Foto: Jure Banfi
Na Slovenskih regionalnih dnevih 2022 o izzivih nove finančne perspektive.

Na Ptuju se danes zaključujejo Slovenski regionalni dnevi 2022, na katerih so udeleženci med drugim razpravljali o spremembah kot priložnostih za regionalni razvoj, novi evropski finančni perspektivi in regionalnem razvoju države do leta 2027. Drugega dne simpozija sta se udeležila tudi ministra Aleksander Jevšek in Matjaž Han.

Ministra sta v uvodnih nagovorih poudarila pomen dobrega sodelovanja med občinsko, regionalno in državno ravnijo ter izpostavila ključno vlogo kohezijskih sredstev pri zmanjšanju razvojnih razlik med regijami.

Kot je povedal minister za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Aleksander Jevšek, je Slovenija v zelo pomembnem obdobju, ko se zaključuje eno in začenja drugo programsko obdobje evropske kohezijske politike. 

Partnerski sporazum za novo finančno perspektivo je podpisan, prav tako je usklajen program, ki je težak 3,26 milijarde evrov, skupaj z nacionalnim vložkom pa dobre štiri milijarde evrov. Programa za vzhodno in zahodno kohezijsko regijo so usklajevali v sodelovanju z ministrstvi in lokalnimi skupnostmi, vlada pa ga je tudi že potrdila.

Jevšek pričakuje, da bodo v Bruslju program čim prej pregledali in ga do sredine decembra tudi uradno potrdili, kar bo omogočilo začetek črpanja evropskih sredstev že v naslednjem letu. 

V vmesnem času bodo pripravili vrsto ukrepov za poenostavitev črpanja denarja v novi finančni perspektivi, na kar opozarjajo tudi udeleženci regionalnih dni, predstavniki podjetij in razvojnih agencij, pravi minister, ki verjame, da bodo nekje februarja imeli tudi odgovore na marsikatero s tem povezano vprašanje.

»Če zahodna kohezijska regija po razvitosti že presega povprečje razvitosti Evropske unije, pa vzhodna za tem povprečjem še vedno zaostaja,« je povedal Jevšek in dejal, da se razlike med slovenskimi regijami sicer zmanjšujejo, a z rezultati še ne moremo biti zadovoljni, saj se neenakomeren razvoj kaže v slabši kakovosti življenja ljudi na vzhodu države.

Skupaj z ministrom Hanom sta prepričana, da bo Sloveniji uspelo premostiti razlike in zagotoviti skladen regionalni razvoj. Han je pohvalil dosedanje dobro sodelovanje vseh deležnikov, katerih naloga je krepitev regionalnega razvoja. 

»Skozi mehanizem dogovora za razvoj regij smo za projekte v minulem obdobju sklenili 218 odločitev o podpori v vrednosti dobrih 474 milijonov evrov,« je dejal.

Ob tem je priznal, da so tovrstni dogovori pogosto trd oreh, saj usklajevanja potekajo horizontalno in vertikalno, a je to vseeno označil kot prednost.

»Tam, kjer je usklajevanje, tam je sodelovanje. In več kot je sodelovanja, več je lahko sinergijskih učinkov,« je povedal Han in kot idealna primera v tem kontekstu omenil povezovalni vodovod Ilirska Bistrica-Rodik, kjer sodelujeta obe kohezijski regiji, ter krvavški vodovod, v katerem sodelujeta osrednjeslovenska in gorenjska regija.

Han je na Ptuju poudaril še pomen kohezije, saj je Slovenija ena od držav, katere razvoj je nadpovprečno odvisen od evropskih sredstev. Ocenjen delež javnih investicij, financiranih iz evropskih sredstev, je po njegovih podatkih kar 30 odstotkov, medtem ko v Evropski uniji znaša le 8,5 odstotka.

V prihodnosti bo zato treba zagotoviti dodatna nacionalna sredstva, saj se ne bo več dalo v tolikšni meri zanašati zgolj na kohezijska sredstva in solidarnost Evropske unije. 

Starejše novice