogradništvo okolje – vanj ju je vpeljala družina.

»Želel sem delati dobro vino, ki ga takrat še nisem znal prodati«

Prvi stik z vinsko trto je imel Tilen po zaslugi starih staršev: »Moj dedek je bil vinogradnik, jaz pa sem mu že v osnovni šoli pomagal pri opravilih. Takrat mi je bilo pomembno le da sem dobil tisto skromno plačilo,« se spominja Tilen. Leta 2016 je kupil hiško v Halozah in se preselil na idilično lokacijo, kjer je začel pisati svojo vinogradniško zgodbo pod blagovno znamko S Vino: »Nisem imel želje po vinogradništvu, a tej hiški vinograda preprosto nisem mogel vzeti,« je dodal.

Na začetku je bilo težko, saj je imel, kot pravi, največ težav prav z vzdrževanjem starega vinograda. To delo je hitro vzljubil, zagnanosti pa je botrovala tudi dobrosrčnost Haložanov: »V Halozah sem spoznal nesebične ljudi, ki so vedno pripravljeni priskočiti na pomoč. Želel sem delati dobro vino, ki ga takrat še nisem znal prodati,« pove iskreno in dodaja, da ga je vino naučilo veliko o zakonitih resnicah življenja, še največ pa o navezanosti in pričakovanjih.

Nekoč v vinograd z odporom, danes z veseljem

V Majini družini zgodbo o vinu piše že več kot pet generacij, zato ji je bilo to tako rekoč dano v zibelko. Kljub temu na začetku tega ni dojemala kot svoje poslanstvo: »Živeli smo v Kranju, moj oče pa je iz Metlike, kjer je nastajala naša vinogradniška zgodba. Metliko sem vedno povezovala z delom v vinogradu in sem imela do tega dela na začetku odpor. Tekom odraščanja mi je to priraslo k srcu – pojavila se je želja, ki me je gnala, da tradicijo vzdržujem še naprej,« je povedala slovenska vinska kraljica.

O ljubezni in nepričakovanih preobratih

Ko je postal vinogradnik, je Tilen samemu sebi prisegel, da svoje partnerice ne bo obremenjeval z delom, ki ga opravlja: »Želel sem spoznati osebo, ki ne bo živela preko mene – preko mojih želj. Od nje ne bi nikoli zahteval, da bi se morala zaradi mene ukvarjati z vinogradništvom,« je odločen.

Nato je marca letos v vlogi vinskega kralja Jeruzalemsko-Ormoških goric na rezu Stare trte v Mariboru spoznal Majo, s katero sta se najbolj zbližala kasneje na dobrodelni akciji, ki jo je organiziral Tilen s Klubom ptujskih študentov. Preskočila je iskrica in kmalu se je preselila k njemu v Haloze, kjer zdaj skupaj ustvarjata svojo vinsko pravljico:

»Maja ima zelo trdno in strokovno podlago na področju enologije. Jaz imam po drugi strani nekoliko več izkušenj v praksi,« je dopolnjevanje komentiral Tilen. Skupaj menita, da so lastnosti dobrega vinarja natančnost, potrpežljivost in spoštovanje do narave. Sama sicer zelo rada uživata v svojih vinih, še raje pa okušata še nepreizkušene steklenice, saj si s tem širita obzorja.

Povezovanje haloškega, belokranjskega in prleškega vina

Tilen in Maja sta si zadala izziv, da povežeta vina različnih regij. Svoja vina sicer tudi prodajata in trenutno delata na izdelavi spletne trgovine, a jima je poleg tega v največje veselje gostiti ljudi pri sebi

doma: »Midva nisva gostilna ali neka turistična nastanitev. Sva ljubitelja vina, ki le tega želita deliti še z drugimi in jim ponuditi del sebe pri nama doma,« je povedal Tilen.

V letošnjem letu sta tako skupaj z Vinom Gorjup in Frizi Beer začela s projektom kulinarična avantura med vinogradi, kjer enkrat mesečno svoja vrata odpreta obiskovalcem.

Starejše novice