Hrvaška ima več kot 1200 otokov, mnogi so skoraj nenaseljeni in ponujajo pravo oazo miru za turiste, ki to iščejo.
Med množico hrvaških otokov smo poiskale tiste najmanjše, ki ponujajo mir, tišino, kristalno čisto morje tudi v glavnem pristanišču, zelo malo turistov in neokrnjeno naravo. Vsak pa ima tudi svojo posebno zgodbo.

Hrvaška ima 1246 otokov, ki predstavljajo 5,8 odstotka celotne površine Republike Hrvaške. Hrvaški Jadran sicer obsega 1778 kilometrov obale, skupaj z obalami otokov pa kar 4012 kilometrov. 

49 otokov je stalno naseljenih, rast prebivalstva otoka se je v zadnjih letih povečala.

Tišina, mir, kristalno čisto morje tudi v glavnem pristanišču, zelo malo turistov, hrup, gneče skorajda ni, neokrnjena narava, mir in dobro počutje ...  Za nekatere so to popolne počitnice, nekateri pa imajo radi gnečo, vrvež, goro restavracij, kavarn in zahajanje v klube. 

Na teh majhnih hrvaških otokih pa vladata mir in tišina ter so idealni za počitek in razstrupljanje od sodobnega vsakdana.

Susak

Susaški pesek, pesek in še nekaj peska s trstičjem, tišina in mir ter popolnoma čisto morje naredijo otok Susak idealno destinacijo za počitnice brez gneče. 
Otok Susak se razteza na površini približno 3,8 kvadratnega kilometra v Primorsko-goranski županiji.

Na otoku ni veliko cest, saj je območje razglašeno za kolesarsko cono in na gibanje z avtomobilom zagotovo pozabite.

Vaše glavno prevozno sredstvo bo kolo, skuter ali motor, vendar le, če jih boste vzeli s seboj na pot. 

Otok sestavljata samo dve naselji, Gornje in Donje Selo. Donje Selo leži v pristanišču in je med otočani znano kot Spjaža, do sosednjega Gornjega pa se lahko povzpnete po kamnitih stopnicah iz začetka 20. stoletja. 

Zanimivo je, da je nekoč na otoku živelo več kot 1500 ljudi, danes pa ima okoli 150 prebivalcev.

Susak je bil nekoč letovišče bogatih Rimljanov, od otoka Lošinja pa je oddaljen manj kot štiri morske milje, otok pa je bil nekoč znano otroško zdravilišče.

Na otok lahko pridete z ladijskimi linijami iz Reke in Malega Lošinja. Možnosti namestitve so sobe, apartmaji, hiše in vile, ljubitelji kampiranja pa ne bodo prišli na svoj račun, saj je kampiranje prepovedano

Vredno si je ogledati cerkev sv. Nikole, eno najčistejših in najbolj belih pokopališč, kapelico na rtu Darto, znameniti svetilnik in staro vojaško opazovalnico.

Uvala Spjaža ima popolnoma peščeno plažo z več kavarnami in restavracijami. Sprehodite se lahko po celotnem otoku, za pot pa boste potrebovali približno štiri ure.

Biševo

Otok Biševo se nahaja v središču dalmatinskega arhipelaga, pet kilometrov jugozahodno od Visa. 

Na otoku živi okoli 20 prebivalcev in je najbolj oddaljen hrvaški naseljeni otok. 

Lepota življenja v naravnem okolju je zagotovo glavna atrakcija otoka Biševo. Modra špilja, Medvidinska jama, rodovitna zemlja za vinsko trto in sočna kapljica plavca  ter sanjske peščene plaže – otok res ponuja veliko. 

Na Biševu je celo več naselij: Mezuporat, Porat, Poje, Vela Gora, Nevaja, Potok ter Gornja in Donja Salbunara, ki so pozimi skoraj zapuščena. 

Večji del obale predstavljajo visoke skale in visoke grozeče pečine, medtem ko se nekatere najlepše plaže nahajajo v več lepih, skritih zalivih. 

Namestitev je na voljo v zasebnih apartmajih in hišah, dobro lokalno hrano pa lahko poskusite v več manjših restavracijah.

Silba

Silba je najsevernejši dalmatinski otok, ki leži jugovzhodno od Lošinja. 

Njegovo območje obsega le 15 kvadratnih kilometrov. Avtomobili so prepovedani, zato na otoku nikoli ni gneče. 

Čeprav je Silba po površini majhna, skriva nekaj najlepših plaž na Jadranu

Na Silbo lahko pridete iz več smeri, iz Zadra in Malega Lošinja vsak dan vozita dve liniji, ki prevažata potnike v obe smeri, prav tako pa lahko pridete iz Rijeke, Krka in Raba. 

Čeprav je na otoku samo en kraj in izven sezone le okoli 500 prebivalcev, je tukaj okoli tisoč hiš, med katerimi so številne hišice in apartmaji, ki jih lahko rezervirate preko spleta.

Čudovite plaže, od katerih jih je veliko skritih v zalivih daleč od radovednih pogledov, pa tudi čudovit gozd za senco so zagotovilo, da boste na tem otoku našli popolno mesto za sprostitev. 

Simbol Silbe je stolp Toreta z zunanjim spiralnim stopniščem, ki danes služi kot razgledna točka. Silba ima le nekaj restavracij.

Iž se nahaja med otokoma Ugljan in Dugi otok, od Zadra pa je oddaljen približno 14 navtičnih milj. 

Poznajo ga ljubitelji čiste in nedotaknjene narave in je idealen za vse, ki želijo pobegniti od modernega sveta. 

Edini mesti na otoku - Veli Iž in Mali Iž - sta postavljeni ob morsko obalo. 

V starem jedru Velega Iža je zanimiva obnovljena cerkev sv. Petra in Pavla iz 14. stoletja, rustikalna stavba z romanskimi elementi. 

Za radovedne je na voljo Etnografska zbirka, ki hrani številne primerke avtentične ledinske keramike in orodja tradicionalnega lončarstva. Na Ižu je sicer moderna marina.

Veli Iž pa se lahko pohvali z romanskim gradom, ki je bil v 19. stoletju preurejen v šolo, Mali Iž pa ohranja okroglo cerkev iz 11. stoletja, v bližini katere je utrdba nekdanjih lastnikov otoka, plemičev iz Zadra. 

Za ljubitelje rekreacije so po celem otoku urejene številne kolesarske in pohodniške poti, na voljo pa so tudi teniška igrišča. Na Ižu lahko najamete apartma ali sobo, v eni izmed desetih restavracij na otoku pa se boste zagotovo dobro najedli morskih dobrot.

Ošljak

Ošljak je najmanjši naseljen otok na Hrvaškem, za katerega se domneva, da je bil naseljen že v antiki

Obsega 0,39 kvadratnega kilometra v Zadarskem kanalu, približno pol morske milje od Preka na otoku Ugljanu.  

Lokalno prebivalstvo otok imenuje tudi Lazaret. Ime je dobil, ker je v 17. stoletju služil kot bolnica (lazaret) za izolacijo gobavcev in kužnih bolnikov za celotno zadrsko okolico. 

Danes pa je ta otoček genialna počitniška točka, polna čudovite narave in tradicionalnih hiš sredozemske arhitekture, ki jih je okoli 60. 

Namreč, če želite preživeti poletje na Ošljaku, vam je na voljo le ena počitniška hiša in osem apartmajev. Zato bi morali svojo namestitev rezervirati že dolgo pred uradnim začetkom poletne sezone. 

Po popisu iz leta 2011 tu živi 29 ljudi. Število prebivalcev je odvisno tudi od sezone - v zimskih mesecih na Ošljaku živi 12 ljudi, v poletnih mesecih pa so vse razpoložljive nastanitvene enote polno zasedene.

Na večjem delu otoka prevladuje čudovit gozdni park z gosto vegetacijo borovcev, cipres in črnike, poleg oljk in sredozemske makije. 

Majhni slikoviti zalivi s kristalno čistim morjem so v senci borovcev. 

Seveda je avtomobilski promet na otoku prepovedan, zato se je najlažje premikati s kolesom ali peš.  

Do Ošljaka lahko pridete s trajektom. Vsak dan trajekt dvakrat pristane na Ošljaku, dve povratni liniji pa sta proti Zadru in Preku. 

Ne pozabite, da na otoku ni niti ene trgovine, niti poleti. Otočani in njihovi gostje živila kupujejo v bližnjem mestu Preko na Ugljanu ali v Zadru. Prav tako poleti na otoku deluje le ena restavracija.

Starejše novice