Slika je simbolična.
Ministrstvo je že obljubilo, da bo žitnica na Ptujskem gradu obnovljena. Zdaj je bilo naposled izdano še javno naročilo.

Ptujski grad je eden najlepših in najbogatejših kulturnih spomenikov v Sloveniji, ki skriva številne zgodovinske in umetniške zaklade.

Med njimi je tudi grajska kašča, največja žitnica na Slovenskem, ki priča o gospodarski moči nekdanjih grajskih gospodarjev. 

Ta impozantna stavba, ki je bila zgrajena v 18. stoletju, je bila v preteklosti namenjena shranjevanju žita in drugih pridelkov, danes pa je v njej načrtovana ureditev sodobnega muzejskega prostora. V letu 2023 se je začela celovita obnova objekta, ki bo trajala do leta 2025.

Cilj projekta je ohraniti kulturno dediščino Ptujskega gradu in jo približati širši javnosti.

Investicija bo stala 5,6 milijona evrov, država pa jo bo financirala v celoti. 

Žitnica bo hranila artefakte izjemne vrednosti, med njimi bo tudi Orfejev spomenik, ki bo imel v kašči posebno mesto. Zaradi svoje velikosti in teže bodo prostor do neke mere prilagodili prav njemu. 

Izdano javno naročilo 

Nedavno, natančneje 27. oktobra, pa je ministrstvo za kulturo izdalo javno naročilo za izvedbo projektantskih storitev za celovito obnovo objekta žitnice. 

Predmet javnega naročila je torej izdelava projektne dokumentacije v fazah projektne dokumentacije za pridobitev projektnih in drugih pogojev, projektne dokumentacije za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja, projektne dokumentacije za izvedbo gradnje z zunanjo ureditvijo in projektno dokumentacijo izvedenih del, vključno z izvedbo postopkov za pridobitev projektnih in drugih pogojev, mnenj in gradbenega dovoljenja ter izvajanjem projektantskega nadzora, za celovito obnovo. 

Kot je razvidno iz projektne dokumentacije je cilj prenova žitnice, pa tudi ureditev zunanjih zelenih površin zahodnega platoja in platoja na severni strani žitnice, vključno z ureditvijo dostopne poti na zahodni plato. 

Do danes je bilo sicer izdelanih že več nujnih dokumentov. Izdelana je idejna zasnova, projektno programska naloga, konservatorski načrt, geotehnično poročilo, elaborat o stanju, dokument identifikacije projekta, preliminarno poročilo o izvedenih arheoloških raziskavah. 

Dotično javno naročilo se izteče v zadnjih dneh novembra, sledi postopek izbiranja. 

Starejše novice