Informativni dnevi bodo 11. in 12. februarja tudi na fakultetah Univerze v Mariboru zaradi trenutnih epidemioloških razmer potekali prek spleta.

Še eno leto si prihodnji študenti fakultet ne bodo mogli ogledati v živo, saj bodo informativni dnevi na fakultetah Univerze v Mariboru tudi letos potekali prek spleta. Na splet informativne dneve seli tudi Univerza v Ljubljani.

»Glede na trenutno epidemiološko situacijo smo se na Univerzi v Mariboru odločili, da bomo informativne dneve izvedli na daljavo,« so pojasnili na mariborski univerzi.  

V soboto, 12. februarja 2022, bodo centralno organizirali tudi skupni del, v okviru katerega bodo predstavili prijavno-vpisni postopek, predstavili se bodo tudi Študentski domovi Univerze v Mariboru, Univerzitetna knjižnica Univerze v Mariboru, Karierni center Univerze v Mariboru s svojimi aktivnostmi. 

Posebno pozornost pa so namenili tudi bodočim študentom s posebnimi potrebami, ki bodo na skupnem dogodku prejeli vsa potrebna pojasnila v zvezi s prijavno-vpisnim postopkom. 

»V danih razmerah pravilna odločitev«

Da bodo informativni dnevi potekali prek spleta ni novost, saj so bile zaradi epidemije koronavirusa tudi lani fakultete primorane predstavitve študijskih programov izvesti v spletnem okolju.

»Pozitivne izkušnje z izvedbo lanskih informativnih dnevov, ki so potekali na daljavo, so nam pokazale, da je bila v danih razmerah pravilna odločitev in temu bomo sledili tudi letos,« so še dodali. 

Glede na podatke fakultet o udeležbi na informativnih dnevih so bili virtualni informativni dnevi zelo dobro obiskani, še pravijo, fakultete pa so po besedah univerze zaznale pozitiven odziv kandidatov, predvsem z vidika števila udeležencev ter aktivnega sodelovanja pri posameznih sklopih predavanj ter predstavitev. 

Plusi in minusi informativnih na daljavo

Informativni dnevi na daljavo imajo nekaj prednosti. »Največja prednost je zagotovo ta, da ni omejitev na prevoz in geografsko dostopnost. Bodoči študenti si bodo tako lahko ogledali več predstavitev in virtualno obiskali več fakultet, kot bi jih sicer lahko,« navajajo na Univerzi v Mariboru.

A slabosti informativnih dni v tovrstni obliki niso zanemarljive: »Žal pa bodo s tem prikrajšani za nepozabno izkušnjo, ko prvič pridejo v stik s fakulteto in študenti ter začutijo utrip študentskega življenja.« 

»Smo pa zaznali, da so načeloma dijaki zaključnih letnikov že odločeni, na katero univerzo se bodo vpisali, v zadnjih letih tudi opažamo, da se pridejo ti na fakultete predvsem informirat glede kurikuluma, infrastrukturnih možnosti posamezne fakultete, da se želijo seznaniti s stavbo, spoznati visokošolske učitelje, se pogovoriti s starejšimi študenti in podobno.

V zadnjih letih ugotavljamo predvsem resnejši pristop dijakov k zbiranju informacij o študiju – velikokrat pridejo dijaki opremljeni s kupom natančno usmerjenih vprašanj,« še dodajajo na mariborski univerzi.

Opozarjajo, naj bodo dijaki te dni pozorni tudi na dogodke izven teh terminov, saj bodo mnoge fakultete Univerze v Mariboru organizirale spletne predstavitvene dogodke že pred samimi informativni dnevi. 

Prav tako naj obiščejo spletno stran Študentskih domov Maribor, v kolikor bodo med študijem potrebovali nastavitev, svetujejo. 

Za načrtovanje karieri in izbire bodoče študijske smeri ni nikoli prezgodaj

Pred izbiro smeri izobrazbe, naj bodoči študent razmisli, kaj ga veseli, kateri poklic bi želel opravljati ter kakšne so možnosti, da z izbranim študijem to tudi doseže, še svetujejo na Univerzi v Mariboru.

Za načrtovanje kariere in izbire bodoče študijske smeri ni nikoli prezgodaj: »Zato na Univerzi v Mariboru omogočamo dijakom, da aktivnosti kariernega razvoja razvijajo že v času srednješolskega izobraževanja s pomočjo Kariernega centra Univerze v Mariboru.«

»Prizadevamo si, da bi si mladi z našo pomočjo ustvarili prihodnost, ki si jo želijo, saj je prehod na študij pomembna prelomnica v življenju posameznika, odločitev zanj pa naj bo premišljena,« še dodajajo.

Univerza v Mariboru zaradi epidemiološke slike prešla na študij na daljavo

V zadnjem zaostrovanju razmer, pred dobrima dvema tednoma, je v skladu z epidemiološko sliko ter priporočili ministrstva za izobraževanje, znanost in šport večina članic Univerze v Mariboru prešla na študij na daljavo, razen pri tistih učnih enotah, kjer izvedba na daljavo ni mogoča.

Vodstva fakultet Univerze v Mariboru so imela tudi pooblastila za izvedbo izpitov na daljavo pri tistih učnih enotah, ki se kot take lahko izvedejo.

Senat Univerze v Mariboru je sprejel tudi sklep, da se med letnim semestrom študijskega leta 2021/2022 razpišejo dodatni izpitni roki zaradi covida-19 in odrejenih karanten - če je mogoče pa že znotraj zimskega izpitnega obdobja. 

»Na Univerzi v Mariboru se že ves čas spreminjajoče se epidemiološke slike trudimo prilagajati študijski proces s strogim ter doslednim upoštevanjem izpolnjevanja pogoja PCT ter ostalih ukrepov ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje (obvezne maske, razkuževanje, prezračevanje). Organizirali smo tudi več terminov za cepljenje oziroma cepilnih dni, na katere smo vabili tako zaposlene kot študente,« še dodajajo. 

Starejše novice