Na Ptuju so se nekaterim položnice za ogrevanje povišale za več kot sto odstotkov. Pojavljajo se očitki o napakah, ki drago stanejo občane. A kljub očitkom položnice ostajajo. Bo občina pomagala?

Javne službe Ptuj so že lani razkrile, da se bo cena ogrevanja na Ptuju povišala s prvim dnem novega leta. Pojasnili so, da cene energentov nenadzorovano rastejo, cena zemeljskega plina se je v zadnjih mesecih zvišala za več kot sto odstotkov - višanje cen ogrevanja je bilo neizbežno. 

»Tudi na Ptuju je neto cena plina, v primerjavi s preteklim obdobjem, petkrat višja. Podobno se je zgodilo z elektriko, ki je 2,5-krat višja. Tudi cena toplote, ki jo odkupujemo od podjetja Top energija za kogeneracijo, je letos višja v primerjavi z lani.

To so elementi, ki tvorijo variabilni del cene in ta del cene je tisti, ki dviguje ceno ogrevanja na Ptuju v nebo,« je nedavno v sporočilu za javnost pojasnil Alen Hodnik, direktor Javnih služb Ptuj.

Prav zato je tudi nadzorni svet Javnih služb Ptuj na pobudo županje Nuške Gajšek nedavno na seji obravnaval problematiko dviga cen daljinskega ogrevanja in postopke, ki so povezani z omenjenimi podražitvami.

Vodstvu javnega podjetja so tako naložili nadzor opravljenih postopkov za dobavo zemeljskega plina v letu 2021 in pravilnosti izračuna cene.

Gajšek med drugim poudarja, da je zadnji dvig cen na sistemu daljinskega ogrevanja, s katerim upravljajo Javne službe Ptuj, povzročil veliko slabe volje in negotovosti, pa tudi osebnih stisk pri občankah in občanih, ki zato terjajo dodatna pojasnila. 

A visoke položnice čakajo na plačilo ...

Na 33. redni seji mestnega sveta Mestne občine Ptuj je svetnica Sergeja Puppis Freebairn, sicer iz vrst svetniške skupine Liste Andreja Čuša, še enkrat poudarila veliko breme, ki ga s stroški ogrevanja nosijo občani. 

Predlagala je, da občina delno subvencionira cene ogrevanja po vzoru države in izda energetske vavčerje za vse krajane - ne le tiste, ki se ogrevajo preko Javnih služb Ptuj. 

Mariborčani deležni vavčerjev

Svojim občanom bo z energetskimi vavčerji sicer pomagal tudi Maribor. Predlog vavčerjev za plačilo energije oziroma za blažitev posledic cen energentov za socialno šibke posameznike so mariborski mestni svetniki potrdili 16. decembra.

V občinskem proračunu so v ta namen zagotovili 200.000 evrov.

Mariborčani, ki bi radi pridobili energetski vavčer za plačilo energije, bodo tako oddali vlogo, ki bo šla v obravnavo. 

Primer. Mariborska občina se je problematike lotila tako, da tisti, ki ima dohodke do 319,01 evra na družinskega člana, lahko dobi 90 evrov pomoči energetskega vavčerja. 

Ptujčani pa se lahko obrnejo na centre za socialno delo, Karitas, Rdeči križ 

Ptujska občina je januarja za Ptujinfo povedala, da bo občina najranljivejšim Ptujčanom in Ptujčankam pomagala preko sistema socialnih pomoči. 

»Mestna občina Ptuj bo najranljivejšim pomagala preko sistema izrednih socialnih pomoči, za katere naj občanke in občani zaprosijo preko ustaljenih poti,« so odgovorili na občini.

Vloga je dostopna na tej obarvani povezavi.

Svetnici Puppis Freebairn pa je občina odgovorila, da se s problematiko dviga cen energentov srečujemo na nivoju celotne države.

Dodajajo, da je država že sprejela določene zakonske osnove, s katerimi bodo državljanom pomagali pri plačilu višjih položnic. 

Občinska uprava je svetnici odgovorila še, da se lahko občani po pomoč obrnejo na ustrezne institucije, kot so center za socialno delo, Rdeči križ in Karitas. 

»Ko so izpolnjeni vsi pogoji pa lahko občina svojim občanom pomaga tudi z občinsko denarno pomočjo,« so še dodali na ptujski občinski upravi. 

Starejše novice