Slika je simbolična.
Čeprav so kačji ugrizi redki, so lahko resni in zahtevajo takojšnjo zdravniško pomoč.

V tem času se vedno več gibamo v naravi. To je čas pohodništva, odhodov na morje in uživanja v sončnih žarkih. 

Veliko govorimo o zaščiti in preventivi pred sončnimi opeklinami, manjkrat pa o ugrizih živali, ki se lahko hitro zgodijo med pohajkovanjem v naravi. Med takšne ugrize sodijo tudi ugrizi kač.

V Sloveniji živi 11 vrst kač, med katerimi so tri strupene – modras, navadni gad in laški gad. Ugrizi teh kač so lahko nevarni za zdravje ljudi.

Če pride do ugriza kače, je najpomembnejše ugotoviti, ali je kača strupena. Strupene kače imajo trikotno glavo in ozke eliptične oči, kar jih razlikuje od nestrupenih. 

Prav tako imajo strupene kače kratko in debelo telo, medtem ko so nestrupene kače tanke in podolgovate.

Kaj storiti ob ugrizu?

Pri samopomoči je pomembno, da se zaradi nevarnosti dodatnih ugrizov ne poskušate loviti kače. Če je kača ubita, jo odnesite v bolnišnico za natančno identifikacijo, kar je ključno za pravilno zdravljenje.

Na mestu ugriza se običajno pojavita dve ugrizni rani, razmaknjeni šest do osem milimetrov, lahko pa je tudi le ena rana ali praska. 

Najdba rane ne pomeni nujno, da je bil vbrizgan strup. Po podatkih kar 22 odstotkov dokazanih ugrizov ne kaže znakov zastrupitve.

Kakšni so simptomi?

V dveh urah se na mestu ugriza pojavita bolečina in oteklina. Pri hudih zastrupitvah je bolečina hitro močna in nenavadno ostra. 

Oteklina se hitro širi in jo lahko spremlja močna podkožna krvavitev. Poleg rdečice se lahko na koži pojavijo mehurčki s krvavo vsebino.

Takoj po ugrizu se pri skoraj polovici primerov pojavijo splošni simptomi, kot so omotica, slabost, bruhanje, splošna šibkost in otekanje bezgavk. Bleda in hladna koža, oblita z znojem, hiter srčni utrip in padec krvnega tlaka so znaki šoka, ki se običajno razvija postopoma in je glavni vzrok smrti.

Kako oskrbeti rano?

Če kača ni strupena, rano sperite z veliko vode, namažite z antibiotičnim mazilom in zavijte v povoj.

V primeru suma na ugriz strupene kače mora oseba strogo počivati, izogibati se je treba tudi najmanjšemu premiku, ugriznjeno okončino pa je treba imobilizirati.

Poskusi izsesavanja strupa niso priporočljivi. Prav tako ni priporočljivo povijanje prek ugrizne rane, saj lahko povzroči zaplete. Kompresijo v nujnih primerih izvajajo samo posebej usposobljeni zdravstveni delavci.

Osebo je treba nujno prepeljati v bolnišnico. Načeloma je vsak primer kačjega ugriza potrebno pregledati v bolnišnici.

Preprečevanje ugriza kač

Nekaterih ugrizov, kot na primer, ko človek po nesreči stopi na kačo, skoraj ni mogoče preprečiti. Vendar pa obstajajo previdnostni ukrepi, ki lahko znatno zmanjšajo možnost ugriza.

Pustite kačo pri miru. Veliko ljudi je ugriznjenih, ko poskušajo ubiti kačo ali se ji približati. Kače najpogosteje pobegnejo in le izjemoma napadejo. Izogibajte se visoki travi, če nimate primerne obutve in se gibajte po obstoječih poteh.

Prav tako ne postavljajte rok in nog na mesta, ki niso vidna, ter ne pobirajte kamnov ali kosov lesa, če niste dovolj oddaljeni od možnega napada kače.

Pozor, kače pa lahko pritegnejo različni vonji, ki so lahko na vašem dvorišču ali blizu doma.

Kač neposredno ne pritegnejo ostanki hrane, a to privlači glodalce, ki zbirajo hrano in puščajo iztrebke. To pa kače zlahka zavohajo in začnejo iskati svoj plen, je poročal N1.

Da bi se zaščitili pred kačami, na domačem vrtu posadite rastline, ki jih kače ne marajo. To so šipek, ognjič, bodika in krizanteme.

Starejše novice