Nekdanji notranji minister Aleš Hojs je 20. maja na platformi X objavil dokument, iz katerega naj bi bilo razvidno, da je Denis Avdić le teden dni po zaključku Dobrodelnega maratona 2021 poplačal osebni kredit.
Dobrodelna akcija se je zaključila 22. decembra, kredit pa naj bi bil odplačan 28. decembra istega leta. S tem je Hojs namignil, da je morda Avdić uporabil zbrana sredstva v osebne namene.
Ob tem je Hojs v svoji objavi izpostavil, da naj bi bil Avdić po navedbah hčere pokojnega ravnatelja Draga Kamenika med »najzaslužnejšimi« za njegovo smrt.
»Primitivec Denis Avdić se je ob včerajšnji stiski Andreja spet izkazal s podlostjo in zavržnim značajem,« je zapisal.
Rupar poziva k bojkotu
Hojsove izjave je podprl tudi bivši poslanec Pavel Rupar, ki Avdiću očita, da se norčuje iz Slovencev.
»Ti, lump, se pa norca delaš iz nas. Slovenci, ignorirajte njegove prireditve,« je pozval javnost.
Poleg osebnih diskreditacij se pojavljajo tudi dvomi o transparentnosti dobrodelnih sredstev – kritiki trdijo, da ne poznajo nobene osebe, ki bi pomoč dejansko prejela.
Avdić: »Pošljite policijo. Takoj.«
Avdić se je na obtožbe odzval z dolgim in neposrednim zapisom, v katerem je poudaril, da je Radio 1 v zadnjih desetih letih izvajal številne dobrodelne akcije.
Med njimi sta najbolj znani Deželak Junak, ki otrokom omogoča počitnice in decembrska akcija za pomoč družinam v stiski.
Dodaja tudi, da so pomagali žrtvam poplav in drugim, ki so se znašli v stiski.
»Tisti, ki pravite, da gre za kaznivo dejanje, vas prosim, da si vzamete 15 minut časa in na najbližji Policijski postaji oddate ovadbo. Pošljite takoj policijo na fundacijo,« piše Avdić in ob tem opozarja na posledice lažnih ovadb.
Avdić hkrati poziva javnost, naj se javi, če je kdo pomoč prejel – bodisi osebno bodisi poznajo koga, ki jo je.
Njegovo sporočilo je jasno: »Vsak, ki je doniral, ima pravico vedeti, komu je njegova pomoč šla.«
O zaslužku, poslovnih skrivnostih in življenju “pred slavo”
Na očitke o osebnem obogatitvi odgovarja, da so vse pogodbe z medijskimi hišami poslovna skrivnost – na željo POP TV, Radia 1 in drugih naročnikov, ne na njegovo. Nikoli ni sodeloval z javnimi zavodi, niti kandidiral na razpisih za državna sredstva.
»Ni vas zanimalo, ko nisem imel za kruh in nisem imel kje živeti, zakaj vas zanima zdaj, ko mi gre dobro? Kje ste bili takrat?« sprašuje Avdić.
V svojem značilnem slogu Avdić zaključuje s provokativnim, a hkrati osebno izpovednim stavkom:
»In ja – jesam Bosanc, čefur, in sem tisti na IĆ … volim Halida i Šemsu … Merlina i Čolu … čevape uz kolu … ako vam smeta ovo šta piše, klikni translate.«
Denis Avdić se je znašel sredi ostre politično-osebne vojne, v kateri ga napadajo z vseh strani – od domnevne povezave s tragedijo do finančnih obtožb.
A njegov odziv je odločen: transparentnost, poziv k ovadbam in obramba socialno ogroženih. Zdi se, da to ne bo zadnji spor med priljubljenim voditeljem in njegovimi političnimi nasprotniki.
Komentarji (1)
Vse lepo in prav, življenje bi moralo biti spodobno tudi brez donacij in posrednikov. Koliko pa zaračunajo storitve teh izletov organizatorji, sigurno so celi mastni? Mehanizem javnega zdravstvenega financiranja v začetku lep na papirju in praksi, čez čas pa žrtev fiktivnih poslov. Primer: Vzdrževanje računalniške opreme Hrvaškega podjetja v Slo., si izmisli in priredi računalniške napake, da se te odpravijo z računico. V Venezueli Maduro tudi ogromno ljudem nameče drobtine da ga častijo. Ameriški USAID, Mariann Budde pravice za oh in sploh, velika vila. Milijoni namenjeni v USAID, da je rezultat v Afriki zgrajen objekt iz blata in plastičnih stolov v vrednosti arašidov. Amerika je zapufana, ničvredna moralno z rekordno raven proizvodnje orožja.